☰ menu

Portrety Jana Heweliusza w Ratuszu

pt.-niedz.
27.05-10.07.2011
27 maja 2011 roku o godz. 13.00 w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowane zostaną dwa obrazy przedstawiające wizerunek Jana Heweliusza. Jeden, namalowany przez Daniela Schultza między 1677 a 1679 rokiem, będący częścią daru przekazanego przez Astronoma Royal Society, elitarnemu angielskiemu towarzystwu naukowemu. Drugi, autorstwa Daniela Schultza, powstały w 1681 roku na bezpośrednie zlecenie Heweliusza, darowany ówczesnemu Burmistrzowi Gdańska – Gabrielowi Krumhausenowi.

Oba wizerunki, choć niemal identyczne, różnią się między sobą drobnymi szczegółami. Ich odnalezienie to cel konkursu organizowanego przez MHMG. Do 10 lipca każdy zwiedzający będzie miał możliwość uzupełnienia specjalnie przygotowanych kart konkursowych, na których należy wypisać jak najwięcej detali różniących portrety. Wśród najbardziej spostrzegawczych rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Dzieła wypożyczone zostały z Siedziby Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (Schultz) i Bodleian Library w Oxfordzie (Stech). Ze względu na ich unikatową wartość materialną, historyczną i artystyczną zbliżenie się do nich na odległość mniejszą niż półtora metra będzie niemożliwe. Pierwszy będzie zdobił ściany Ratusza do końca sierpnia, drugi wróci do Anglii już 20 lipca.