Bajka Collodiego jest typowym przykładem osadzenia fantastycznej postaci – w tym przypadku drewnianej kukiełki – w realiach rzeczywistego świata. Opowiada o niezwykłych przygodach drewnianego pajacyka, który bardzo chciał zostać prawdziwym chłopcem, ale jego przekorna natura i niefrasobliwość zawsze brały górę. Cechą charakterystyczną Pinokia jest nos, który wydłuża się, gdy kłamie. Dopiero liczne, czasem niełatwe doświadczenia wpływają na jego przemianę. W nagrodę ostatecznie Pinokio staje się prawdziwym dzieckiem.
Powieść początkowo drukowana była w odcinkach we włoskiej gazecie dla dzieci jako „Historia drewnianego pajaca”. Do tej pory przetłumaczona została na ponad 260 języków i dialektów. Liczne ekranizacje teatralne i filmowe oraz ich sequele również potwierdzają niezwykłą popularność i ponadczasowości „Pinokia”. We włoskim Collodi, mieście dzieciństwa Carla Collodiego (urodzonego jako Carlo Lorenzini), autora bajki, powstał interaktywny Park i Muzeum Pinokia. W 1940 r. perypetie drewnianej kukiełki zaprezentował kultowy Walt Disney. Filmowa adaptacja przygód Pinokia była drugim filmem animowanym w historii wytwórni. Ponadto produkcja o tym samym tytule autorstwa Roberta Benigniego, w którym popularny włoski reżyser i aktor wcielił się jednocześnie w postać Dżepetta, otrzymała nominację do Oscara.
Spektakl Teatru Polskiego Radia w reżyserii Waldemara Modestowicza wyprodukowany został w 2001 r. W bohaterów radiowego słuchowiska „Pinokio” wcielają się: Łukasz Lewandowski (Pinokio), Wiesław Michnikowski (Dżeppetto), Tomasz Zaliwski (Karabinier), Witold Pyrkosz (Majster Antoni), Mieczysław Gajda (Gadający Świerszcz) oraz: Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kunikowska, Irena Kownas, Włodzimierz Press i Andrzej Gawroński.
Więcej informacji nastronie oraz na profilu Polskiego Radia Dzieciom na Facebooku.