☰ menu

Polska, czyli o berku i oberku

niedz.
16.11.2014

Przed nami – jak zwykle – wiele pytań! Jak się tańczy oberka i co zrobić, żeby nie zakręciło się od tego w głowie? Czym się różni kujawiak od mazurka? Gdzie mieszka muzyka w lirze korbowej? W co się kiedyś bawiły i co śpiewały dzieci?

W dźwiękowy świat dawnych zwyczajów, zabaw i historii wprowadzi nas znakomite trio Janusza Prusinowskiego – awangardowa formacja folkowa o charakterystycznym brzmieniu i oryginalnym języku improwizacji, która łączy muzykę z tańcem i tradycję z nowoczesnością.

Członkowie formacji to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych. Trio podjęło próbę współczesnego odczytania wiejskiej muzyki z centralnej Polski, która stała punktem odniesienia dla wielu gatunków muzyki: klasycznej, bluesa, jazzu,czy rocka.

Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach – Open′er Festiwal World Stage, world music Womex 2012 w Salonikach i Womex 2013 w Cardiff, jak i w mniejszych salach koncertowych. Zespół koncertował w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in.: Carnegie Hall, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce

W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki", a w 2010 r. „Serce", nagrodzone przez Polskie Radio Folkowym Fonogramem Roku. W 2012 r. wspólnie z Januszem Olejniczakiem, Tomaszem Stańko, Arturem Dutkiewiczem zrealizowali unikalny projekt „Kujawy".

Trio koncertowało również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem. Muzykę kapeli można także usłyszeć w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia.

Zapraszamy na spotkanie z piękną muzyką polską.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.

 

W 2014 Trio uczestniczy w licznych wydarzeniach związanych z rokiem Oskara Kolberga oraz promuje swój nowy album zatytułowany – i zanurzający słuchacza – „Po kolana w Niebie".

Skład:

Janusz Prusinowski, skrzypce/harmonia polska/cymbały/śpiew

Piotr Piszczatowski, bębenek/baraban/basy

Michał Żak, flet drewniany/szałamaja/klarnet

Piotr Zgorzelski, basy

Szczepan Pospieszalski, trąbkasinowskiego .

„Podróże ponaddźwiękowe" to spotkania z muzyką i z czasami, w jakich powstawała. To opowieści o ludziach, którzy ją tworzyli i którzy jej słuchali, o miejscach, w których rozbrzmiewała, o instrumentach, tańcach, zabawach. W tym sezonie zabrzmiały już barwne flamenco o dalekowschodnich korzeniach i pulsujące rytmy Senegalu. A przed nami kolorowy wachlarz polskiej muzyki ludowej,

zaczarowane flety Irlandii, ćwierkające ćwierćtony z Indii. Zapraszamy!

Projekt powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Exit mobile version