☰ menu

Pola Nadziei we Wrocławiu

sob.-niedz.
16.04-17.04.2011

Pierwszy finałowy weekend mamy już za sobą. Kwestowaliśmy w centrach handlowych i pod kościołami. Spotkaliśmy się z życzliwością i zainteresowaniem wrocławian. Wolontariusze ze szkół pod opieką wolontariuszy Fundacji i wolontariatu 50+ rozdawali kwiaty żywe i papierowe, balony, naklejki.

16 kwietnia 2011 r. na Wyspie Bielarskiej

Fundacja wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Gremium MC Poland organizuje zbiórkę krwi pod nazwą Motoserce 2011 połączoną z festynem. Loteria z nagrodami dla oddających krew. Dla każdego krwiodawcy 20% zniżki do Wrocławskiego Parku Wodnego. Wstęp wolny.

Tego samego dnia 16 kwietnia 2011 r. o 12.30 na wrocławskim Rynku pod Fredrą otworzymy wystawę fotografii pokazującą życie jednej z podopiecznych Hospicjum dla Dzieci i jej rodziny. Wystawę można będzie oglądać do końca kwietnia.

Na finał naszych działań zapraszamy 17 kwietnia 2011 r. W samo południe (jak wiadomo o 12.00) zapraszamy wszystkich chętnych pod Muzeum Narodowe. Stamtąd ruszy Żółty Pochód Życia, który Fundacja współorganizuje z Towarzystwem Pomocy Hospicjum Bonifratrów i Wrocławskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej.

Wszystkich prosimy o żółte ubranie lub przebranie, mile widziane kwiatowe akcenty. Będziemy iść piękną spacerową trasą, a pod Hala Stulecia zaakcentujemy na żółto naszą obecność. Na dzieci i dorosłych czekają balony, naklejki, zakładki i dużo dobrej zabawy po drodze.

————————————————————————————————–
Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" po raz pierwszy przyłaczyła się do międzynarodowego programu Pola Nadziei. Celem jest pozyskanie pieniędzy na rzecz hospicjum i pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom. Jednocześnie jest to szeroka i długotrwała akcja edukacyjna propagująca poczucie wspólnoty i solidarności z potrzebującymi, rozwijająca odruchy pomocy i empatii wobec chorych.

Wyrazem solidarności ze wszystkimi dotkniętymi cierpieniem jest akcja sadzenia żonkili – kwiatów już od starożytności symbolizujących nadzieję oraz zwycięstwo życia nad śmiercią. Jesienią posadziliśmy we Wrocławiu 20 000 żonkilowych cebulek. Rabaty udostępnili nam: Zakład Zieleni Miejskiej, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Medyczna. Szkoły, które dołączyły do programu (40 placówek z Wrocławia i okolic) przygotowały i obsadziły rabatki przyszkolne.

Patronat honorowy nad akcją objął Marian Gołębiewski Arcybiskup Metropolita Wrocławski, Ryszard Bogusz Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Patronat medialny sprawuje Radio Rodzina i TVP3 Wrocław.

*********"

Świat Uli" – wystawa fotografii na Rynku we Wrocławiu
otwarcie w sobotę 16 kwietnia 2011 r. o godz. 12.30

Fotoreportaż "Świat Uli" autorstwa Wojciecha Gajewskiego, będzie można oglądać od 16 do 30 kwietnia na rynku we Wrocławiu. Wystawa ma charakter non-profit. Organizatorzy: autor zdjęć oraz Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci liczą, że wystawa zainteresuje wrocławian i mieszkańców Dolnego Śląska do poznania realnego wymiaru działań domowego Hospicjum dla Dzieci oraz pokaże prawdziwy świat dziecka oraz jego rodziny w obliczu choroby i niepełnosprawności dziecka.

Fotoreportaż o Uli powstał w marcu 2011 roku, szczęśliwie pokrywając się z jej 7. urodzinami, choć zaraz po urodzeniu dostała 3% szans na przeżycie. Ula nie mówi, nie chodzi, karmiona jest przez gastrostomię i wymaga opieki przez całą dobę. Zawodowo pracuje Mama, a Tata Uli zrezygnował z pracy etatowej, by móc w pełni opiekować się córką. Dziewczynka komunikuje się ze światem zewnętrznym przez śmiech i płacz, a także przez szczególnie ważny zmysł – dotyk. Ula regularnie przechodzi rehabilitację, podczas której przeprowadzana jest stymulacja sensoryczna, program aktywności Knillów, zabawy z ciałem, wyzwalanie spontanicznej aktywności, czy stymulowanie połykania. Stopniowo rehabilitacja przynosi zauważalne efekty. Jest też dla Uli świetną okazją do zabawy i śmiechu. Dom Uli przepełniony jest miłością i radością, jest tam miejsce i czas na realizację pasji każdego z członków rodziny. Wbrew chorobie Uli jej bracia, zarówno starszy, jak i młodszy, traktują ją normalnie – czasem z szorstką braterska miłością. I właśnie radość życia, którą widać w rodzinie Uli, była głównym motywem, który autor fotografii chciał pokazać. Unaocznić, że pomimo choroby dziecka rodzice oraz reszta rodziny może nadal cieszyć się życiem i to uczucie przekazywać choremu maluchowi każdego dnia.

Większość fotoreportaży na temat chorych dzieci przedstawia dramat i smutek, jaki rozgrywa się w otoczeniu najbliższych – rodziców oraz rodzeństwa. Takie są też w większości oczekiwania widzów na hasło „fotoreportaż o podopiecznej Hospicjum dla Dzieci". Jednak ten materiał i ta wystawa mają pokazać niezłomność wobec choroby i niepełnosprawności dziecka i fakt, że rodzina może też realizować swoje marzenia i żyć na co dzień radośnie – odpowiednio wkomponowując rehabilitacje i pełną opiekę nad dzieckiem w plan dnia. Rodzina Uli jest przykładem niesamowitej woli życia i radości życia pomimo sytuacji dziewczynki.

Starałem się opowiedzieć świat Uli w jej imieniu – mówi autor zdjęć – od pierwszego momentu jej zobaczenia i moich wizyt w jej domu starałem się, jak to tylko możliwe, poznać jej wewnętrzny świat, jej reakcje na określone sytuacji i towarzysząc jej przy każdym etapie dnia, rehabilitacji, karmieniu, rozweselaniu i pocieszaniu. Chciałem dzięki temu pokazać świat Uli jak najbardziej zbieżny z realnym i codziennym życiem rodziny. Bardzo dziękuję rodzicom Uli za otwartość i umożliwienie pełnego zrealizowania tego celu.

Ula jest podopieczną Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", która działa od 2007 roku. Celem Fundacji jest pozyskiwanie środków na działalność Hospicjum. Dzięki wpływom z darowizn i jednemu procentowi Fundacja zapewnia dzieciom niezbędny do życia sprzęt, finansuje zabiegi rehabilitacyjne, udziela pomocy socjalnej, organizuje czas wolny rodzeństwu. Działalność Hospicjum jest wspierana przez liczny wolontariat.

Organizatorzy wystawy:

Wojciech Gajewski, fotograf, autor całości fotoreportażu, urodził się w 1987 roku i jest obecnie studentem ostatniego roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Najbardziej interesuje go fotoreportaż społeczny i nim się najchętniej zajmuje. Dokumentuje prawdziwy, a nieznany większości świat przeżyć, emocji i życia ludzi, z którymi się styka. http://wojciechgajewski.blogspot.com/

Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci jest hospicjum domowym. To bardzo ważne, by dziecko nieuleczalnie lub przewlekle chore mogło spędzać czas w otoczeniu rodziny, wśród swoich zabawek. Pracownicy hospicjum dla dzieci są do dyspozycji pacjentów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zespół Hospicjum składa się z 8 pielęgniarek oraz 3 lekarzy. Lekarze i pielęgniarki jeżdżą do podopiecznych codziennie, wykonujemy średnio około 300 wizyt miesięcznie i pokonując 20 tys. km. http://www.hospicjum.wroc.pl

 

Exit mobile version