wydarzenie w ramach projektu 'Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy’
Eksponaty na wybiegu, czy to w ogóle możliwe?
Jakie skarby kryją szafy Działu Etnografii naszego Muzeum? Czy dawne motywy zdobnicze przeszły do lamusa? Czy strój ludowy można „oswoić” i wykorzystać we współczesnych stylizacjach? Tego lata postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się modzie!
Już 4 września zapraszamy Was na wyjątkowy pokaz mody. Prócz oryginalnych strojów ludowych w tradycyjnych aranżacjach zaprezentujemy współczesne interpretacje jego poszczególnych elementów oraz modę inspirowaną wzornictwem ludowym.
Będziecie mogli podziwiać zarówno strój panny w stroju rozbarskim jak i pannę młodą w stylizowanej sukni ślubnej, a obok tradycyjnie ubranej mężatki także współczesną, inspirowaną śląskim zdobnictwem chustę do noszenia niemowląt.
Swoje kolekcje ubrań zaprezentują także bytomskie projektantki, zobaczymy także biżuterię wykonaną z węgla. Pokażemy Wam również jak tradycyjne jakle – niezwykle eleganckie, jedwabne „marynarki” rozbarskie – prezentują się w aranżacjach współczesnych stylistek.
Na scenie zaprezentują się również uczniowie Ogniska Muzycznego w Chorzowie oraz Ogniska Muzycznego w Siemianowicach Śląskich. Ponadto odbędą się warsztaty, podczas których dowiecie się, jak poprawnie zawiązać chustkę purpurkę „po bytomsku”. Zapraszamy!
kiedy? 4 września 2021 (sobota), godz. 14.00–17.00
gdzie? plac Jana III Sobieskiego, przed gmachem Muzeum
wstęp wolny