☰ menu

20.06-22.06.2012

20 czerwca 2012 r

., godz. 18:00 – Rynek Kościuszki (Plac Miejski), Białystok
21-22 czerwca 2012 r., godz. 12:00, 16:00, 18:00 – Rynek Kościuszki (Plac Miejski), Białystok

Wstęp wolny

Japońscy artyści zaprezentują w dniach 20-22 czerwca na Rynku Kościuszki spektakle „Wonder of Karakuri Ningyo".

Karakuri Ningyo to osadzone w japońskiej tradycji mechaniczne lalki, których historia jest fascynująca. Już w XVIII-XIX w. bogaci Japończycy zlecali wykonanie mechanicznych lalek, co było doskonałym urozmaiceniem świąt i uroczystości. Te skomplikowane mechanizmy należały wówczas do najbardziej zaawansowanych technologicznie wynalazków epoki Edo. Mówi się nawet, że tzw. Karakuri Ningyo to pierwowzory dzisiejszych robotów i urządzeń mechanicznych, ponieważ oryginały miały ruchome ręce, nogi, połączone precyzyjnym systemem przekładni i kół zębatych.

Do Białegostoku przyjedzie 7-osobowa grupa artystów, którzy mają doświadczenie w prezentowaniu obyczajów japońskich za pomocą lalek Karakuri Ningyo. Zobaczymy m. in. historię Łucznika czy ceremonię parzenia herbaty.

Tamaya Shobei IX – Urodzony w 1954 r., należy do dziewiątego pokolenia słynnej rodziny twórców Karakuri Ningyo, która rozpoczęła tę działalność już w 1833 r. Tworzył i naprawiał wiele lalek wykorzystywanych na Dashi w Japonii (festiwalowych pływających wozach paradnych). Stworzył także lalkę niosącą filiżankę herbaty, lalkę chłopca-łucznika oraz inne salonowe lalki. Prezentował tę niezwykłą tradycyjną sztukę Karakuri Ningyo w wielu krajach. Otrzymał też liczne nagrody, m. in. miasta Nagoya, Tokai TV.

Zadanie realizowane ze środków budżetu Miasta Białegostoku w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich.

Białostocki Ośrodek Kultury
ul. Legionowa 5