Podglądamy – Zwiedzamy – Rozmawiamy – Wyjaśniamy. To zamysł Pojęciownika teatralnego – nowego internetowego projektu Mazowieckiego Instytutu Kultury i Teatru Mazowieckiego, adresowanego do młodych miłośników teatru. Pojęciownik teatralny to cykl krótkich filmów, prezentujących teatralne hasła w ciekawy i przystępny sposób. Premiera filmów – w każdy wtorek o godz. 18:00 na Facebooku i w kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Miłośnicy teatru doskonale wiedzą ile przyjemności i satysfakcji może dać dobry spektakl. Teatralni twórcy przenoszą publiczność do zupełnie innej rzeczywistości. Niektórzy nazywają to magią teatru. Ale mało kto w trakcie przedstawienia zastanawia się ile wysiłku, pracy i ludzkiej pomysłowości musiano włożyć w to, by spektakl teatralny powstał i aby mógł się odbyć. Siedząc na widowni nie widzimy i nie podejrzewamy nawet jaki ruch panuje tuż za kulisami, jak precyzyjna musi być komunikacja i współpraca wszystkich ludzi, którzy są odpowiedzialni za realizację przedstawienia.
Tę skomplikowaną rzeczywistość opisuje wiele pojęć, które dla młodych odbiorców sztuki teatru mogą być trudne. Bo czy mały widz wie co to jest choreografia lub sztankiet, kiedy jest antrakt, czemu służy charakteryzacja i jak się ją wykonuje, czym zajmują się inspicjent, akustyk czy garderobiany, kto to jest klakier czy dramaturg? Poznanie tych ludzi i pojęć może być początkiem wspaniałej przygody i służyć lepszemu poznaniu fascynującego świata teatru.
Właśnie temu służy Pojęciownik teatralny – nowy internetowy cykl Mazowieckiego Instytutu Kultury i działającego w jego strukturach Teatru Mazowieckiego. Co tydzień we wtorek o godz. 18:00 na Facebooku i kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury pojawiać się będzie nowy film prezentujący jedno teatralne hasło. Twórcy Pojęciownika planują przejść przez wszystkie litery alfabetu, aby stworzyć młodym teatromanom przystępne i ciekawe kompendium wiedzy o sztuce teatralnej. Tytuły czterech pierwszych filmów to:
Antrakt (20 października),
Akustyk (27 października),
Charakteryzacja (3 listopada),
Choreografia (10 listopada).
Kamera Pojęciownika teatralnego zajrzy za kulisy teatru i na jego zaplecze. Odwiedzimy teatralne pracownie, gdzie powstają kostiumy, rekwizyty i scenografia. Obserwować będziemy pracę techników scenicznych i skomplikowanej machiny, służącej realizacji przedstawienia. Sprawdzimy co robią aktorzy, kiedy nie ma ich na scenie, zwiedzimy ich garderoby. Dowiemy się jak powstają postaci teatru lalek i jak pracują aktorzy, którzy je animują. Poznamy pracę ludzi odpowiedzialnych za realizację światła i dźwięku, osób zajmujących się kostiumami i pomagających aktorom w zmianie strojów podczas przedstawienia. Przyjdziemy na próbę, by lepiej zrozumieć, jak powstaje spektakl teatralny. Przyjrzymy się pracy reżysera i aktorów nad tekstem sztuki. Poznamy od kuchni pracę nad przedstawieniami teatru telewizji i teatru radiowego. Będzie też okazja, aby poznać nieco historię teatru i sprawdzić jak zmieniała się teatralna rzeczywistość na przestrzeni wieków.