Rodzice doskonale wiedzą, że do prawidłowego rozwoju ich dziecka niezbędna jest aktywność na świeżym powietrzu. To nie tylko możliwość na dotlenienie organizmu czy wzmocnienie mięśni, czyli zadbanie o sferę fizyczną, ale również okazja do ćwiczenia umysłu. Dziecko jest bardzo ciekawe wszystkiego, co je otacza. Potrafi zachwycić się zarówno małym robaczkiem wędrującym po piasku, puszystym dmuchawcem, jak i odgłosem przejeżdżającego pociągu czy zapachem dymu z ogniska. Dla nas, dorosłych, mogą to być banalne sprawy czy zjawiska, ale nie możemy zapominać, że nasz maluch wszystko to odkrywa po raz pierwszy.
Nie powinniśmy nigdy bagatelizować tych odkryć i mieć cierpliwość dla każdego źdźbła trawy czy ślimaka przyklejonego do liścia. Jest jasne, że w drodze do przedszkola czy szkoły nie możemy poświęcać tym obserwacjom zbyt wiele czasu, dlatego właśnie należy tak rozplanować życie rodzinne, aby te dziecięce potrzeby mogły się realizować w innych momentach. Do tego właśnie przydają się wspólne wyprawy.
Każdy z nas planuje dłuższe urlopy, wyjazdy za granicę albo nad polskie morze czy w góry. Warto pamiętać jednak, że właściwie każdy weekend jest doskonałą okazją do podróżowania, nawet po najbliższej okolicy. Ważne, aby był to specjalny czas, w którym nie tylko rodzinnie się integrujemy, ale jesteśmy również do dyspozycji naszego dziecka – odpowiadamy na jego niekończące się pytania i pomagamy mu rozgryzać tajemnice natury i całego otaczającego go świata. Jeśli podejdziemy do tego z entuzjazmem i otwartością, nasz maluch nauczy się, że zdobywanie wiedzy nie musi być czymś nieprzyjemnym i kojarzyć się tylko z przykrymi obowiązkami, ale że jest to tak naprawdę świetna zabawa.
Oczywiście nie zawsze może nam samym starczyć pomysłów na ciekawe wycieczki. W tym wypadku pomocą mogą stać się dla nas liczne publikacje edukacyjne dla dzieci w każdym wieku. „Kierunek Polska” to bogato ilustrowany przewodnik dla młodych podróżników, którzy powoli wkraczają w szkolny świat. Nasze dziecko znajdzie tam mnóstwo ciekawostek na temat swojego kraju, dowie się wiele o nieznanych miejscach, a przede wszystkim będzie mogło kolekcjonować w swoim Paszporcie Podróżnika wszelkie pieczątki, bilety wstępu i inne pamiątki z bliższych i dalszych wyjazdów. Książka zachęci do lepszego poznawania Polski, a my znajdziemy w niej inspirację do kolejnych wypraw. Być może okaże się, że w okolicy, w której mieszkamy znajdują się jakieś średniowieczne ruiny albo budynek, który przetrwał dwie wojny światowe. Ponadto, bardzo aktywni wędrowcy będą mogli wziąć udział w rozmaitych konkursach, a także wykazać się swoją nowo zdobytą wiedzą oraz doświadczeniami z podróży wśród swoich kolegów i na lekcjach w klasie. Całą serię rekomenduje słynny podróżnik Marek Kamiński, który na jej łamach dzieli się z czytelnikami opowieściami o swoich własnych przygodach i ekspedycjach.
Wykorzystajmy ten niepowtarzalny etap dorastania, w którym nasze dziecko jest nie tylko tak mocno zaciekawione wszystkim dookoła, żądne wiedzy, ale także chętne, by wspólnie z nami spędzać swój czas wolny. Bardzo szybko okaże się, że mamy w domu nastolatka, który woli wyjechać ze swoją paczką znajomych, niż robić coś z rodzicami. Dlatego nie traćmy cennych chwil i ruszajmy wspólnie z naszym dzieckiem odkrywać tajemnice polskich miast, jezior, gór i lasów.
Małgorzata Woźniak