☰ menu

Pizzicato – operetka familijna

sob.
14.12.2013

14 grudnia 2013 (sobota), godz. 10.00, 12.00
Sala Filharmonii

W y k o n a w c y:
Mateusz Bień – muzyka, reżyseria warstwy elektronicznej
Mateusz Bień, Antoni Gazda – libretto
Anna Sokołowska – reżyseria, kostiumy, scenografia

Wiolonczelista – Jakub Gucik (wiolonczela)
Kura – Katarzyna Oleś-Blacha (sopran)
Pani Jola (logopeda) – Monika Korybalska (mezzosopran)
Admin Boski – Krzysztof Dekański (baryton)
Pitekantrop – Sławomir Rokita

zespół instrumentalny Filharmonii Krakowskiej
Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Zespół Baletowy RELEVE
Patrycja Pieczara – dyrygent

Tradycją filharmoniczną stały się specjalne koncerty dla dzieci przygotowywane w okresie mikołajkowym. Tegoroczny prezent dla najmłodszych melomanów to dzieło całkowicie nowe i – trzeba przyznać nowatorskie. W poniedziałek 9 grudnia (10.30 i 13.00) oraz w sobotę 14 grudnia (10.00, 12.00) zapraszamy bowiem na operetkę familijną na głosy wokalne, chór dziecięcy, zespół instrumentalny i aktywną warstwę elektroniczną pod tytułem „Pizzicato". O ile tytuł poza światem muzycznym wydaje się być abstrakcyjny, o tyle w wyczarowanej na estradzie przestrzeni nabiera znaczenia i barwy. Sam autor operetki – Mateusz Bień, pyta: Czy wiecie, co by było, gdyby zaspany Wiolonczelista trafił do gabinetu Logopedy? A niesforne Głoski zostały uwięzione w internecie? I jak sprowadzić Dobrą Wróżkę, o ile ktoś taki nadal istnieje  na świecie?

Filharmonia Krakowska zaprasza na operetkę familijną pod tytułem "Pizzicato", w której świat instrumentalny miesza się z elektronicznym, a klasyka ze współczesnością.

Na udział w projekcie zgodzili się znakomici artyści – w postaci operetki wcielą się: Katarzyna Oleś-Blacha (sopran), Monika Korybalska (mezzosopran), Krzysztof Dekański (baryton), Sławomir Rokita (znany dzieciom z postaci Dziadka Rytmusa w naszych koncertach dla dzieci) i Jakub Gucik (wiolonczela), na estradzie pojawią się ponadto Chór Chłopięcy i instrumentaliści Filharmonii Krakowskiej oraz Zespół Baletowy RELEVÉ. Muzyczną całość poprowadzi Patrycja Pieczara, inscenizację wyreżyserowała Anna Sokołowska. Serdecznie zapraszamy dzieci, ich rodziców i dziadków – dla wszystkich będzie to znakomita zabawa!

Mateusz Bień – kompozytor, pedagog, realizator dźwięku. Po ukończeniu Krakowskiej Akademii Muzycznej najpierw na oboju, nastęnie kompozycji, zainteresował się szeroko rozumianą syntezą muzyki i technologii. Przez wiele lat zajmuje się realizacją dźwięku oraz tzw. „integracją systemów dźwiękowych dla studiów nagraniowych, radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z różymi instytucjami kultury np. realizacja nagrań i dźwięku dla Poznańskiego Teatru Tańca (P(r)uder-ja – Bilińkia/Morawiec), projekt dźwięku dla Muzeum Narodowego w Krakowie (Wyspiański – Teatr Ogromny), muzyki do animacji (TVP Historia) i wieloma innymi jak festiwale Wratislavia Cantans czy Warszawska Jesień. Występuje w roli kompozytora, realizatora dźwięku, konsultanta, a nawet wykonawcy. Równolegle intensywnie zajmuje się edukacją. Po ukończonych studiach na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie rozwija i modernizuje programy kształenia realizatorów dźwięku.Przede wszystkim jednak pozostaje kompozytorem.

Jego utwory pisane są na instrumentarium klasyczne i elektroniczne. Pisze muzykę poważną i… nieco mniej –  dla młodszych słuchaczy i wykonawców, współracując m. in. z Filharmonią Krakowską przy koncertach dla dzieci, gdzie pełni wiele ról od kompozytora, po realizatora zarówno dźwięku, jak i obrazu. Jego muzyka wykonywana jest na wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą. Nagrodzony na konkursach Muzyka Ogrodowa (2001) i Srebrna Szybka (2005), w 2004 wraz z AleksandrąGryką zostaje pierwszym polskim stypendystą fundacji Kaske (www.kaske-stiftung.org), której stypendystami byli takż m.in. P. Bulez, G. Ligeti czy K. Saariaho. Po złożonym w 2008 doktoracie z kompozycji (Concertino, wyk. A. Bauer) pracuje jako adiunkt w Studio Muzyki Elektroakustycznej na krakowskiej uczelni.

Bilety: 20 zł

Kasa biletowa:

wt. – czw. w godz. 11 – 14, 15 – 19
pt. 11 – 14, 15 – 19.30
sob. – na godzinę przed koncertem.

Rezerwacja:
Biuro Organizacji Widowni i Marketingu
tel. +48 (12) 429 13 45 widownia@filharmonia.krakow.pl

Exit mobile version