☰ menu

piłka nożna dla dzieci Warszawa

sob.
19.06.2010
Akademia Orlików to projekt organizowany przez Bank Zachodni WBK w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy, przy współpracy władz samorządowych. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Celem Akademii Orlików jest zachęcenie chłopców i dziewcząt w wieku 6-8 lat do regularnej aktywności fizycznej i wstępne przeszkolenie sportowe potencjalnych talentów.

Boiska dla dzieci budowane są przez władze lokalne w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Moje Boisko Orlik 2012" wspieranego przez samorządy wojewódzkie. W efekcie powstaje niezbędna w szkoleniu sportowym infrastruktura. Jednak konieczna jest także profesjonalna organizacja zajęć w atrakcyjnej formie.

Nowatorskie podejście do szkolenia dzieci

Autorski program Akademii Orlika, w którym wykorzystano doświadczenia najlepszych europejskich klubów piłkarskich, jest dostosowany do psychofizycznych potrzeb i możliwości dzieci w początkowym wieku szkolnym. Zajęcia powinny być oparte m.in. na zabawie oraz czynnym udziale trenera.

Młodzi piłkarze poza treningiem sprawności, uczą się zasad obowiązujących na boisku, przede wszystkim działania w zespole. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów, przygotowanych do pracy z dziećmi i przeszkolonych przez organizatorów Akademii. Dzięki zaangażowania Banku, udział w treningach jest bezpłatny. Co więcej – Bank Zachodni WBK zapewnia wszystkim dzieciom biorącym udział w szkoleniu wyposażenie i stroje sportowe oraz finansuje przygotowanie wszystkich współpracujących trenerów.

W ramach przygotowań do II edycji programu 28 i 29 kwietnia br. odbyło się szkolenie wszystkich trenerów Akademii Orlika. Swoją wiedzę przekazywały trenerskie legendy – Joan Vila Bosch, długoletni szkoleniowiec młodzieżówek FC Barcelona, odkrywca i wychowawca wielu talentów m.in. Xavi′ego Hernandeza.

Rok zabawy i treningu

Na roczną edycję Akademii Orlika składają się trzy etapy. Pierwszy to otwarte dla wszystkich zainteresowanych testy predyspozycji sprawnościowych organizowane pod koniec roku szkolnego na stadionach biorących udział w programie. Mają one formę piłkarskiego toru przeszkód. Dzięki aktywnemu prowadzeniu zajęć przez trenerów, testy umożliwiają wiarygodną ocenę fizycznych możliwości dziecka.

Na podstawie wyników testów na każdym z Orlików typowane jest do 100 dzieci, które mogą wziąć udział w drugim etapie Akademii – trwających przez cały sierpień Wakacjach z Orlikiem. W tym czasie uczestnicy w formie zabaw poznają podstawy szkolenia piłkarskiego. W trakcie zajęć trenerzy mają okazję sprawdzić zaangażowanie dzieci i zweryfikować ich predyspozycje. Na zakończenie etapu wakacyjnego na każdym z boisk zostaje wytypowanych 30 uczestników trzeciego etapu – szkolenia.

Ponieważ w wieku objętym Akademią dzieci rozwijają się w różnym tempie, młodzi zawodnicy dzieleni są dwa zespoły, każdy po 15 dzieci o podobnym poziomie rozwoju fizycznego. Zajęcia w ramach Akademii Orlika prowadzone są w ciągu 10 miesięcy roku szkolnego 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny według szczegółowego programu opracowanego przez organizatorów. Od września do października i od kwietnia do czerwca treningi odbywają się na Orlikach. Od listopada do marca zajęcia prowadzone są na halach zapewnianych przez lokalny samorząd.

Drużyny biorą udział w meczach sparingowych, a w niektórych przypadkach także w konkursowych rozgrywkach zespołów młodzieżowych. Po zakończeniu szkolenia organizatorzy Akademii Orlika umożliwiają trenerom młodzieżówek piłkarskich klubów przeprowadzenie naboru wśród przeszkolonych dzieci.

Szczegółowe informacje o programie Akademia Orlika również na www.szukamytalentow.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Biuro Prasowe Akademii Orlika:
Piotr Kęcik, tel. kom. 0 603 871 841, prasa@szukamytalentow.pl

{{moduly ntltesc}}

Exit mobile version