☰ menu

Piknik rodzinny w Poznaniu

niedz.
25.05.2014

W związku z licznymi obrażeniami, do jakich dochodzi bardzo często w wyniku nie odpowiedniego oznaczenia ludzi poruszających się po drogach publicznych planujemy przeprowadzić wspólnie z wyspecjalizowanymi jednostkami pokazy mające uświadomić osoby jak ważne jest stosowanie się do przepisów oraz jak istotne jest zastosowanie odpowiednich części ubrania, wyposażenia samochodów czy też rowerów i motocykli w codziennym poruszaniu się po drogach.

Termin: 25.05.2014 Niedziela godziny 13.00-21.30
Miejsce: teren mety toru regatowego Malta
Charakter imprezy: – spotkanie rodzinne (piknik majowy), charakter – zgromadzenie

Planujemy zaangażować w projekt Urząd Miasta Poznania, Straż Pożarną, Policje i Pogotowie Ratunkowe oraz wszelkie instytucje związane z usługami szkoleniowymi, transportowymi oraz firmy oferujące sprzedaż i produkcje specjalistycznych rzeczy oraz przedmiotów pomagających w odpowiedniej identyfikacji osób, pojazdów i rzeczy używanych przez każdego z nas, na co dzień.
Jednym z aspektów poruszonych na tym wydarzeniu ma być bezpieczeństwo dzieci, zarówno w środkach transportu jak i na ulicy. Jako piesi, w tym wypadku chcemy zaangażować poznańskie szkoły i przedszkola i ogłosić konkurs na najciekawszy rysunek związany z bezpieczeństwem na drodze. Dodatkowo istnieje plan zbiórki pieniędzy na zakup odpowiednich oznaczeń dla dzieci z wielkopolskich Domów Dziecka poprzez komitet, który posiada takie zezwolenie na zbiórkę publiczną.
W ramach projekty „Dbaj o środowisko" chcemy zaangażować dealerów samochodów osobowych, którzy mogliby by zaprezentować najnowszą ofertę samochodów z alternatywnym napędem do spalinowego reprezentowanych marek. Ważnym czynnikiem ma być możliwość zaangażowania w projekt instytucji i stowarzyszeń działających, na co dzień w kwestii poprawy bezpieczeństwa na drogach.Odrębną częścią wydarzenia ma być pokaz artystyczno-muzyczny zaplanowany na godziny wieczorne wraz z koncertem na zakończenie tej imprezy.
W roku 2013 na polskich drogach doszło do ok. 35,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 3,3 tys. osób, a niemal 43,5 tys. zostało rannych – wynika ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji.

„Wypadek drogowy – zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci".

 

O prawie 8 proc. spadła w 2013 r. roku liczba zabitych w wypadkach drogowych. W tym czasie zginęło 3 291 osób. W 2012 r. na drogach zginęło 3 571 osób, a w 2011 r. – 4 189. Liczba rannych w wypadkach zmniejszyła się w zeszłym roku o ponad 5 proc. W 2013 r. obrażenia odniosło 43 471 osób. W 2012 r. ranne zostały 45 792 osoby, w 2011 r. – 49 501
Analizy Banku Światowego wykazały, że wypadki drogowe w Polsce przyczyniają się nie tylko do olbrzymich szkód społecznych, ale również powodują kolosalne koszty ekonomiczne. Zdaniem ekspertów tej organizacji całkowite koszty bezpośrednie i pośrednie (utrata produktywności, transfery socjalne) wypadków drogowych wynoszą 10 miliardów dolarów, co stanowi ok. 1,5% rocznego PKB Polski.
Mimo coraz lepszej sytuacji związanej z prawidłowym oznakowaniem osób oraz pojazdów na drogach statystycznie rzecz biorąc można przyjąć, że cały czas duży procent osób ginie na drogach w związku z nie odpowiednim oznaczeniem użytkowników poruszających się po nich. Statystyki mówią, że spośród ponad 3,5 tysiąca ofiar wypadków drogowych rocznie, ok. 30% to piesi, a wraz z rowerzystami wypadki z udziałem niechronionych użytkowników dróg wynoszą 41%. Połowa wypadków ma miejsce po zmierzchu. Ponad 84% pieszych zabitych w wypadkach np. w województwie mazowieckim w 2011 poniosło śmierć po zmierzchu.

Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, jakie chcemy przekazać wszystkim obecnym na tym wydarzeniu jest fakt, że założenie czasami małego elementu wykonanego ze specjalnych materiałów poprawiają widoczność danej osoby na drodze, przez co wręcz w niektórych wypadkach ratują ludzkie życie. Począwszy od dzieci poruszających się po ulicach miast i wsi przez motorowerzystów coraz częściej korzystających z tej alternatywnej formy przemieszczenia się w zatłoczonych centrach miast jak i zarówno sportowców i amatorów poruszających się na rowerach po drogach poza miejskich gdzie widoczność szczególnie wieczorami jest bardzo ograniczona do motocyklistów i użytkowników pojazdów specjalnych, którzy korzystając ze swoich urządzeń (traktory, maszyny rolnicze, maszyny budowlane) powinni zwracać uwagę na to, w jaki sposób oznaczyli wykorzystywany sprzęt i czy zrobili wszystko, aby sami być widoczni podczas przemieszczania się lub pozostawienia na miejscu.
Równie ważnym aspektem będzie pokazanie problemu „pijanych kierowców" i próbie zwrócenia uwagi na ten coraz bardziej trudny temat. Zmiany w ustawie to jedna sprawa natomiast ważną rzeczą mają być zmiany w nas samych, którzy czasami zezwalają na takie zachowanie osobom z najbliższego otoczenia. Chcemy poprzez pokazy symulacji oraz filmy pokazać do czego prowadzi właśnie takie zachowanie się ludzi dorosłych.
Odpowiednia szkolenia z zakresu poruszania się po drogach mają być tematem prelekcji przeprowadzonych przez specjalistów z instytucji zajmujących się szkoleniem kierowców oraz przygotowaniem młodzieży do używania takich środków transportu, jakim są: rowery, skutery czy też motocykle. W tym celu wspólnie z firma zajmującą się, na co dzień takimi szkoleniami planujemy przeprowadzić projekcje pokazujące jak niebezpieczne może być złe dobranie stroju podczas korzystania z tego typu środków transportu.

W przypadku kierowców pojazdów wspólnie z jedną z instytucji promującą hasło „bezpieczne zachowanie się na drodze" chcemy przeprowadzić konkursy dotyczące wiedzy na tematy związane z prawidłowym używaniem odpowiednich funkcji, jakie mamy do dyspozycji podczas korzystania z coraz to bardziej rozbudowanych systemów w pojeździe aby ograniczyć max. możliwość kolizji z osobami poruszającymi się po danym terenie.
Ważnym aspektem jest pokazanie wszystkim użytkownikom jak istotne jest zastosowanie odpowiednich źródeł oświetlenia poprzez właściwe dobranie żarówek w pojazdach osobowych, dostawczych lub też motocyklach do stosowania elementów dodatkowych pomagających użytkownikom np. rowerów lub też środków transportu wodnego takim jak skutery, motorówki czy też żaglówki na lepszą widoczność i tym samym zwiększenie zarówno bezpieczeństwa swojego jak i również innych użytkowników nie tylko dróg, ale także akwenów wodnych.

W celu odpowiedniej prezentacji, która ma zaciekawić potencjalnego widza chcemy wydzielić trzy sekcje związane z różnymi środkami transportu, na których to będziemy starali się wspólnie z osobami przygotowanymi w tego rodzaju szkoleniach pokazać jak ważne jest stosowanie odpowiednich form oznaczeń.
I tak np.:
1. Sekcja pieszy – rower – motocykl
2. Sekcja pojazd osobowy, dostawczy + maszyny specjalne
3. Sekcja sprzętu wodnego

Kamizelka odblaskowa – odzież ochronna z taśmami posiadającymi właściwości odblaskowe i kolor łatwo odróżnialny od tła. Popularnym przykładem są żółte kamizelki noszone przez służby ratownicze i porządkowe w wielu krajach czy kamizelki noszone przez kierowców i rowerzystów.
W ramach przyjaznego podejścia do tematu związanego z dziećmi, które to bardzo chętnie będziemy chcieli włączyć w różnego rodzaju animacje przygotowane przez profesjonalną firmę zajmującą się tego typu zabawami dla najmłodszych planujemy stworzyć na powierzchni około 450 m2 – sekcję dziecięcą z różnego rodzaju zabawami, pokazami i atrakcjami pozwalającymi właśnie najmłodszym na poznanie kwestii „jak ważne jest być widocznym". Dodatkowo, jako atrakcje przewidujemy przeprowadzenie konkursów z nagrodami ufundowanymi przez partnerów imprezy.

Ciekawą formą przekazania wszystkich tych informacji ma być zabawa multimedialna przeprowadzona przez jedną z uczelni poznańskich wdrażających program informacyjny o problemie, jaki występuje podczas codziennych czynności związanych z użytkowaniem dróg przez każdego z nas. W tym celu w specjalnie do tego przygotowanym namiocie planujemy pokazać symulacje zachowań oraz filmy demonstrujące reakcje kierowców związanych z nie prawidłowym stosowaniem źródeł świateł dostępnych na rynku.
Przewidujemy kilka atrakcji, które nie tylko wzbogacą program imprezy, ale dadzą również możliwość zapoznania się z ofertą wystawców oraz partnerów oferujących różnego rodzaju sprzęt, jaki dziś możemy używać podczas wolnego czasu, a także pojazdy, jakie są oferowane na rynku w celu redukcji emisji spalin do środowiska. Jednym z ważnych miejsc, które chcemy udostępnić uczestnikom ma być sekcja gdzie chcielibyśmy zaprosić do współpracy liczące się na polskim rynku marki pojazdów użytkowych oferujące samochody z napędem alternatywnym do napędu silnikami spalinowymi gdzie w ciekawym zestawieniu można będzie zademonstrować korzyści, jakie płyną z decyzji dotyczącej zakupu właśnie takiego pojazdu.

Pojazd hybrydowy jest coraz bardziej popularny środkiem transportu dla wielu osób mających na uwadze ochronę środowiska naturalnego.

W ramach uświadomienia użytkowników dróg planujemy przeprowadzić prelekcje na temat ograniczenia emisji spalin do środowiska, co jest niebywale istotne przy podejmowaniu decyzji związanej z codziennym poruszaniem się każdego z nas. Zatłoczone centra miast oraz wzrastająca ilość pojazdów na drogach powoduje, iż czasami warto wybrać środki transportu takie jak rower, deskorolka czy też po prostu spacer. Wpływa to nie tylko na ograniczenia spalin do środowiska naturalnego, ale co ważniejsze korzystnie na samopoczucie danej osoby, ponieważ aktywność fizyczna jest w każdym wieku postrzegana, jako coś, co pomaga nam cieszyć się tymi wszystkimi dobrami dłużej i w sposób bardziej efektywny.
Jedną z ciekawszych sekcji ma być specjalnie w tym celu zaaranżowana powierzchnia dla młodzieży i osób chcących spróbować swoich sił na przenośnym torze skimboardowy o długości około 20 m gdzie będzie można zapoznać się z ofertą jednego z naszych partnerów, a skierowaną do osób chcących spróbować swoich sił w coraz to bardziej popularnych urządzeniach typu Jet Serf czy też Fly Board.

W tym celu planujemy udostępnić powierzchnie około 150 m2 do pokazania możliwości ludzi zajmujących się tego typu pasja w codziennym życiu. Dodatkowo atrakcją maja być pokazy najnowszego sprzętu oferowanego dla każdego, kto chciałby spróbować zmierzyć się z siłą natury – wodą. W tym celu zaprezentują swoje najnowsze propozycje firmy oferujące sprzęt pływający takie jak skutery wodne czy też małe łodzie motorowe.
Dla osób spragnionych adrenaliny będzie można spróbować najnowszych osiągnięć takich jak Fly Board umożliwiających wzniesienie się człowieka na wysokość do 15m ponad powierzchnie wody dzięki strumieniowi, jaki generuje ciąg turbin zamontowanych właśnie w takim urządzeniu czy też obejrzeć najnowszą kolekcje skuterów wodnych.

 

Każde wykupienie takiej próby wzbogaci cel jaki organizator wytyczył sobie, mianowicie publiczna zbiórka pieniędzy, z których to chcemy zakupić odpowiednie gadgety poprawiające bezpieczne poruszanie się dzieci i młodzieży dla wielkopolskich domów dziecka.

Odblaski ratują życie
Ponieważ całość tego wydarzenia ma charakter spotkania rodzinnego popularnie zwanego z ang. piknikiem chcemy również zadbać o aspekt kulturalno – rozrywkowy. W tym celu na specjalnie z tej okazji przygotowanej scenie muzycznej chcemy zaprezentować twórczość poznańskich muzyków wraz z występem uznanego zespołu w końcówce programu, jaki przewidzieliśmy w tym dniu.

W między czasie w godzinach 13.00-21.30 chcielibyśmy również pokazać występy taneczne dzieci i młodzieży, oraz ofertę partnerów i współorganizatorów zajmujących się m.in. szerzeniem kultury jazdy i używania motocykli, Quadów, samochodów terenowych, tuningowanych czy też klasycznych. W tym celu planujemy spotkanie każdego z klubu w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu gdzie chcemy pokazać pojazdy miłośników poszczególnych klubów motoryzacyjnych.

Sekcja MPK i PSP. Jesteśmy w trakcie przygotowania dla poznaniaków wystawy i pokazów ratownictwa drogowego gdzie do współpracy chcemy zaprosić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu oraz Państwową Straż Pożarną. Od dawna Zakładowa Służba Ratownicza działająca przy MPK Poznań współpracuje z Strażą Pożarną wyjeżdżając wspólnie do zdarzeń komunikacyjnych. W trakcie pokazu chcemy przedstawi
wspólne działania miejskich służb ratowniczych podczas np. wypadku drogowego lub innego zdarzenia powiązanego z tematyką imprezy.
Na terenie wydarzenie przewidujemy serwis profesjonalnie przygotowanej sekcji cateringowej wraz z możliwością skorzystania z zaoferowanych tam specjałów, a także możliwości spożycia piwa w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu.
Impreza przewidziana jest do godzin wieczornych, w których to planujemy występ muzyczny gwiazdy wydarzenia w godzinach 20.30-21.20

 

==================

 

Atrakcje związane z imprezą BWBB nad Maltą w dniu 25.05.2014

 

Jako organizator imprezy „Bądź Widoczny Bądź Bezpieczny" pragnę przedstawić kilka atrakcji jakie będziemy mogli obejrzeć na wydarzeniu w dniu 25/05 niedziela na terenie mety toru regatowego Malta w Poznaniu.
1. Mamy potwierdzony pobyt zespołu firmy SeventyOne ,
która zapewnia tzw. tor skimboardow-y o długości 30 m, na którym to wszyscy chętnie będą mogli spróbować swoich sił oraz będą mieć możliwość uczestnictwa w organizowanych konkursach a także mini-zawodach z cennymi nagrodami. Do dobrej zabawy wystarczy 10 cm wody i krótka deska. 

http://seventyone.pl/events

2. JET Surf – deska surfingowa z silnikiem spalinowym

Silnik 150cc czterosuwowy zasilany paliwem Pb 95, chłodzony cieczą w układzie zamkniętym
moc 9,5 KM
prędkość maksymalna 40 km/h
rozruch elektroniczny za pomocą przycisków na drążku sterującym
pojemność zbiornika paliwa 7,6 litra
spalanie – 2 godziny pływania przy pełnym otwarciu przepustnicy
wymiary: 246 x 70 cm
waga JET Surf (bez płynów) – 54 kg
maksymalna waga użytkownika 90 kg
JET Surf można uruchamiać w momencie podłaczenia Emergency Cord – tzw "zrywki"
Wyposażony jest w anypoślizgową powierzchnie umożliwiającą utrzmanie stablinej postawy podczas płynięcia

3. Tesla deskorolki z możliwością sterowania pilotem.

https://www.youtube.com/watch?v=gB4-yZ9u-FU

4. BAD TO THE BONE Roller Derby Poznań

https://www.youtube.com/watch?v=_vT8zzsM3lM
5. FLY-Boar

https://www.youtube.com/watch?v=m4Bm3cs9TFo
(obecnie czekamy na potwierdzenie od generalnego dystrybutora na Polskę)
6. Rowery BMW – pokazy lokalnej grupy młodych osób pasjonujących się jazdą na rowerze w „inny" sposób

Wszystkie te atrakcje mają wzbogacić całość programu i będzie można je zobaczyć podczas całego dnia trwania imprezy. Ważne jest dla nas organizatorów aby pokazać osobom zajmującym się tego typu aktywnością, że jednym za najbardziej istotnych elementów jest ochrona zdrowia i życia.

 

=================

 

Program imprezy Bądź Widoczny Bądź Bepieczny Malta 25/05/2014

13.00 – uroczyste rozpoczęcie całości wydarzenia (15min),prezentacja sponsorów, przedsiębiorcom
13.20 – prezentacja formacji, kilka słów o całości koncepcji realizowanego programu artystycznego (10min)
13.30 – animacje taneczne do największych hitów Gamganam style, Jenifer Lopez , Nosa, Shakira itp.
13.55 – prezentacja partnerów oraz sponsorów (5 min.)
14.00 – pokaz tańca taniec nowoczesny – formacja grupa młodsza (około 20 min.)
14.10 – animacje taneczne (10 min.)
14.20 – pokaz tańca Jazz – formacje (10 min.)
14.25 – prezentacja sponsorów i partnerów, a także o celu całej akcji (10 min)
14.40 – animacje taneczne
14.45 – pokaz tańca taniec nowoczesny, formacja grupa starsza
14.55 – pokaz tańca Latino solo (5-7 min.)
15.05 – prezentacja partnerów i sponsorów
15.15 – pokazy działań Państwowej Straży Pożarnej (około 20 min)
15.35 – konkurs organizatora
15.45 – przygotowanie formacji tanecznej N.A.S.A. Crew z Koszalina
16.00 – występ 2 x 20 minut N.A.S.A
16.25 – prezentacja sponsorów i partnerów
16.50 – prezentacja działań Policji (około 20 minut)
17.15 – przygotowanie do występu Daniela Niteckiego oraz Mariusza Urbaniaka
17.25 – występ Daniela Niteckiego (ok. 35 minut)
18.00 – podziękowania sponsorom i partnerom
18.10 – występ Mariusza Urbaniaka (ok.45 minut)
19.00 – prezentacja charakteru akcji, prezentacja przedstawiciela głównego partnera imprezy (ok.10min)
19.10 – ogłoszenie konkursu (najbardziej zaangażowane osoby) i rozdanie nagród przez gościa honorowego
19.30 – występ zespołu NimfoFunk (około 40 minut)
20.15 – kilka słów od organizatora – podziękowanie dla wszystkich oraz prezentacja sponsora strategicznego
20.30 – koncert zespołu „Strefa ZERO" – około 45/50 minut
21.25 – podziękowanie dla wszystkich uczestników
21.30 – zakończenie imprezy

 

Opracował: Bartosz Radziszewski

 

Exit mobile version