☰ menu

Piknik Rodzinny i akcja darmowych szczepień

niedz.
15.05.2011

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest ostrą chorobą zakaźną, która może prowadzić do powikłań neurologicznych i psychicznych, a nawet zagrażać życiu. „Choroby tej lekceważyć nie wolno, ponieważ może ona mieć naprawdę bardzo poważny przebieg. Wywołuje ją wirus i obecnie nie dysponujemy lekiem, który zwalczałby ten czynnik chorobotwórczy lub hamował jego rozmnażanie. W związku
z tym, leczymy objawy, a nie zwalczamy samej przyczyny choroby" – mówi dr n. med. Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego AM w Warszawie – „a zachorować może każdy kogo ukłuje kleszcz zarażony wirusem KZM. Jedynym skutecznym sposobem obrony jest szczepienie" – dodaje dr n. med. Ewa Duszczyk.

W wielu krajach, również w Polsce, obserwuje się dwa szczyty sezonowej aktywności kleszczy, tj. wiosną i jesienią. Jednak dane na temat samych terenów endemicznych w naszym kraju są mocno zaniżone. „Oceniając wyniki nadzoru epidemiologicznego nad KZM, należy pamiętać, że zarejestrowane zachorowania stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej zakażeń KZM w populacji. Sto zachorowań zgłoszonych do nadzoru reprezentuje bowiem ponad 1000 osób, które zetknęły się z zakażonymi kleszczami na danym terenie ale u których objawy nie były wystarczająco nasilone, żeby zgłosić się do lekarza, (…) przeprowadzić diagnostykę lub zgłosić zachorowania do stacji sanitarno-epidemiologicznej" – ocenia dr Paweł Stefanoff z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego.

W okresie badania w Polsce zgłoszono 75 proc. Więcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w porównaniu z 2008 rokiem. Wzrost był najbardziej znaczny po wdrożeniu badania we wszystkich oddziałach – w okresie od kwietnia do czerwca 2009 roku.

 

 

 

 

Kleszczowe zapaleniu mózgu ma często ciężki przebieg. Co więcej, u osób dorosłych choroba ta, nawet jeżeli zakończy się pomyślnie, może łączyć się z długotrwałym okresem niezdolności do pracy. Długo utrzymują się niedowłady, porażenia nerwów czaszkowych czy nerwów obwodowych, różnego rodzaju powikłania. Występują również uciążliwe bóle głowy, uczucie zmęczenia czy zaburzenia psychiczne, takie jakie np. depresja.

Na kontakt z kleszczami (i wirusem KZM) szczególnie narażone są osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza teraz, gdy więcej czasu spędzamy aktywnie i na świeżym powietrzu. Zbliżające się wakacje, weekendy na wsi lub działce, kolonie lub obozy letnie, ale również spacery i pikniki w parkach miejskich, w dużym stopniu zwiększają ryzyko zarażenia się wirusem. Główny Inspektor Sanitarny szczególnie zaleca szczepienia ochronne młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

Piknik Rodzinny w Ogrodach Arcybiskupa

adresowany jest do środowiska zawodowego pielęgniarek
i położnych oraz wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy dbają o profilaktykę zdrowotną.

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji udziela:

Barbara Kijanka
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach
tel. 506 035 960

Exit mobile version