☰ menu

Piknik literacki dla dzieci | Spotkanie drugie

Piknik literacki dla dzieci - spotkanie pierwsze
niedz.
09.08.2020
Zapraszamy na specjalną edycję Pikniku literackiego dla dzieci. W tym roku zabieramy Was w wyjątkową podróż literacką, w której kolejnymi przystankami będą gatunki literatury dziecięcej, m.in.: poezja, powieść, komiks i książka ilustracyjna.

Spotykamy się wyjątkowo, w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie. W tym roku Piknik Literacki odbędzie się w trzy sierpniowe i jedną wrześniową niedzielę.

Zapraszamy na spotkanie drugie, które poświęcone będzie komiksowi!

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy! Adres: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

W temacie maila prosimy podać nazwę warsztatu (Tytus, Kajko, Komiks lub Koziołek) na każdy warsztat należy się zapisywać osobno.

Na jeden warsztat zapisujemy max. 6 dzieci. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Jednocześnie na terenie ogrodu może przebywać max. 12 dzieci (niektóre warsztaty odbywają się równolegle). Jednemu dziecku może towarzyszyć max. 2 opiekunów.

Zapisanie się na warsztat jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu bezpieczeństwa.

PROGRAM:

godz. 12.00-14.00

„Tytus, Romek i A’Tomek” – w międzypokoleniowej podróży z Papciem Chmielem i jego bohaterami, Jakub Snochowski, wiek 6+

Gdzie nas zawiedzie ta wyprawa i dokąd dotrzemy, tego nie wie nikt! Bo czy można przewidzieć, cel podróży, gdy wsiada się do prasolotu, wkrętacza, bąkolotu czy bzikotykolotu? Wypraw będzie wiele: na wyspy nonsensu i absurdu, do ćwierć koła świata, a może nawet w Bieszczady. W piknikowym ogrodzie z Tytusem zdarzy się wszystko, co możliwe, bardzo nieprawdopodobne, a wręcz niemożliwe. Czyli zabierzemy Was także w podróż tysiąca i jednego wcieleń, go przecież Tytus próbował swoich sił w prawie wszystkich zawodach świata: był nie tylko piernikarzem, grafficiarzem, gangsterem, ale też aktorem czy kosmonautą. Zatem pewne jest tylko jedno: rzucimy się w wir twórczego działania i zdobędziemy owoce chichotu.

Zapisy: TYTUS

godz. 12.00-14.00

„Kajko i Kokosz” Janusza Christy, czyli o dynamice i rytmice komiksowej chmurki, Marzena Turek-Gaś, wiek 4+

Ile w komiksie dźwięku i rytmu? Muzyczne i dźwiękowe przestrzenie komiksu będziemy odkrywać z charakternymi słowiańskimi wojami Kajko i Kokoszem, mieszkającymi w grodzie kasztelana Mirmiła. Buch, trasz, bam! Przyjrzymy się, jaką formę wizualną na naszych komiksowych planszach przybiorą dźwięki potyczek, ucieczek i zaskakujących przygód tytułowych bohaterów oraz w jaki sposób będą się różnić od dźwięków wydawanych przez smoka Milusia czy tych towarzyszących zaklęciom czarownicy Jagi. Będziemy badać, jak pojemna ekspresyjnie jest komiksowa chmurka, i w jaki sposób tworzy komiksową narrację. Przekonamy się, że nie trzeba być mistrzem rysunku, by wykreować pasjonującą i trzymającą w napięciu opowieść komiksową.

Zapisy: KAJKO

godz. 14.00-15.30

DNA komiksu – jak zaprojektować komiks, Dominika Raczkowska, wiek 6+

Każdy komiks ma swojego superbohatera. Kim będzie nasz, pozostaje wciąż tajemnicą, jego imię oraz wszystkie magiczne supermoce poznamy w kolejną piknikową niedzielę. Dowiecie się, jak opowiadać komiksem: zbudować fabułę, wizualnie dozować napięcie i gdzie stosować wybraną typografię, aby powstała mrożąca krew w żyłach wciągająca obrazowa opowieść, od której czytelnik nie będzie mógł się oderwać. Przyjrzymy się imponującej liczbie rozwiązań kompozycyjnych i narracyjnych, dowiemy się, co to znaczy „zburzenie czwartej ściany” i jakie efekty tym artystycznym zabiegiem można uzyskać.

Zapisy: KOMIKS

godz.14.00-15.30

Z Koziołkiem Matołkiem w wymiarze 3D – warsztaty architektoniczne, Małgorzata Kędzierzawska, wiek 5+

W poszukiwaniu mitycznego Pacanowa, gdzie podkuwają kozy, wraz z Koziołkiem Matołkiem przeniesiemy się w niesamowity świat opowieści obrazkowej wykreowanej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. I będzie to próba wyjątkowa, bo czasoprzestrzenna. Historię napisaną ośmiozgłoskowcem w postaci rytmicznych czterowierszy spróbujemy przenieść w trzeci wymiar. Zbudujemy makietę odwiedzanych przez Koziołka miejsc i po prawie 80 latach od pierwszego wydania tej obrazkowej historyjki, podejmiemy próbę rozwinięcia opowieść o współczesne i bliskie nam dziś treści.

Zapisy: KOZIOŁEK

Pozostałe spotkania: 23.08, 6.09.2020

Exit mobile version