☰ menu

Piknik Historyczny w Studziankach Pancernych

niedz.
11.08.2013

Piknik odbędzie się na terenie byłej szkoły podstawowej w Studziankach Pancernych. W programie między innymi:

• Prezentacja czołgu PT-91 oraz trenażerów wojskowych do nauki strzelania,

• Prezentacja techniki saperskiej i wykrywacza metali,

• Stanowisko prezentacyjne Wojska Polskiego,

• Strzelnica ASG z torem dynamicznym,

• Gry i zabawy dla dzieci,

• Prezentacja Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja,

• Oficjalne otwarcie izby pamięci poświęconej Bitwie Pod Studziankami (ok. godz. 12:30).

Dla Harcerzy i Strzelców zaplanowany jest Rajd Pieszy Studzianki Pancerne 2013 na odcinku 12 km szlakiem walk polskich czołgów. Chętni mogą zgłaszać się na adres: rajdstudzianki@fia.com.pl

Oficjalne uroczystości organizowane przez Powiat Kozienicki, Gminę Głowaczów oraz Mazowiecki Oddział Wojewódzki Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego pod pomnikiem mauzoleum rozpoczną się o godz. 11:00.

10 sierpnia o godz. 21:00 na trenie szkoły podstawowej w Studziankach Pancernych odbędzie się przedpremierowy pokaz kopii roboczej filmu pt. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać."

FIA – Stowarzyszenie Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią

– to stowarzyszenie proobronne działające na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacniania oraz przygotowywania obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do obrony cywilnej.

Więcej na: www.fia.com.pl, www.facebook.com/Stowarzyszenie.FIA

1 Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki jest jedną z najstarszych jednostek Wojska Polskiego. Została utworzona w 1943 r. jako 1 pułk piechoty w ramach 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką. Rozkaz organizacyjny wydany został w maju 1943 r. Po krótkim szkoleniu trwającym ok. 3 miesięcy, pułk przegrupował się w okolice Lenino gdzie w dniach 12 – 13.10.1943 r. stoczył swą pierwszą bitwę. Straty pułku były ogromne. Wynosiły ponad 900

żołnierzy zabitych, rannych i zaginionych. Dalej szlak bojowy pułku wiódł przez Puławy, Dęblin, Warszawę, którą żołnierze pułku wyzwolili w dniu 14.09.1944 r., Jabłonnę, Wał Pomorski, Gozdowice. Szlak bojowy 1 pp zakończył udziałem w

szturmie Berlina. Po zakończeniu działań wojennych jednostka powróciła do kraju. Stacjonowała w Białymstoku, Warszawie, Legionowie, a od 1957 r. w Wesołej. Jako 1 pułk piechoty jednostka funkcjonowała do 1973 r. Wtedy to w ramach restrukturyzacji została przeformowana w 1 pułk zmechanizowany, a następnie w czerwcu 1994 r. w 1 Brygadę Pancerną.

Więcej na: www.1bpanc.wp.mil.pl