Piknik Europejski odbędzie się 1 maja 2019 r. Dla naszych gości przygotowane zostaną strefy edukacyjne, zlokalizowane w Starej Kordegardzie, Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni oraz przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Odbędą się tam warsztaty rodzinne, akcje ekologiczne, gry, quizy i zajęcia artystyczne. Strefa widowiskowo-rekreacyjna przy Nowej Oranżerii zapewni atrakcje, takie jak: konkursy, występy taneczne, zabawy plastyczne poświęcone narodowym i unijnym symbolom oraz warsztaty kuglarskie i happening.
1 maja w Pałacu na Wyspie bezpłatnie udostępnione zostaną wystawa obrazu Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, a także kopia Konstytucji 3 maja z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Wstęp wolny będzie obowiązywał również podczas zwiedzania obiektów – Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
PROGRAM PIKNIKU EUROPEJSKIEGO
BEZPŁATNE ZWIEDZANIE OBIEKTÓW
10.00-20.00
Pałac na Wyspie – wystawy: „Rembrandt w Łazienkach Królewskich”, „Ekspozycja kopii Konstytucji 3 maja”.
Stara Oranżeria z Królewską Galerią Rzeźby.
Pałac Myślewicki z apartamentami księcia Józefa Poniatowskiego.
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – wystawa „Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945”.
12.00-14.00
Pałac na Wyspie – krótkie oprowadzania po wystawie „Rembrandt w Łazienkach Królewskich” pod hasłem „Mechanizmy działania wyobraźni w twórczości malarskiej na przykładzie Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem”.
STREFA EDUKACJI – STARA KORDEGARDA
12.00-14.00 – „Z paletą w pejzaż!”
Działania artystyczne inspirowane obrazem Rembrandta.
15.00-15.30 – „Wywoływanie burzy”
Flash mob nawiązujący do obrazu Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”.
STREFA EDUKACJI – CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NOWEJ PALMIARNI
11.00-15.00 – „Wiosna w powiększeniu”
Stanowisko mikroskopowe, przy którym doświadczeni biolodzy pomogą wykonać własny preparat mikroskopowy i obejrzeć powiększenia ptasich piór, liści oraz sierści zwierząt.
11.00.15.00 – „Zrób coś dla Ziemi”
Stanowisko, przy którym można będzie wziąć udział w krótkiej ankiecie „Jak Ty pomagasz planecie?”. Każdy z nas przekona się, co już robi, i w jaki jeszcze sposób powinien działać, by żyć w zgodzie z naturą.
11.00-15.00 – „Obrazy na polance”
Szyszki, gałązki i kwiaty to doskonały materiał do tworzenia. Zapraszamy do komponowania własnych obrazów z darów natury w plenerze nieopodal Nowej Palmiarni.
11.00-15.00 – „Zapytaj przyrodnika o florę i faunę Łazienek Królewskich”
W naszych ogrodach, m.in. w pobliżu Pałacu na Wyspie, spotkać można będzie doświadczonych biologów, którzy odpowiedzą na pytania o florę i faunę Łazienek Królewskich, oraz zaproponują wykonanie zadania przyrodniczego.
STREFA EDUKACJI – TEREN PRZED MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA
11.00-12.00 – „Wymyśl sobie potwora”
Na warsztatach mowa będzie o zwierzętach, które były pierwowzorami istot fantastycznych: smoków, jednorożców, gryfów i bazyliszków. Uczestniczy warsztatów wymyślą i narysują swojego własnego fantastycznego stwora.
12.00-13.00 – „Zostań paleobiologiem”
Warsztaty poświęcone są zwierzętom niewystępującym już na Ziemi, takim jak: tury, ptaki dodo, krowy morskie, wilki workowate i amonity.
14.00-15.00 – „Sowa mądra głowa?”
Na warsztatach posłuchać można będzie m.in. opowieści o sowie śnieżnej i kruku, którą z pokolenia na pokolenie przekazują sobie ludy Arktyki – Inuici. Najmłodsi pokolorują obrazki przedstawiające sowy.
15.00-16.00 – „Zwierzaki w mieście, czyli co w trawie piszczy, co ukrywa się w żywopłocie?”
Mowa będzie o zwierzętach, które można spotkać w miastach, i o procesie synantropizacji. Dzieci nauczą się, jak mądrze pomagać zwierzętom żyjącym w pobliżu ludzkich siedzib.
PARADY ORKIESTR W OGRODACH
11.30-12.15 – Orkiestra Reprezentacyjna Policji
Przemarsz od Pomnika Chopina do Pałacu na Wyspie, następnie powrót Aleją Chińską do ul. Gagarina.
13.00-13.30 – Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego
Przemarsz Aleją Chińską z tarasu Pałacu na Wyspie do ul Gagarina.
HIPODROM
14.30-15.00 Pokaz musztry i umiejętności władania białą bronią
Wystąpi 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.
STREFA LEŻAKOWANIA PRZY NOWEJ ORANŻERII – PIKNIK „RODZINNA EUROPA NARODOWEGO CENTRUM KULTURY
11.00-18.00 – Stanowiska edukacyjne, gry, quizy, zabawy, warsztaty
12.00-15.00 – Warsztaty sztukmistrzowskie
15.00, 16.30 – Występy artystyczne
16.00 – Happening: układanie flagi UE, rejestrowane dronem
OGRODY
11.00-13.00 – Przy Pawilonie Wschodnim Pałacu na Wyspie oraz przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni wydawane będą napoje i pączki, sponsorowane przez Herbapol – Lublin S. A., partnera Pikniku Europejskiego.
10.00-18.00 – Przy Promenadzie Królewskiej zlokalizowane będzie stoisko firmy Husqvarna, partnera technologicznego Muzeum.
Organizatorem Pikniku Europejskiego jest Muzeum Łazienki Królewskie, współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie jest częścią obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE, na które wspólnie zapraszają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.