W ostatni letni piątek zapraszamy wszystkich – małych i dużych na Piknik Eko-Folkowy w naszym Ogrodzie. Co dokładnie będzie się działo?
I. Warsztaty
13.00 Warsztaty z Etno designu.
Co nosiły nasze babcie, skąd wzięły się i jakie znaczenie miały ubrania naszych dziadków? Czy dzisiaj w naszych ubraniach możemy odnaleźć elementy stroju śląskiego?
W czasie spotkania uczestniczy poznają tradycyjne stroje rozbarskie, a w ramach zajęć plastycznych będą mogli przygotować własnoręcznie malowane szlajfki śląskie. Zajęcia poprowadzi Barbara Kowaczek – Jędrasik edukator regionalny, współzałożycielka Stowarzyszenia MSFF.pl na co dzień zajmującego się działaniami międzypokoleniowymi na Górnym Śląsku.
15.00 Zabawy podwórkowe.
To warsztaty skierowane dla wszystkich bajtli i tych małych i tych już całkiem srogich. W czasie warsztatów przeniesiemy się w podróż na podwórka naszych dziadków i poznamy, co kiedyś było radością podczas dziecięcych zabaw. W części plastycznej każdy będzie mógł wykonać lalkę motankę. Warsztaty poprowadzi współpracująca z Stowarzyszeniem MSFF.pl ekipa Ale Firma.
14.00 Warsztaty perkusyjne dla dzieci.
Warsztaty prowadzone są w kręgu. Uczestnicy siadają przy instrumentach podzieleni na cztery strefy instrumentalne. Zaczynamy od omówienia instrumentów i sposobu uderzeń, rozluźnienia aparatu wykonawczego i ustalenia zasad współtworzenia utworów. Następnie gramy wspólnie pierwszy utwór, korygujemy błędy i stopniowo:
– zmieniamy się w sekcjach – każdy uczestnik przejdzie przez każdą sekcję instrumentów
– zmieniamy utwory
– zwiększamy poziom trudności
– zwiększamy tempo i zaawansowanie wykonywanych rytmów i melodii
Wszyscy uczestnicy kontrolowani są na bieżąco w kwestii aparatu gry oraz poprawności realizacji założeń swojej partii utworu.
Warsztaty poprowadzi Dariusz Wantuch.
16.00 Warsztaty perkusyjne dla dorosłych. / j.w./
17.00 Koncert zespołu KATOWICE.
II. Stoiska edukacyjne.
Stowarzyszenie Ekorozwój i Ochrona Lasów.
Celem podstawowym stoiska jest zainteresowanie uczestników Pikniku tematyką ochrony środowiska i lasów, pobudzanie świadomości i edukacji ekologicznej oraz ochrony bioróżnorodności przyrodniczej, a także promowanie idei wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i propagowanie wśród społeczeństwa idei otwartości lasów i jego państwowego charakteru. Wszystko to przedstawione w ciekawej formie zagadek i quizów, które zaproponują członkowie Stowarzyszenia, jak i zaprzyjaźnieni z nimi wykształceni leśnicy. Można też jeszcze przyjść i posadzić roślinkę w Ogrodzie SDK lub ją zaadoptować i zabrać ze sobą do domu.
Bilety: warsztaty – 10 zł
koncert – 10 zł
Info: marek@chck.pl, 32 247-39-58