☰ menu

Piknik Edukacyjny

sob.
08.10.2011

„Muzeum na wynos" zaprezentuje laureatka nagrody Grand Prix – Katarzyna Rokosz, Ewa Reeves pokaże „jak to się dzieje, że obraz się rusza". Będzie też można porozmawiać przy kawie z autorami nagrodzonych i wyróżnionych projektów, usłyszeć piosenki ze spektaklu „Błękitny Express" uhonorowanego w ubiegłym roku II Nagrodą oraz zobaczyć wystawę „Podane na tacy", na której zaprezentujemy wybrane, ciekawe, a nawet zaskakujące formy promocji projektów edukacyjnych i artystycznych.
I jeszcze jedna atrakcja – nagrody dla posiadaczy kart wstępu. Ich losowanie planujemy na godz. 13.30 w holu głównym Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.
Kartę można jeszcze otrzymać w sekretariacie SCEK, tel. (22) 831-53-93, ale wejście na Piknik Edukacyjny jest wolne i bezpłatne. Zapraszamy posiadaczy kart oraz wszystkich zainteresowanych (także bez kart wstępu) w godz. 10.00 – 15.00.

W programie Pikniku między innymi:

„Muzeum na wynos"
Autorka: Katarzyna Rokosz, Muzeum Narodowe

„Muzeum na wynos" – „przenośnie muzeum", składające się z czterech warsztatów, które pozwalają zaprezentować, czym jest muzeum sztuki, jakie ma kolekcje, jak wyglądał ongiś warsztat pracy artysty oraz jakie są sposoby interpretowania dzieł sztuki.
Każdy uczestnik Giełdy będzie mógł spróbować swoich sił jako malarz – zrobić farby i stworzyć dzieło…
Zaprezentowane zostaną warsztaty:
„W pracowni malarza", „Muzeum. Zrób to sam", „Zabawa w detektywa", „Tajemnice archeologii"

Piosenki ze spektaklu „Błękitny Express"

„Błękitny Express" to tytuł projektu i spektaklu zrealizowanego przez Lenę Rogowską ze Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy. Słynne piosenki Hanki Ordonówny w nowych aranżacjach w wykonaniu wychowanek Schroniska. Projekt zdobył II nagrodę na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej w ubiegłym roku.

"Jak to się dzieje, że obraz się rusza" – Fundacja Twarda Sztuka.
Autorzy projektu: Ewa Reeves, Bogdan Butenko

Podczas Pikniku Edukacyjnego zostanie zaprezentowany projekt, czyli przedstawienie podstawowej zasady realizacji filmu animowanego w formie książki, która powstaje z wykonanej przez dzieci grafiki.

Warsztaty: „Podaj cegłę, czyli słodki smak architektury"

Cykl „Podaj cegłę, czyli słodki smak architektury" został przygotowany jako warsztaty pilotażowe, towarzyszące imprezom promującym edukację architektoniczną dzieci i młodzieży w kilku polskich miastach, których charakterystycznym elementem krajobrazu jest architektura murowana. Zajęcia mają na celu zainteresowanie młodych ludzi otoczeniem, w którym żyją, uczą się, wypoczywają i sprowokowanie do zadania sobie pytań: co jest w moim otoczeniu interesującego? Czy mogę w jakiś sposób pozytywnie wpłynąć na wizerunek mojego miasta? Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię cegły, lokalnej architektury murowanej oraz budują modele architektoniczne z kostek cukru.

„Znowu sami kreatywni ludzie na widowni"
Warsztat teatralny przygotowany przez Annę Rochowską z Teatru Rozmaitości dla uczestników Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011.

Przez praktyczne ćwiczenia teatralne bazujące na spektaklu „Jackson Pollesch" spróbujemy zadać kilka pytań i może na niektóre z nich znaleźć odpowiedź: Czy jesteśmy dziś wszyscy kreatywni? Z jakimi oczekiwaniami przychodzimy do teatru? Czy widzom potrzebne są warsztaty teatralne przed spektaklem? Czy na pewno wszyscy musimy być artystami? Czy jeśli nie masz profilu na facebook′u to nie ma Cię w ogóle?, itp.
Piknik Edukacyjny – II część Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Kulturalnej 2011 –   www.wpek.pl