☰ menu

Pierwsze Święto Sali BHP – czyli gry i zabawy lat 80

śr.
14.08.2013

Święto Sali BHP to cały dzień licznych atrakcji, które skierowane są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieci będą miały okazję poznać świat gier i zabaw swoich rodziców, a dorośli cofną się do czasów dzieciństwa. Rzadko przecież trafia się możliwość wspólnej gry w gumę, w kapsle, w chłopka, czy pobicia rekordu w grze komputerowej PacMan. Organizatorem Święta Sali BHP jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność" , Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Promocji Solidarności oraz Fundacja Archiwum Filmowe.

Pokaż swojemu dziecku świat gier i zabaw swojego dzieciństwa

Wszyscy goście będą mogli skorzystać z oferty stoisk interaktywnych, obejrzeć bajki i filmy z epoki oraz wziąć udział w wybranych grach, konkursach i zabawach. Mali i duzi odkrywcy będą mogli uczestniczyć w grze miejskiej Odkryj Strajk. Na podstawie mapy, wskazówek i zagadek historycznych uczestnicy będą odkrywać ciekawe budynki znajdujące na terenach postoczniowych, z każdym krokiem przybliżając się do odkrycia przebiegu i działań Strajkowych.

Fani gier komputerowych z pewnością znajdą coś dla siebie. W ramach specjalnie przygotowanej wystawy sprzętu komputerowego z lat ′80 i ′90 każdy będzie mógł spróbować swoich sił grając w „Contrę", „Super Mario Bros", i wiele innych gier charakterystycznych dla tego okresu.

Dzieciaki będą mogły zapisać się na warsztaty edukacyjne: „W świecie dawnych bajek" oraz „Narodziny Solidarności. Historia jednej piosenki i kilku fotografii". Podczas zaję

uczestnicy dowiedzą się, co można wyczytać z reporterskich zdjęć sprzed ponad trzydziestu lat oraz czego mogą nauczyć nas Bolek i Lolek. Oprócz warsztatów wszyscy uczestnicy będą mogli korzystać ze stoiska zabaw plastycznych, gdzie dostępne będą m.in. malowanki oraz elementy pozwalające na budowanie statków. na które trzeba zapisać się wcześniej, najmłodsi będą mogli uczyć się poprzez zabawę, korzystając ze stosika zabaw plastycznych.

Nie tylko przewidziane gry i zabawy będą nawiązywać do lat ′80. W Sali BHP pojawią się również elementy wystroju oraz menu charakterystyczne dla tego okresu. Można będzie spróbować słynnej oranżady landrynkowej, czy schrupać bułkę z salcesonem.

Wieczorem na scenie ustawionej przy budynku Sali BHP, standardy jazzowe zagra Tomasz Wendt&Quartet. W międzyczasie można będzie spróbować smacznych potraw z grilla i orzeźwić się zimnym piwem. Atrakcje będą miały miejsce na terenie historycznego budynku Sali BHP (ul. Doki 1A).

WARSZTATY EDUKACYJNE

W świece dawnych bajek. Warsztaty z wykorzystaniem metody dramy

Uczestnicy: 7 – 12 lat Godzina: 12.30 – 13.30

Czego dziś mogą nauczyć nas Bolek i Lolek? Czym się różni bajka animowana od fabularnej? Czy aktorem trzeba się urodzić? Spróbujemy przekonać uczestników warsztatów, że warto odkrywać bogaty świat bajek animowanych. Chcemy uwrażliwiać na sztukę filmową i teatralną przybliżając młodym ludziom świat PRL. Uczestnicy staną się także twórcami bajek wyrażanych poprzez formę teatralną.

Narodziny Solidarności. Historia jednej piosenki i kilku fotografii

Uczestnicy: 7 – 12 lat Godzina: 13.30 – 14.30

Co można wyczytać z reporterskich zdjęć sprzed ponad trzydziestu lat? Co rodzice mówią dzieciom, gdy zmienia się ich świat? Uczestnicy warsztatów wystąpią w roli odkrywców opowieści zawartych w strajkowej poezji i fotografiach z Sierpnia′80.

Zapisy na warsztaty i grę miejską:

Europejskie Centrum Solidarności

Dział Projektów Edukacyjnych

edukacja@ecs.gda.pl, tel. 58 768 23 16

Zapisy będą również prowadzone 14 sierpnia na stoisku ECS w Sali BHP

Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona!

Sala BHP to historyczny budynek znajdujący się na terenie Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa, słynnym wielkim długopisem, razem z Mieczysławem Jagielskim (wicepremierem PRL w latach 1970-1981) podpisali tutaj jedno z najważniejszych Porozumień Sierpniowych.

Sala BHP od 2010 roku pełni funkcję centrum konferencyjno – wystawienniczego – odbywają się tutaj liczne konferencje, panele i spotkania o charakterze biznesowym, kulturowym oraz społeczno-politycznym. Budynek jest także otwarty dla zwiedzających chcących zobaczyć wystawę Solidarność – Drogi do Porozumienia. Składają się na nią liczne eksponaty, takie jak: stół, przy którym rozpoczęły się wielki zmiany dla Polski, kopia tablicy z 21 postulatami strajkujących, zdjęcia, znaczki, stemple, maszyny do pisania oraz ikonografiki przedstawiające historię Solidarności i walki o niepodległość Polski.

Salę można zwiedzać od pn. do pt. w godzinach 10:00-18:00.

Exit mobile version