Relacja z wydarzenia przygotowana przez p. Mariusza Kołodziejskiego, kierownika Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko.
Tak, tak … 5 lat minęło jak jeden dzień!
2. kwietnia spotkaliśmy się wszyscy w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych na imprezie integracyjnej pt. „Spotkanie ze Sztuką V” , aby celebrować 5-te urodziny Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko”.
W tym roku spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, p. Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wojewody Łódzkiej, p. Jolanty Chełmińskiej, Prezydent Miasta Łodzi, p. Hanny Zdanowskiej i patronatem medialnym TVP Łódź i portalu Miasto Dzieci oraz towarzyszyło obchodom Europejskiego Roku Obywateli 2013.
Imprezę przygotowali wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu, współpracujący z Punktem przy wsparciu organizacyjnym zespołu biura. W roli prowadzących po raz kolejny sprawdzili się nasi niezastąpieni wolontariusze – Sylwia Bednarowicz oraz Grzegorz Wesołowski, którzy przypomnieli ideę działalności „Centerka” oraz nawiązywali do początków istnienia. Uroczystość przepięknie otworzył poseł, p. Krzysztof Kwiatkowski, który gratulował zasług i osiągnięć wolontariuszom oraz życzył następnych lat owocnej pracy.
Zaraz potem na scenie pojawili się pierwsi artyści, wolontarystyczny zespół taneczny „Go Pomost” oraz Eugeniusz „Santi” Salamon, którzy tanecznie „zawracali głowy” publiczności. Energiczny i dynamiczny pokaz Eugeniusza dał wiele emocji za sprawą zaangażowania, pasji i miksu stylów w swojej choreografii. W przerwie występowej, p. Mariusz Kołodziejski – kierownik „Centerka” podsumował działania wolontariuszy w 2012 r., a koordynatorki – Katarzyna Kubiak i Małgorzata Michaluk zabawiały najmłodszych uczestników quizami i konkursami, w których upominki ufundował portal „Miasto Dzieci”. Dowiedzieliśmy się tu czym jest, a czym nie jest wolontariat, ilu pracowników ma „Centerko” i co lubi robić kierownik w czasie wolnym (i nie jest to oglądanie telewizji), natomiast w plebiscycie „Mój rok z wolontariatem”
poznaliśmy przepis na rozwój zainteresowań i hobby wolontarystycznej rodziny Haładynów.
W dalszej odsłonie zaprezentowali się artyści z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 pod kierunkiem p. Justyny Stopnickiej oraz zespół „Nic Nic” z Rock Star Music p. Łukasza Gwozdowskiego. Uczennica Centrum – Agata Załęska wystąpiła w solowej choreografii „Life”, a w duecie zobaczyliśmy dwie przyjaciółki, które przedstawiły odważną choreografię jako „Black Stars”.
Prawdziwego rockowego brzmienia i poweru dostarczyła młodzież z grupy „Nic nic” w nowych aranżacjach znanych utworów, m.in.: „Zombie” The Cranberries, „I love rock and roll” Joan Jett & The Blackhearts, czy „Eye of tiger” Survivor. Dali naprawdę czadu i pokazali pazur! Program artystyczny zamknął występ wokalny Agnieszki Bednarek-Zimnoch i Mariusza Kołodziejskiego, dedykowany wszystkim wolontariuszom i społecznikom. Utwór, specjalnie skomponowany przez Agnieszkę na tę okazję bardzo poruszył widzów i skłonił do refleksji … Wszyscy realizatorzy i partnerzy imprezy otrzymali przepiękne dyplomy zaprojektowane przez wolontariuszkę, Annę Pazerę, natomiast autorzy występów- podziękowania oraz upominki przygotowane przez Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej
Urzędu Marszałkowskiego oraz Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.
Całości przyglądali się bacznie widzowie i goście, wśród których nie brakowało przedstawicieli władz miasta i instytucji. Swoją obecnością zaszczycili nas bowiem, m.in.: p. Grzegorz Szatiło- Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Łodzi, p. Artur Skórzak i p. Łukasz Prykowski –przedstawiciele Oddziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Biura ds. Partycypacji Społecznej, Małgorzata Wagner, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Eliza Ziółkowska-Lewandowicz- kierownik Oddziału ds. Współpracy z Podmiotami Uprawnionymi MOPS, p. Agnieszka Suska- w imieniu Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, p. Paulina Dzwonkowska z Muzeum Miasta Łodzi,
p. Iwona Boberska- radna Rady Miejskiej oraz asystent Wojewody Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, p. Małgorzata Misztela- Dyrektor Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.
Niania”. Ale na tym emocje się jeszcze nie zakończyły … w fuer czekał na gości pyszny poczęstunek, przygotowany przy czynnej współpracy z Fundacją „Równe Szanse”, Stowarzyszeniem Inicjatywa Rozsądnych Polaków, Łódzkim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych oraz Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W czasie kosztowania przygotowanych smakołyków można było podziwiać galerię zdjęć polaroidowych Łukasza Zimnocha-Bednarka „Possible Podlasie: lamps” oraz prezentacje i
warsztaty na stoiskach przygotowanych przez zaprzyjaźnione organizacje: Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny „Zielone Wzgórze”, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zgierzu, Dom Pomocy społecznej w Konstantynowie Łódzkim, Przedszkole Miejskie nr 208, Fundację Izy Milińskiej „Kocia Mama”, Klub Dąbrowa.
Piąta edycja „Spotkania ze Sztuką” jak zwykle pokazała rozmaite wymiary działalności artystycznej i kulturalnej w aspekcie wolontariatu, karmiąc nasze zmysły i doznania, ale bardzo szybko dobiegła końca … Jednak będziemy mieli to wydarzeniena długo w pamięci i już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań 10, 15, 20 … pokazując rozwój i siłę lokalnego wolontariatu. Bo PPPW to miejsce, które łączy różnych ludzi, jak mawia p. Stanisław Średziński „Pomost przybliża – Centerko cementuje”.
Dziękujemy, że jesteście z nami i tworzycie tak wspaniałą społeczność 🙂
www.centerko.org
www.wolontariat-integracja.org