☰ menu

Partnerskie debaty dla dziecka, mamy i taty czyli polskie i szwedzkie przepisy na wychowanie dzieci

czw.-sob.
28.11-30.11.2013

Czy mózg ma płeć? Czy podział obowiązków domowych może stać się przedmiotem emocjonującej rywalizacji między partnerami? Jak wychowywać dzieci bez stereotypów? Czym różni się dorastanie dzieci w Polsce i w Szwecji?

Ambasada Szwecji, Fundacja MaMa, Instytut Spraw Publicznych oraz Instytut Szwedzki zapraszają na trzydniowy, polsko-szwedzki festiwal dla dużych i małych pt. „Partnerskie debaty dla dziecka, mamy i taty". Festiwal otworzy Ambasador Szwecji Staffan Herrström w czwartek, 28 listopada o godz. 17.30 w siedzibie Stacji Muranów.

W ramach festiwalu odbędą się gorące dyskusje z rodzicami, warsztaty dla dzieci, wspólne czytanie literatury polskiej i szwedzkiej, loterie, konkursy oraz mikołajkowy kiermasz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Maria Loohufvud, twórczyni gry Komma Lika, o której Krystyna Romanowska w Wysokich Obcasach pisała: "Komma Lika" ("Zagraj w równouprawnienie") to gra, która budzi popłoch wśród szwedzkich 50-latków plus (zwłaszcza mężczyzn). Natomiast chętnie sięgają po nią 30-latki."

Inauguracja festiwalu odbędzie się z udziałem m.in. Doroty Zawadzkiej, Marii Pawłowskiej, Rafała Bakalarczyka i Michała Nazarewicza. Festiwal zakończy świąteczny targ prezentowy z rękodziełem oraz kiermasz książek i wymianą ubrań, który odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia w MaMa Cafe na Wilczej w Warszawie.

28 listopada (czwartek), godz. 17.30,
Miejsce: Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Warszawa

Debata "Czy chłopcy mogą być dobrzy z języków, a dziewczynki z matematyki czyli czy mózg ma płeć?" połączona z warsztatami dla dzieci, wieczorem wróżb i szaloną sesją zdjęciową w fotobudce.

Czy chłopcy mają talent do języków, a dziewczynki do matematyki? Od czego to zależy? Od budowy mózgu, czy od wychowywania? Porozmawiajmy, czy mózg naprawdę ma płeć i jak wychowywać dzieci kierując się ich wrodzonym talentem, predyspozycjami i możliwościami, a nie naszymi wyobrażeniami o rolach społecznych, jakie nasze pociechy mają w przyszłości pełnić.

Rozmowie będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci – malowanie twarzy, pieczenie ciasta, wieczór wróżb oraz wspólne czytanie fragmentów Pippi Pończoszanki z aktorką Dagmarą Bąk.

Na sali będzie też kolorowa fotobudka, w której będziemy sobie robić zwariowane rodzinne zdjęcia. Każdy dostanie oczywiście kilka na pamiątkę. Nie zabraknie też konkursów i quizów, w których nagrodami będą książki ufundowane przez wydawnictwa: Nasza Księgarnia, Dwie Siostry oraz EneDueRabe.

W dyskusji wezmą udział Dorota Zawadzka – psycholożka rozwojowa znana z programu Superniania, Maria Pawłowska, autorka ekspertyzy ISP o neuroseksizmie, prof. Beata Łaciak – badaczka dzieciństwa i wizerunku dzieci w kulturze, Bianka Siwińska, kierowniczka akcji „Dziewczyny na Politechniki" oraz Rafał Bakalarczyk, ekspert zajmujący się skandynawskim modelem edukacji przedszkolnej m.in. w Norden Centrum. Dyskusję poprowadzi zaangażowany tata i redaktor naczelny Tatapad.pl & Tatapad.tv – Michał Nazarewicz. Dyskusja będzie dotyczyć tzw. „równościowego wychowania", tego jak traktuje się dzieci w naszej kulturze i czy rzeczywiście dziewczynki są lepsze z języków obcych, a chłopcy nadają się na Politechniki.

Przygotujemy też poczęstunek.

W sobotę i niedzielę przeniesiemy się do MaMa Cafe – gdzie czekają nas dalsze atrakcje i spotkanie z gośćmi ze Szwecji i z Polski.

30 listopada (sobota), godz. 11.00-19.00
Miejsce: MaMa Cafe, ulica Wilcza 27b

11.00-13.00 Zajęcia dla dzieci na temat literatury szwedzkiej (wspólnie z wydawnictwem Zakamarki)
13.00- 15.00 Loteria i czytelnia książek oraz zajęcia dla najmłodszych ze Stołecznym Klubem Aktywnych Tatów SKAT
15.00- 16.30 Spotkanie z Sarah Dahlin z Forum Feministycznych Rodziców (prowadzenie: Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa)
17.00- 18.30 Spotkanie z Marią Loohufuud, twórczynią gry Komma Lika* (prowadzenie: Krystyna Romanowska, dziennikarka, autorka tekstów o Komma Lika)

Maria Loohufvud – ukończyła prestiżową szkołę reklamy Berghs School of Communication. Prowadzi dwie firmy: studio designu Pasadena (ze wspólnikiem Antonem Hullem), gdzie pełni funkcję dyrektorki artystycznej oraz Komma Lika. Ma 32 lata, mieszka z partnerem w Sztokholmie. Jest wokalistką w synth-punkowo-popowej grupie Le Muhr.

Maria opowie o grze Komma Lika, a także o tym, jak wygląda równouprawnienie w Szwecji.

* "Komma Lika" ("Zagraj w równouprawnienie") to gra, która budzi popłoch wśród szwedzkich 50-latków plus (zwłaszcza mężczyzn). Natomiast chętnie sięgają po nią 30-latki. W pudełku są cztery zestawy klocków na magnes w różnych kolorach – to zestaw rodzinny (dla par bezdzietnych zestawy klocków są dwa), a za planszę służą… drzwi lodówki. Za każdym razem, kiedy zrobisz coś dla domu: umyjesz naczynia, zrobisz zakupy, zmienisz opony w samochodzie, zajmiesz się dziećmi lub wyprowadzisz psa – przyklejasz klocek, tym większy, im więcej wysiłku wymaga dana czynność; najsłabiej punktowane jest np. wyniesienie śmieci, a najwyżej – opieka nad dziećmi. Ten, kto uzbiera najwięcej klocków, wygrywa. Ale tylko pozornie, bo wygrana to wskazówka, że związkowi brakuje równowagi. Krystyna Romanowska, "Wysokie Obcasy"

Sara Dahlin – ekspertka w dziedzinie gender. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie działań na rzecz równouprawnienia w administracji lokalnej. Jest członkinią Forum Feministycznych Rodziców (FOFF), organizacji zrzeszającej rodziców. Autorka książki Det löser sig jämt (Podzielcie się po równo), poświęconej urlopom rodzicielskim i równouprawnieniu w życiu codziennym.
W czasie spotkania w MaMa Cafe opowie m.in. o równouprawnieniu w pracy i w domu oraz o wyzwaniach, przed jakimi wciąż stoi Szwecja.

Po spotkaniu odbędzie się prezentacja filmu poświęconego szwedzkiej polityce prorodzinnej. Sześciominutowy film dokumentalny Instytutu Szwedzkiego prezentuje politykę prorodzinną Szwecji oraz rozwiązania wspierające łączenie życia zawodowego z rodzinnym.

W czasie sobotniego spotkania będzie można obejrzeć wystawę "Życiowa układanka. Rodzina w Szwecji" przygotowaną przez Instytut Szwedzki w Sztokholmie. Wystawa fotograficzna jest poświęcona idei równego podziału domowych obowiązków. Na wielkoformatowych zdjęciach uchwycono szwedzkie rodziny w akcji. Wystawie towarzyszą teksty poświęcone szwedzkiej polityce prorodzinnej.

1 grudnia (niedziela), godz. 11.00-15.00
MIEJSCE: MaMa Cafe, ulica Wilcza 27b

Warsztaty dla dzieci przygotowywania szwedzkich ozdób świątecznych, Świąteczny Targ Prezentowy z rękodziełem oraz kiermasz książek i Wymiana Ubrań.

Partnerzy: Stacja Muranów, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo EneDueRabe, Norden Centrum, Stołeczny Klub Aktywnych Tatów SKAT, Norden Centrum, Portal TataPad.

 https://www.facebook.com/events/533666863394485/

 

 

Exit mobile version