☰ menu

Parapetówka w 3 pokojach z kuchnią

sob.
13.09.2014

3 pokoje z kuchnią.
Miejsce aktywności lokalnej na Białołęce

 
„3 pokoje z kuchnią”, jako miejsce aktywności lokalnej tworzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury, powstaje przy ul. Głębockiej 84.

Projekt realizuje założenia przyjęte w „Programie rozwoju kultury w Warszawie. Miasto kultury i obywateli” – strategicznego dokumentu, wyznaczającego kierunki polityki kulturalnej stolicy do 2020 roku. Doświadczenia związane z powstawaniem „3 pokoi z kuchnią” będą służyć jako modelowe rozwiązania, powielane w przyszłości przez Miasto Stołeczne Warszawę przy tworzeniu nowych miejsc aktywności lokalnych.
 „3 pokoje z kuchnią” będzie miejscem spotkań łączącym odpłatne zajęcia sekcyjne oferowane przez Ośrodek Kultury (będą one stanowiły maksimum 30% oferty) z działalnością pozbawioną bariery finansowej, umożliwiającą czynny udział wszystkich mieszkańców Zielonej Białołęki. W tym miejscu każdy sam może decydować o formie zaangażowania.  
 
„3 pokoje” udostępniają przestrzeń i oferują pomoc organizacyjną dla działań o różnym charakterze, otwartych na współpracę międzyludzką, sąsiedzką. Każdy, kto ma tylko ochotę, może współtworzyć to miejsce poprzez organizowanie w nim wydarzeń lub – po prostu – swoją obecność.  
Wszystkich sąsiadów zapraszamy na kawę i ciastko, mając nadzieję, że będzie to początkiem twórczej współpracy.    
Bieżących informacji można szukać na profilu facebook/3 pokoje z kuchnią.
 
Miejsce aktywności lokalnej przy ulicy Głębockiej to jedyne takie miejsce tworzone – przez Ośrodek Kultury – od początku do końca w konsultacji z mieszkańcami. Konsultacje z mieszkańcami Zielonej Białołęki rozpoczęły się 15 czerwca br. i trwały do 13 lipca. Urząd Dzielnicy Białołęka przy współpracy z pracownią badań i innowacji społecznych „Stocznia” przeprowadził 6 spotkań w rożnych lokalizacjach na terenie Zielonej Białołęki. Rekomendacje mieszkańców będą podstawą dla programu wydarzeń na najbliższe miesiące. Oficjalne podsumowanie konsultacji przygotowywane jest przez „Stocznię” i zostanie zaprezentowane 13 września br. podczas otwarcia „3 pokoi z kuchnią”.  
 
Już dzisiaj możemy jednak stwierdzić, że konsultacje były dobrą okazją do nawiązania znajomości z naszymi sąsiadami. Pokazały, że podstawą programu powinny być różnego rodzaju spotkania i warsztaty o charakterze społeczno-artystycznym.  
 
Rozpoczął się proces budowania zaangażowanego środowiska, w efekcie czego wyłonili się pierwsi aktywiści oferujący sąsiadom nieodpłatnie swój czas, wiedzę i umiejętności np. sąsiedzkie porady prawne, zajęcia fitness dla mam, trening rozwoju osobistego, spotkania literackie i dyskusyjny klub książki.
 
„3 pokoje z kuchnią” oficjalną działalność rozpocznie 13 września bieżącego roku w budynku przy ul. Głębockiej 84.  
 
W wyniku konsultacji pojawił się pomysł zorganizowania „parapetówki”, jako wydarzenia rozpoczynającego działalność miejsca sąsiedzkich spotkań. Jej program został przygotowany wspólnie z sąsiadami.

Scenariusz „parapetówki” (rozpoczęcie godz. 17.00)
Autorkami scenariusza „parapetówki” w stylu lat 80. są sąsiadki – P. Beata i P. Ania  
Nawiązujemy do lat 80., czasów, z którymi każdy z nas ma coś wspólnego. Starsi przeżyli je na własnej skórze, młodsi spędzili w nich swoje dzieciństwo, a najmłodsi znają je z filmów, np. Barei. W tych latach najlepiej radzili sobie kreatywni – pustki w sklepach, marne zaopatrzenie, to wszystko rodziło w ludziach umiejętności, bez których można było zginąć w szarej codzienności. Hasło „Polak potrafi” nie wzięło się znikąd. Przywożone z zachodu używane rzeczy, sprawne ręce przerabiały w fajne ciuchy, akcesoria, wyposażenie wnętrz. Każdy, kto chciał choć odrobinę odróżniać się od ponurej ulicy, musiał wykazać się pomysłowością i sprytem. I do takich tradycji sięgać będą 3 pokoje z kuchnią.  

Zaproszenie na prywatkę:  
Parapetówka u sąsiada,  
z pustymi rękoma przyjść nie wypada.
Przynieś co możesz, Wszystko przyjmiemy,
 książki, gry, kwiatki, przetwory i dżemy.
Zabierz rodzinę i wszystkich znajomych,  
atrakcji mnóstwo jest wymyślonych.
Będziemy się bawić jak za dzieciaka,  
grać w bierki, w kapsle i w gumę skakać.
A ci co dobrze w kuchni się czują
W konkursie wypieków niech wystartują!
Podczas „parapetówki” możemy się spodziewać rozmaitych animacji przygotowanych przez sąsiadów:  
Animacje na zewnątrz: Skakanie w gumę, na skakance, rzucanie ringo, jojo, klasy, babington
Na kocu: ciupy, kości, bierki, pchełki, piekło-niebo, sznurek
Na stole: chińczyk, warcaby, bingo, kółko i krzyżyk, kapsle, uzupełnianki, plecionki

Ponadto w programie:
– Zumba tematyczna
– DJ – muzyka lat 80.
– Na klatce schodowej wyświetlane będą „Alternatywy 4” i Kroniki lat 80-tych
– Konkurs wypieków sąsiedzkich – wariacje na temat jabłka
– Catering sąsiedzki – sąsiedzkie gotowanie odbędzie się w dniu poprzedzającym wydarzenie
– Losowanie kuponów – każdy, kto przyjdzie na otwarcie parku przy ul. Magicznej pod koniec sierpnia, gdzie „3 pokoje” będą miały swoje stoisko, może otrzymać kupon w postaci kartki na towar reglamentowany. Na miejscu będzie można wrzucić go do urny i wpisać się na listę kolejkową. Osoby, które to uczynią, wezmą udział w losowaniu nagród.
– Wystawa ze zdjęć zrobionych na pikniku – w aranżacji szlafrokowo – epokowej
– Prywatka (impreza taneczna z udziałem DJ’a)    
– Uruchomienie sąsiedzkiej kawiarni na placu przed budynkiem
 
Sąsiedzka kawiarnia
Aranżując przestrzeń przed budynkiem, stworzymy „jesienny ogródek” czynny do ostatnich ciepłych dni roku. Ta kawiarenka będzie wyjątkowa, bo działając na zasadzie sąsiedzkiej wymiany wprowadza dobrowolność w sposobie odwzajemnienia. Eliminując barierę finansową umożliwia każdej osobie dostęp do miejsc kulturotwórczych. Jesienny ogródek będzie próbą wyjścia poza mury „3 pokoi” i  zaznajomienia mieszkańców z ideą przyświecającą temu miejscu. Jego ostateczny wygląd będzie zależał od potrzeb i zaangażowania sąsiadów.

Exit mobile version