☰ menu

Parada Syrenki

Parada Syrenki
sob.
04.06.2022
Zarząd Dzielnicy Wawer wraz z Wawerskim Centrum Kultury przygotował przepiękną, wiklinową Syrenkę – symbol Warszawy. Nasza naturalna rzeźba wraz z eksponatami z innych dzielnic weźmie udział w specjalnej Paradzie Syrenek, która 4 czerwca przejdzie Krakowskim Przedmieściem. Zapraszamy wszystkich warszawiaków! I nie tylko!

Syrenka powstała z inspiracji Urzędu Dzielnicy Wawer i Wawerskiego Centrum Kultury. Projekt przygotował i zrealizował Jan Sajdak, absolwent ASP, artysta, scenograf zafascynowany możliwościami, jakie daje materiał wikliny, który tworzy m.in. wielkoformatowe, plenerowe kosze dla ludzi na wzór gniazd.

O inspiracjach artystycznych niech opowie sam jej twórca: – To przedstawienie syrenki skrajnie uproszczone, wpadające w abstrakcję. Jest to wynik wielu lat twórczych poszukiwań, swoista kontynuacja cyklu wiklinowych rzeźb „Wenusek”, nawiązujących do najstarszych, pierwotnych przedstawień ciała kobiecego (uproszczonych, symbolicznych, jak Wenus z Willendorfu) oraz do kształtów świata przyrody, owoców, grzybów, otoczaków… Każdy zresztą materiał rzeźbiarski ma inne ograniczenia i daje inne możliwości. Z wikliny nie zrobi się naturalistycznego portretu, czy sylwetki ludzkiej, trzeba operować symbolem, uproszczeniem, taki jest charakter tego tworzywa – tłumaczy Jan Sajdak.

Współczesny kształt dzielnicy Wawer zawdzięczamy jej walorom przyrodniczym i dobremu klimatowi. Sosnowe bory, piaszczyste nadwiślańskie wydmy przypominały wybrzeża Bałtyku i przyciągały kuracjuszy, a następnie turystów zwanych letnikami. Kolejne osiedla powstawały wzdłuż linii kolejowej, zapewniającej dobry kontakt z Warszawą. Wyjątkowy klimat tych terenów podkreślała też architektura. Powstawały tu drewniane, kunsztownie zdobione wille, nazwane przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, stałego bywalca naszych letnisk, świdermajerami. Do Wawra przybywali poeci, artyści i słynni aktorzy. Mieszkali tu Żydzi, Niemcy, Rosjanie, czy urzeczańscy olendrzy, którym zawdzięczamy system kanałów. Ślady tej bogatej historii możemy podziwiać do dziś.

Dzielnica Wawer z racji na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe jest miejscem relaksu. Chcemy być jak najbliżej natury, uświadamiać naszych mieszkańców o tym, jak ważna jest świadomość ekologiczna. Stąd też wybór tak naturalnego materiału na Syrenkę, jakim jest właśnie wiklina.

W Paradzie za Syrenkami będą szli mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele instytucji edukacyjno-kulturalnych ze wszystkich dzielnic. Naszą będzie reprezentowała m.in. Prywatna Szkoła Podstawowa nr 105 im. Astrid Lidgren w Warszawie, grupy taneczne i Werwa Wawra Band z Łukaszem Owczynnikowem z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Parada Syrenki, 4 czerwca 2022 r., godz. 15:30, ul. Krakowskie Przedmieście pod Pomnikiem Kopernika.

Exit mobile version