☰ menu

Pani Premier objęła patronatem honorowym oddolną inicjatywę matek z Małopolski

sob.-sob.
24.10-21.11.2015

 Celem audytu jest skontrolowanie przez oddolną inicjatywę matek w jakim stopniu w Małopolsce przestrzegane są obowiązujące przepisy a następnie podjęcie działań na rzecz zmian.

W ramach audytu społecznego przeszkolone ankieterki od kilku miesięcy odwiedzają, za zgodą dyrekcji i ordynatorów, 24 szpitale i przeprowadzają wywiady z kobietami przebywającymi na oddziałach położniczych. Równolegle dane dotyczące jakości opieki na małopolskich porodówkach są zbierane od kobiet poprzez ankietę on-line na stronie projektu www.prawomamy.pl

– Większość szpitali wyraziła zgodę na audyt. Pomimo kilku miesięcy rozmów i starań ze strony Stowarzyszenia, kilka placówek nie zgodziło się na wpuszczenie naszych audytorek i zbadanie w jakim stopniu dbają one o przestrzeganie obowiązujących przepisów z zakresu opieki nad kobietą i jej dzieckiem. – mówi Justyna Krawczyk, koordynatorka audytu społecznego – Odmówiły nam 3 szpitale w tym dwa z Krakowa. Czekamy również na ostateczną zgodę szpitala z Bochni. Niestety dyrekcji tych szpitali nie przekonał argument, że realizacja badania leży we wspólnym społecznym interesie. Zachęcamy wszystkie kobiety, które urodziły po 1 maja 2013 r. i nie będą miały okazji spotkać się z naszymi audytorkami w szpitalu do podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami okołoporodowymi w anonimowej ankiecie on-line na naszej stronie.

Każda kobieta opowiadając o swoim porodzie ma szansę pomóc w sprawdzeniu m.in. czy personel medyczny w poszczególnych szpitalach respektuje prawa kobiety do decydowania o zakresie podejmowanych działań i procedur medycznych, wybrania przez nie miejsca i pozycji porodu, czy udziela informacji na temat przebiegu porodu, a także czy szanuje kobiety tonem, postawą, słowem w trakcie i po porodzie.

Wyniki małopolskiego audytu na temat sytuacji w poszczególnych placówkach oraz w całym województwie zostaną podane do wiadomości publicznej w pierwszym kwartale 2016 r. Zebrane informacje będą punktem wyjścia do prowadzenia rozmów i działań rzeczniczych. Już kilka miesięcy temu Stowarzyszenie Obywatel Mama dołączyło do zainicjowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku koalicji "Rodzę – Mam prawa", której celem jest egzekwowanie praw kobiet w opiece okołoporodowej w tym doprowadzenie do opracowania przez Ministerstwo Zdrowia realnego planu wdrażania standardów.

W ramach projektu Stowarzyszenie prowadzi również bezpłatne konsultacje prawne oraz kręgi okołoporodowe dla kobiet, które chcą podzielić się swoimi doświadczeniami porodowymi. Oba działania wspierają sam audyt społeczny oraz cel główny projektu jakim jest zapewnienie wszystkim kobietom w kraju bezpiecznych i godnych warunków do rodzenia dzieci.

Projekt „Mamy prawo" jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.  

Exit mobile version