☰ menu

Pancernik USS Arizona w 3D – Szczecin

pt.-niedz.
07.12-20.01.2013

Wystawa składa się z 16 plansz przedstawiających pancernik USS Arizona po ostatniej wielkiej modernizacji prowadzonej od 4 maja 1929 do 3 marca 1931 roku. W wyniku przebudowy okręt zmienił swój wygląd – zdemontowano charakterystyczne maszty, zlikwidowano kadłubowe kazamaty burtowe dla artylerii średniego kalibru (127 mm), otwory zostały zaślepione, a armaty przeniesiono na wyższy pokład, do nowej nadbudówki. Plansze zostały wykonane w technice pozwalającej obserwowanie grafiki w trójwymiarze (3D), co jest możliwe dzięki celowemu przesunięciu siatek druku i wykorzystaniu specjalnych okularów do oglądania. Na ekspozycji prezentowane będą także modele samolotów i okrętów biorących udział w ataku na amerykańską bazę w Pearl Harbor.

Pancernik USS Arizona (BB-39) służył od 17 października 1916 roku wraz z bliźniaczą jednostką USS Pennsylvania. Pod koniec I wojny światowej pancernik eskortował statek prezydenta Wilsona, który płynął na konferencję pokojową kończącą I wojnę światową. Pancernik Arizona w czasie pokoju pełnił rolę jednostki flagowej grupy bojowej, odbył liczne rejsy szkolne i kurtuazyjne, odwiedził między innymi Peru i Kubę. Brał również udział w wielkich manewrach floty w latach 1928 i 1929. W momencie zbudowania był najpotężniejszym i najnowocześniejszym okrętem bojowym floty amerykańskiej.

W latach 1929-1931 przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, między innymi przeniesiono o pokład wyżej działa artylerii średniego kalibru, wymieniono charakterystyczny ażurowy maszt na trójnożny, zmodernizowano artylerię głównego kalibru przez przebudowę wież i podniesienie kąta strzału dział, co zwiększyło zasięg strzelania, a także wymieniono siłownię na nową, wzmocniono bierną obronę przeciwtorpedową instalując na burtach charakterystyczne "bąble" o szerokości 140 cm.
Od 8 lipca 1941 roku miejscem stałego bazowania Arizony została baza Floty Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach.
Rankiem 7 grudnia pancernik cumował przy kei F-7. Na ten dzień przewidziane były prace przy montażu nowego wyposażenia radarowego, w związku z czym do burty przycumowany był okręt warsztatowy USS Zestal. Po pojawieniu się pierwszej fali japońskich samolotów prace przerwano i odcumowano od burty Arizony. O godzinie 8:10 w pancernik trafiły trzy bomby o wadze 800 kg każda, jedna z nich trafia w magazyn ładunków miotających wieży B dział artylerii głównej kalibru 356 mm. Eksplozja zgromadzonych ładunków zniszczyła całą część dziobową okrętu, demolując główną nadbudówkę. Okręt osiadł na dnie, zginęło 1177 marynarzy i oficerów (3/4 stanu załogi), ocalało 337 osób. Wrak pancernika nie został wydobyty. Pozostałości nadbudowy wystające nad powierzchnię wody zostały usunięte, z wyjątkiem barbety jednej z wież. Zdemontowano też artylerię główną. W 1962 roku otwarto postawione na wraku w poprzek kadłuba mauzoleum USS Arizona Memorial.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie prezentuje na planszach w technice 3D wygląd okrętu po ostatniej modernizacji, będzie można także obejrzeć modele okrętów japońskich i amerykańskich biorących udział w walkach. Wśród zaprezentowanych modeli znajdują się między innymi: amerykański pancernik USS Missouri w skali 1:200, a także dioramy w skali 1:700 przedstawiające okręty japońskie i amerykańskie na morzu, w tym diorama prezentująca pancernik USS Arizona podczas holowania do miejsca postoju, gdzie został zbombardowany 7 grudnia 1941 roku. W styczniu 2013 roku przewidziane jest spotkanie z autorem grafik w 3D Waldemarem Góralskim połączone z prezentacją jego twórczości. W czasie prezentacji wystawy będą się odbywać zajęcia dydaktyczne z konkursami przeprowadzone przez Dział Edukacji.

otwarcie wystawy: 7 grudnia 2012 (piątek), godzina 14.00, wstęp wolny
wystawa czynna: do 20 stycznia 2013
bilety: 10 zł normalny / 5 zł ulgowy / wstęp bezpłatny w czwartek
godziny otwarcia: wtorek-piątek 10.00-18.00
sobota i niedziela 10.00-16.00

 

Exit mobile version