4 grudnia (niedziela) 2011
godz. 12.00
„Czytanki pod ekranem”
Kino Kinematograf. Muzeum Kinematografii
blog o literaturze dla dzieci: www.pozarozkladem.blogspot.com
zapraszają
na spotkanie z Iwoną Chmielewską i jej autorską książką „Pamiętnik Blumki”
W czerwcu tego roku Łódź zelektryzowała wiadomość – John Malkovich chce kupić prace Iwony Chmielewskiej! Zainteresowanie Malkovicha zbudziły ilustracje do książek dla dzieci…. Obrazy z książek autorki, które dzieciństwo spędzała w Pabianicach; do dziś jest pełna zachwytu wielokulturową tradycją Łodzi, a swe publikacje nagradzane na najważniejszych konkursach w świecie wydaje… w Korei.
W oczekiwaniu na „Mikołajki” i okres zasypywania dzieci prezentami zapraszamy na spotkanie poświęcone temu, jak książka dla dzieci może „wyglądać” i ile znaczyć… Bo, jak pisze Iwona Chmielewska:
Pan Doktor często powtarza, ze jesteśmy tak samo ważni jak dorośli i ze mały nie znaczy gorszy czy głupszy. Fragment „Pamiętnika Blumki”
4 grudnia, w ramach projektu przybliżania „małym” – „dużej” sztuki, zapraszamy na spotkanie z najnowszą książką Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”, wydaną w Polsce przez Media Rodzina.
Spotkanie dla dzieci z „Pamiętnikiem Blumki” i jego autorką. W programie: czytanie fragmentów książki i warsztaty plastyczne „Pamiętnik jest po to, żeby pamiętać…”
„Pamiętnik Blumki” to piękna książka obrazkowa, która w niezwykły sposób pokazuje Dziecko i myśl pedagogiczną Janusza Korczaka. Książka dla małych i dużych. Bywa nazywana traktatem pedagogicznym w obrazach. Wzruszająca i wieloznaczna.
Godz. 15.00
Spotkanie dla dorosłych z Iwoną Chmielewską: „Picture book/książka obrazowa. Jak czytać tekst kultury?”
Iwona Chmielewska – ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska" na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej uczelni. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej.
Współpracuje z pięcioma wydawnictwami koreańskimi i na tamtejszym rynku ukazało się już 16 jej książek. Wydawnictwa koreańskie sprzedały prawa do jej książek do krajów hiszpańskojęzycznych a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii.
Jest laureatką wielu nagród a najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 roku i ilustratorski „Oskar”: Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non fiction” w 2011 roku.
Jedna z nielicznych polskich artystek tworzących książki obrazowe (picturebook). Autorka wcielająca w życie koncepcję „książki na całe życie”. Spotkanie 4 grudnia to wyjątkowa okazja do wysłuchania opowieści jak można czytać obraz w książce (nie tylko) dla dzieci i zobaczenia jak picturebook może wyglądać…