Ozobot w mieście. Rodzinne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat – 17 listopada godz. 16.30 – 18.30
Robot Ozobot zaprasza dzieci wraz z opiekunami (w parach dziecko + dorosły) na warsztaty w ramach European Robotics Week! Będzie to przygoda w zminiaturyzowanej przestrzeni Gdańska, w trakcie której uczestnicy poznają bliżej style architektoniczne, ulice i zaułki swojego miasta.
Podczas warsztatów Krystyna Kolendo-Dzięgielewska i Marcin Baryłkiewicz zaprezentują składaną makietę Gdańska oraz opowiedzą, jak taką makietę stworzyć w domu z dzieckiem. Makieta posłuży do wspólnego tworzenia tras dla Ozobota – tras, które opowiedzą historię architektury miasta.
Ozobot to mały robot idealny do zadań dydaktycznych. Zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na światowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. i „International Toy Fair” w 2014 r. W Polsce zdobywca tytułu „Zabawka Roku 2016” w konkursie ogłoszonym przez portal zabawkowicz.pl . Ozoboty na warsztat udostępnia firma Edu-sense zajmująca się promocją Ozobota w Polsce.
Pracujące na warsztacie pary uczą się od siebie. Dziecko pokazuje dorosłemu świat robotów, naukę komunikacji z robotem, a starsze pokolenie zachęca do budowania makiety miasta. To zajęcie rozwija umiejętności manualne, geometryczne i wzbudza zainteresowanie architekturą miasta. Celem warsztatu jest zapoznanie osób dorosłych z możliwościami wykorzystania małego robota do edukacyjnej zabawy z dziećmi. Ozobot może być sprzymierzeńcem dorosłych w rozwijaniu zainteresowania młodego pokolenia zarówno programowaniem, jak i zajęciami kreatywnymi (tworzenie papierowych modeli brył).
Pomysł wykorzystania Ozobota do poznawania miasta opiera się na spacerach realizowanych w ramach projektu „Miniatury Gdańskie” realizowanego od lat przez Instytut Kultury Miejskiej.
Zapisy i informacje: krystyna.kolendo@gmail.com
O organizatorach i prowadzących:
Krystyna Kolendo-Dzięgielewska – matematyk (metody numeryczne i programowanie) z bogatym doświadczeniem w edukacji dzieci i dorosłych. Naukę wykorzystania komputera w edukacji prowadzi przy współpracy z Europą. Realizuje projekty związane z literaturą dla dzieci i sztuką. Od 4 lat aktywna w temacie nauczania programowania. Autorka bloga: www.modanakoda.blogspot.com
Marcin Baryłkiewicz – plastyk z doświadczeniem w prowadzeniu kursów rysunkowych i komiksowych z dziećmi i młodzieżą. W przeszłości grafik w wydawnictwie prasowym, a od pięciu lat nauczyciel plastyki w szkole podstawowej.