☰ menu

OsiemPrzezDwa

pon.-niedz.
23.03-12.04.2015

Osiedle Jazdów, na terenie którego znajdują się drewniane fińskie domki, ulokowane jest na tyłach Parku Ujazdowskiego, parę kroków od Centrum Sztuki Współczesnej, Agrykoli i Łazienek. To zielone osiedle, które powstało tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, jako pierwsze osiedle mieszkaniowe w powojennej Warszawie. Domek, „OsiemPrzezDwa" jest jednym z 31, które miały zostać wyburzone. Dzięki inicjatywie mieszkańców Jazdowa, dziesiątek organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych, wchodzących w skład „Otwartego Jazdowa" udało się zorganizować konsultacje społeczne. Wynik konsultacji zakłada zachowanie Osiedla, rewitalizację oraz przekazanie opuszczonych domków na działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, artystyczne. Jedną z organizacji, które wygrały w 2014 roku konkurs na zagospodarowanie domku w celu prowadzenia działalności społeczno-kulturalnej była Pracownia Nauki i Przygody oraz Okręg Mazowiecki ZHR. Warunkiem, który miały spełnić organizacje było przeprowadzenie remontu oraz wyposażenie obiektów na własny koszt.

 

Do pomocy przyłączyła się IKEA Warszawa. W ramach projektu „Minigranty" zaopatrzyła domek w meble, oświetlenie, oraz akcesoria wyposażenia wnętrz. Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w działania na rzecz domków fińskich, dzięki czemu w centrum Warszawy powstało miejsce dla wszystkich mieszkańców, które będzie edukować, bawić i rozwijać – tłumaczy Nelly Osiecka, z IKEA Warszawa.

Współpraca Fundacji z IKEA rozpoczęła się od zgłoszenia do „Minigrantów" – konkursu

skierowanego do organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji i rozwoju dzieci oraz ochrony środowiska naturalnego i pomocy zwierzętom. Dzięki „Minigrantom"

w ciągu dwóch lat udało się wesprzeć pięć organizacji, jedną z nich jest właśnie Fundacja Pracownia Nauki i Przygody.

W domku „OsiemPrzezDwa" znajdują się dwie sale warsztatowe oraz sala kominkowa połączona z jadalnią. Mniejsza sala o powierzchni 16,2 m2 przeznaczona będzie na zajęcia dla młodszych dzieci, natomiast w większej sali zajmującej 18,9 m2 swoje spotkania będzie miała młodzież i dorośli. Sala kominkowa będzie wspólną przestrzenią, gdzie można napić się herbaty i porozmawiać. Będą się tam odbywać spotkania grup dyskusyjnych czy klubów zainteresowań.

 

„OsiemPrzezDwa" ma być przestrzenią dla każdego: dzieci, młodzieży, nauczycieli, wychowawców, instruktorów, trenerów, wolontariuszy organizacji pozarządowych. W ofercie kulturalno-edukacyjnej domku znajdą się m.in. zajęcia i gry outdoorowe, warsztaty edukacyjne, spotkania tematyczne, kluby zainteresowań, projekcje filmów, seminaria naukowe. Dzięki OsiemPrzezDwa będziemy mogli realizować nasze cele, działać na rzecz mieszkańców Warszawy, tworzyć nowe projekty, organizować warszaty. W najbliższym czasie planujemy m.in: naukowe zajęcia dla dzieci „Spotkania Odkrywców", seminarium dotyczące Pedagogiki Przeżyć, warszataty outdoorowe dla nauczycieli, warsztaty z wykorzystania gumizeli oraz wiele wiele innych – mówi Dorota Wesołowska, koordynatorka projektu z Fundacji Pracownia Nauki i Przygody.

 

Fundacja Pracownia Nauki i Przygody

jest organizacją pozarządową, która rozwija i promuje pedagogikę przygody(outdoor&adventure education) w Polsce. Założona przez grupę przyjaciół: harcerzy, turystów, animatorów kultury, pedagogów.  Inicjuje, wspiera oraz realizuje inicjatywy edukacyjne, wychowawcze, szkoleniowe oraz informacyjne w dziedzinie edukacji pozaformalnej i nieformalnej, w szczególności z nurtu pedagogiki przygody, edukacji alternatywnej, edukacji naukowej, turystki i animacji społeczno-kulturalnej. Organizuje warsztaty, wyjazdy, projekty – najczęściej dla dzieci i młodzieży, często ze środowisk dysfunkcyjnych.  Inicjuje i włącza się w projekty  przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu,. Wspiera także rodziny poprzez inicjowanie działań w których dzieci wraz z opiekunami mogą wspólnie uczyć się, bawić, poznawać przyrodę, naukę. Propaguje naukę i aktywne zdobywanie wiedzy o świecie, w tym w szczególności, łączenie zdobywania wiedzy z poznawaniem oraz przeżywaniem głębokiego kontaktu z naturą. Inicjuje i włącza się w programy, których celem jest ochrona środowiska m.in. poprzez zwiększanie świadomości o mechanizmach zachodzących w przyrodzie.

Najważniejsze działania:

  • cykliczne zajęcia dla dzieci „Spotkania Odkrywców", których celem jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości poznawczej i aktywnego poznawania nauki i przyrody

  • Akademia Pedagogiki Przygody" projekt adresowany głównie do nauczycieli, edukatorów, trenerów w ramach którego, organizujemy warsztaty oraz szkolenia pozwalające uczestnikom włączenie do katalogu swoich metod pracy aktywne działania pedagogiczne

  • konferencja naukowa „Edukacja przygodą" – co dwa lata zapraszamy przedstawicieli środowisk akademickich, studentów oraz edukatorów na ogólnopolską konferencję będącą formu spotkania teoretyków z praktykami. W czasie konferencji odbywają się prezentacje najnowszych wyników badań oraz warsztaty praktyczne

  • Mobilny, niski park linowy – zajęcia, treningi i warsztaty w plenerze z wykorzystaniem mobilnego systemu lin. Celem działań jest budowanie zaufania i aktywne poznawanie siebie i grupy uczestników

  • działania z zakresu outdoor education dla szkół oraz grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem w tym podopiecznych fundacji Synapsis i uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego „SOS"

IKEA jest innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2013 odwiedziło ponad 20 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Poland, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając je do sieci IKEA na całym świecie.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Exit mobile version