☰ menu

17.05.2014, sobota
od godz. 18.00

Oscarowa Noc Muzeów 2014

Dużo będzie się działo zarówno w Muzeum, jak i na parkingu przed gmachem. Tam stanie plenerowe kino oraz scena dla Majamko. Złożony ze studentów Akademii Muzycznej zespół zagra nie tylko filmowe szlagiery – przede wszystkim podejmie się wykonania ścieżki muzycznej podczas plenerowej projekcji filmu „Piotruś i Wilk". Aranżacja będzie o tyle ciekawa, że rozpisana wyłącznie na instrumenty dęte – trąbkę, puzon i waltornię. Warto wspomnieć, że „Piotruś i Wilk" to film zrealizowany do poematu symfonicznego Sergiusza Prokofjewa, a wykonawcą oryginalnego dźwięku jest znakomita londyńska orkiestra Philharmonia Orchestra. Niemal każda nuta utworu przypisana jest danej klatce w animacji. Tym trudniejsze zadanie przed studentami – i tym ciekawsza koncepcja.

Wykonanie utworu „po obraz" – czyli podczas projekcji będzie jednak tylko „wisienką na torcie" programu zaplanowanego wewnątrz Muzeum. Tam czeka na gości kilka ciekawych spotkań. Podczas pierwszego znakomite historie o realizacji największej w historii animacji koprodukcji brytyjsko – polskiej opowie prezes Studia Se-ma-for – Zbigniew Żmudzki (godz. 22:00). O godzinie 23:00 jego miejsce zajmie Marek Skrobecki, wybitny reżyser, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. To właśnie Marek Skrobecki był twórcą niezwykłych dekoracji do „Piotrusia", zbudowanych w skali i z rozmachem dotychczas niespotykanym w animowanym filmie lalkowym.

Mali goście Muzeum w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom" będą mogli nie tylko obejrzeć film, ale również posłuchać bajki o Piotrusiu, który pokonał wilka, opowiadanej przez sympatyczne panie z biblioteki Łódź – Polesie (godz. 20.00-20.45).

Kino Se-ma-for będzie działać w systemie ciągłym, zależnie od godziny zmieniając repertuar na ten dla coraz starszych. I tak od godziny 18:00 do 20:00 na ekranie zagoszczą najnowsze odcinki serialu „Parauszek i Przyjaciele", w godzinach 20:30 – 22:30 odbędą się pokazy filmoteki „młodego" Se-ma-fora, a po godzinie 23:00 będzie można obejrzeć selekcję krótkich metraży z całego świata w retrospektywie 4. Se-ma-for Film Festivalu. Osobna sekcja widowni zostanie zlokalizowana przed Muzeum. Plenerowe kino rozpocznie projekcje tuż po zapadnięciu zmroku, o 21:00.
Ekspozycja Muzeum na tą jedną noc zostanie wzbogacona o wystawę barwnych fotografii poświęconą produkcji „Piotrusia i Wilka". Uważni obserwatorzy mogą wystartować w quizie wiedzy na temat animacji, który może zaowocować ciekawymi nagrodami.

Chętni wezmą udział w tematycznych warsztatach plastycznych, filmowych i muzycznych, których motywem przewodnim będzie oczywiście oscarowa animacja. Na zasadach luźnych skojarzeń uczestnicy nauczą się nawet…oscarowego tanga przy akompaniamencie akordeonu. Na warsztaty obowiązują zapisy!

Plan wydarzeń:

20:00-20:45 – „Cała Polska czyta dzieciom" – Piotruś i Wilk
22:00 – spotkanie ze Zbigniewem Żmudzkim – „Doga do Oscara"
23:00 – spotkanie z Markiem Skrobeckim – „O niezwykłym lesie Piotrusia i Wilka"

Projekcje:
18:00 – 20:00 – „Parauszek i Przyjaciele"
20:30 – 22:30 – „Młody" Se-ma-for
23:00 – 01:00 – Best of 4. Se-ma-for Film Festival
21:00 – 01:00 – Kino Se-ma-for – sekcja w plenerze – projekcje z muzyką.

Warsztaty:
18:15 – 19:15 – Oscarowe Tango – warsztaty muzyczno – ruchowe
19:30 – 20:30 – Oscarowa Animacja – warsztaty plastyczne
21:15 – 23:15 – Wielka Gala Oscarowa – warsztaty filmowe

Opis warsztatów:

„Oscarowe tango" – warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci 3-6 lat
Czas: 1 godzina, koszt 5zł/os., zapisy ( godz. 18.15-19.15)
Oskarowe Tango to warsztat dla najmłodszych gości. Uczestnicy nauczą się prostego układu kroków tanga argentyńskiego oraz poznają tajniki gry na akordeonie.

„Oscarowa animacja" – warsztaty plastyczne dla dzieci 6-12
Czas: 1,5 godziny, koszt 5 zł/os., zapisy ( godz.19.30-20.30)
Podczas warsztatów poznają tajniki tworzenia lalek animacyjnych. Za pomocą drutu, plasteliny oraz materiałów stworzą lalki inspirowane filmem „Piotruś i Wilk", które każdy będzie mógł zabrać do domu.

„Wielka Gala Oscarowa"
– warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży – 12-18 lat
Czas: 2 godziny, koszt 5 zł/os. , zapisy (godz.21.15-23.15)
Przy użyciu animacji wycinankowej, przygotowanej na urządzeniu zwanym wieloplanem zaaranżujemy naszą własną galę rozdania Nagród Akademii. Tylko od uczestników i ich wyobraźni będzie zależało, jak też potoczy się tym razem…