☰ menu

Opowieści o Czujątkach

Opowieści o Czujątkach książka o empatii
czw.-czw.
20.04-04.05.2017

 

Niepozorna, zdawałoby się, książeczka łamie swoiste tabu, jakim jest nakaz niemówienia o emocjach powszechnie uznanych za negatywne: wstyd, smutek, złość i lęk. Umowa społeczna nakazuje nam je tłumić, ukrywać, wypierać, nauczając, że pożytku z nich żadnego, a szkody wiele. Bogudał-Borkowska pisze w poprzek tym przekonaniom, wskazując na edukacyjną rolę tego typu emocji, troszkę w myśl Mickiewiczowskiego przesłania: „kto nie był człowiekiem ni razu…”.

Intencją, jaka przyświecała Autorce przy pisaniu książki było przybliżenie Czytelnikowi „niechcianych” uczuć, takich jak: smutek, złość, wstyd, lęk. Bohaterowie pięciu baśni zaprezentowanych w publikacji, których nazwała Czujątkami, mierzą się z trudnymi emocjami i odkrywają, jak bardzo są one potrzebne w życiu.

Z czasem zrodził się w Autorce pomysł dołączenia do baśni propozycji zajęć psychoedukacyjnych, które miałyby uświadamiać dzieciom, że przykre emocje, które czasem odczuwają, nie są złe, ale stanowią wyraz nieuświadomionych i niezaspokojonych potrzeb. Dla dorosłego byłaby to okazja do refleksji nad tym, jak reaguje na przeżywane przez dziecko uczucia.

Ćwiczenia zawarte w tym opracowaniu są przeznaczone dla dzieci w wieku 7–9 lat, choć można je wykorzystywać do pracy z dziećmi młodszymi i starszymi, zależnie od ich indywidualnej dojrzałości emocjonalnej.

Opowieści o Czujątkach


ĆWICZENIA Z EMPATII DLA DZIECI I… DOROSŁYCH
Joanna Bodudał-Borkowska
Wydanie I, Kraków 2016,
Format B5, Objętość 84 stron,
Oprawa miękka, klejona, folia matowa
Więcej informacji: Oficyna Wydawnicza Impuls

 

 

Exit mobile version