☰ menu

opera

niedz.
29.05.2011

Z muzyką przez poród. (29.05.2011) Godzina: 11:00

Poród jest często odbierany jako najtrudniejszy ale i najpiękniejszy etap całej ciąży. W końcu, po 9 miesiącach po raz pierwszy zobaczysz swoje upragnione maleństwo. Czy będzie miało włoski? Do kogo będzie podobne? Tego wszystkie dowiesz się po przejściu drogi, na końcu której będziesz tylko Ty i Twoje nowo narodzone dziecko. Drogę do spotkania się z nim może ułatwić Ci muzyka. Ucząc się prawidłowych technik oddychania, wydając z siebie pojedynczy głoski czy całe słowa, słuchając muzyki w czasie porodu i relaksując się możesz skupić się na własnych odczuciach i panować nad toczącym się porodem. Zajęcia te wzbogaci nauczyciel śpiewu, który przybliży Ci techniki emisji głosu.

Ceny biletów:
Pojedyńcze wejście dla jednej osoby – 27zł
Karnet na 6 wejść* – 120zł (cena jednostkowa wejścia 20zł)

Prowadzący:

Celina Szwinta- położna z powołania. Ukończyła studia z wyróżnieniem na Pomorskiej Akademii Medycznej. Autorka serii artykułów dla portalu „Dzieci są ważne". Chociaż młoda wiekiem i stażem, już zdołała odbyć praktykę w prestiżowym szpitalu Alfred Krupp-Krankenhaus w Essen. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży, porodu i połogu. Otwarta na ludzi, pełna pasji i energii do działania. Pasjonatka dalekich podróży i rajdów terenowych. Jej marzeniem jest praca z kobietami ciężarnymi, a także przyjmowanie porodów na tropikalnej wyspie, wśród palm i delfinów.

Aleksandra Maslach – położna z zawodu i zamiłowania. Ukończyła Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie z wyróżnieniem. Entuzjastka piękna i sztuki wrażliwa na jej odbiór wszystkimi zmysłami. Zawodowo opiekuje się ciężarnymi, debiutującymi rodzicami oraz ich pociechami. Inspirację do pracy i tworzenia czerpie z natury oraz złożonych relacji z innymi. Wytrwale rozciąga, wygina i gimnastykuje ciało oraz intelekt. Wielbicielka jogi, psychologii i nastrojowych, lirycznych dźwięków.

Sławomir Madaliński – posiadacz około 15 fletów prostych, paru poprzecznych, fletni Pana, didgeridoo, drumli, harmonijek, świstawek, dwóch gongów, czterech mis tybetańskich, wiolonczeli, gitary, pianina, instrumentów perkusyjnych o nazwach trudnych do wymówienia – oraz tych instrumentów użytkownik. Pasje muzyczne – najmniej pięćset lat wstecz, Osjan i obszary mało znane. Uczestnik narodzin paru tysięcy dzieci. Położny – z zawodu i zamiłowania; w domu, szpitalu i szkole rodzenia. Teraz w Operze na Zamku.

Muzycy Orkiestry Opery na Zamku:

Alicja Badach – harfa

Włodzimierz Żylin – wiolonczela

Renata Bułat-Piecka – perkusja

MIEJSCE WYDARZENIA – GMACH GŁÓWNY MUZEUM NARODOWEGO PRZY WAŁACH CHROBREGO 3

Opera na Zamku zaprasza na nowy cykl warsztatów adresowanych do kobiet w ciąży i ich partnerów. Współpraca specjalistów w dziedzinie położnictwa z muzykami orkiestry Opery na Zamku zaowocowała powstaniem nowatorskiej formy zajęć prowadzących do umocnienia więzi nienarodzonego jeszcze dziecka z rodzicami.

Okres oczekiwania na narodziny dziecka, dziewięć miesięcy, jest czasem rozwoju dziecka, ale także jego rodziców. Już w życiu prenatalnym można stymulować rozwój dziecka, a jednym z lepszych sposobów to dźwięk – swego rodzaju język porozumiewania się między ludźmi.

Dzięki spotkaniom „Opera na 9 miesięcy" rodzice mogą wkroczyć w świat muzyki, która koi i pomaga znaleźć drogę do swojego dziecka, aby już w tym okresie móc budować z nim głęboką więź. Warto spędzić choć kilku chwil w ciągu owych magicznych pierwszych dziewięciu miesięcy życia dziecka – zanim Ono jeszcze się urodzi – w otoczeniu żywej muzyki, tańca, relaksu, harmonii ze światem. Dobrze byłoby aby to właśnie muzyka wprowadzała dziecko do życia, a rodzicom przed jego narodzinami pomogła kształtować jego rozwój i muzyczny smak od samego początku jego istnienia.

Głos ma wielką siłę, a dźwięk docierający do dziecka w brzuchu mamy może ukoić jego zmysły i pobudzić do muzycznych doznań. Rodzice mówiąc do dziecka, śpiewając mu piosenki, dają mu do zrozumienia, że jest dla nich ważne i kochane.

Słuchając brzmień muzyki na żywo, z muzykami Opery, można poczuć jak dziecko cieszy się, gdy rodzice starają się nawiązać z nim kontakt, pobudzić go do zabawy, i uspokaja się, gdy jest kołysane do snu – a także sprawić sobie wiele przyjemności: masażu, nauki śpiewu, wizualizacji, ćwiczeń całego ciała…

 

Exit mobile version