☰ menu

Opera – miejsce spotkań

pon.-pon.
15.12-22.12.2014

Największym zainteresowaniem cieszyła się otwarta próba „Toski" G. Pucciniego, prowadzona przez reżysera Laco Adamika. Opowiedział o roli reżysera, który musi być przewodnikiem dla solistów, chóru, orkiestry i wszystkich osób, które biorą udział w spektaklu. Widzowie mieli okazję zobaczyć zarówno proces powstawania poszczególnych scen z „Toski" jak i  efekt końcowy w postaci pokazu z udziałem solistów Opery, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej oraz amatorów. Dla osób, które po raz pierwszy stanęły na profesjonalnej scenie, było to cenne doświadczenie. Z pewnością zapamiętają też próbę widzowie. Polak, na stałe mieszkający we Francji, po kilkunastu latach nieobecności w kraju przyjechał specjalnie na Dzień Otwarty, aby zobaczyć „Toskę". Pokaz zrobił na nim ogromne wrażenie. Zwrócił też uwagę na piękne kostiumy Barbary Kędzierskiej.

Na Sali Kameralnej goście Dnia Otwartego zobaczyli otwartą lekcję Baletu Opery Krakowskiej,  prowadzoną przez pedagoga Victora Korpusenko,  z akompaniamentem Ludmiły Tułacz. Widownia z wielkim skupieniem przyglądała się układowi poszczególnych ćwiczeń, aby na końcu docenić brawami ciężką pracę i profesjonalizm zespołu. „Ja też  będę primabaleriną, gdy dorosnę i kiedyś wystąpię w Operze."  – powiedziała pięcioletnia Majka, uczestniczka pokazu. Natomiast Pani Maria ze łzami w oczach wspominała czasy, kiedy sama tańczyła w balecie.

Sławomir Mokrzycki poprowadził  dwa spotkania na Sali Kameralnej. Gośćmi pierwszego z nich byli: Radosław Krzyżowski, Stanisław Kufluk i Andrzej Zdebski. Rozmowa dotyczyła początków kariery zawodowej, fascynacji dziełem teatralnym i muzyką operową. Natomiast spotkanie z Anną Treter, Martą Klubowicz i Zofią Gołubiew skupiło się wokół tematyki obcowania ze sztuką na co dzień.  Panie podkreśliły, jak ważne jest powiązanie wszystkich elementów tworzących operę oraz jakie wynikają z tego emocje. Zofia Gołubiew zachęciła dodatkowo odbiorców do oglądania wystawy w Muzeum Narodowym „Przestrzeń Opery".

Widzowie zgromadzili się na Antresoli, aby wziąć udział w warsztatach tańca historycznego i ludowego prowadzonych przez Violettę Maciejewską. W półkolu stanęli zarówno dorośli, jak i dzieci pilnie powtarzając układ XV- wiecznego tańca.

Odbył się także pokaz charakteryzacji, prowadzony przez Grażynę Maślankowską. Pod cudownym dotknięciem pędzla Karoliny Adamskiej dwoje widzów zmieniło się w nędzarza oraz barokową damę. Gospodyni spotkania opowiadała także o makijażach charakterystycznych dla  różnych epok.

W Operowym Aneksie Kinowym  zgromadzili się widzowie na pokazie filmu, który powstał z okazji obchodów 60-lecia Opery „Tam, gdzie grają i śpiewają". Publiczność nagrodziła pokaz gromkimi brawami, a twórców postawiła w krzyżowym ogniu pytań o proces  tworzenia filmu.

Z holu kasowego wyruszały kolejne grupy  zwiedzających, aby udać się w zakamarki operowego gmachu. Panie zainteresowały się przede wszystkim pracowniami krawieckimi i modniarskimi, panowie natomiast spore zainteresowanie wykazali w kwestiach techniki scenicznej, pytając o sztankiety, wózki sceniczne czy  zapadnie. 

„Myślę, że Dzień Otwarty jest wspaniałą inicjatywą. W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany i na co dzień nie ma styczności z kulturą wyższą. Dla mnie każde wyjście do opery jest czymś szczególnym. Takie wydarzenia są potrzebne." – podsumowała uczestniczka Dnia Otwartego,  Weronika.

 

Exit mobile version