☰ menu

Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików 2013

niedz.
23.06.2013
Trwają Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików 2013. Po wizycie w Józefowie, przyszedł czas na spotkanie na warszawskich Bielanach. Inspekcje będą punktem "Pikniku z Tatą", który odbędzie się 23 czerwca na Dewajtis 3 (w sąsiedztwie UKSW). Inspekcje podczas pikniku rozpoczną się o 10.00 i potrwają do 18.00.
Podczas inspekcji zostaną sprawdzone takie parametry, jak np. kompatybilność fotelika z samochodem, czyli czy dany fotelik ′pasuje′ do danego auta oraz czy fotelik jest właściwie zamontowany w samochodzie.
Oprócz porad dla rodziców, na dzieci czekają także: solarne samochodziki, kolorowanki, wyklejanki, jajko- kaskader, spacer farmera. Zabawy mają charakter pouczający- dzieci przez zabawę uczą się podstaw bezpieczeństwa na drodze, a przy okazji wygrywają cenne nagrody.
Akcja ma charakter społeczny. Zazwyczaj tego typu inspekcje są płatne, tym razem, dzięki sponsorom rodzice mają okazję za darmo zdobyć wiedzę i umiejętności. Wszyscy rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości przeprowadzenia Inspekcji, mogą zarejestrować się na stronie internetowej: www.inspekcje-fotelikow.pl
Na stronie www.inspekcje-fotelikow.pl można sprawdzić kolejne terminy i lokalizacje. W tym roku Inspekcje zawitają m.in. do: Gdańska, Szczecina, Katowic, Poznania, Wrocławia, Siedlec.
Jak pokazują dotychczasowe inspekcje fotelików na świecie, ponad 70% dzieci jest przewożonych nieprawidłowo. Jest to jedna z głównych przyczyn ich śmierci lub poważnych obrażeń. Inspekcje fotelików prowadzone są przez wyszkolonych specjalistów pod okiem ekspertów ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach – Pawła Kurpiewskiego i Marka Plony z serwisu fotelik.info. Eksperci serwisu fotelik.info skontrolują m.in.: czy dane dziecko jest właściwie przewożone w samochodzie, fotelik dobrze zamontowany, dobrany i dopasowany do samochodu oraz dziecka.
Podczas Ogólnopolskiej Inspkecji Fotelików 2012 eksperci seriwsu fotelik.info odwiedzili 7 miast, z ich usług skorzystało ponad 600 rodzin.

Inspekcja fotelika – a co to takiego?

Inspekcja to audyt stanu bezpieczeństwa dziecka w samochodzie i konsultacje ze specjalistami prowadzące do tego, by to bezpieczeństwo zapewnić lub zwiększyć

Inspekcja fotelika – po co?

Aż 70% do 85% fotelików montowanych jest nieprawidłowo i nie jest w stanie zapewnić elementarnego bezpieczeństwa dzieciom w samochodach.

Nie chodzi tu tylko o fakt, iż fotelik jest używany nie zgodnie z instrukcją obsługi. Fotelik może być też niekompatybilny z samochodem. Nawet jeśli montujesz go prawidłowo, nawet jeśli przeszedł przez niezależne testy fotelików i uzyskał w nich wysoką ocenę, to może KOMPLETNIE nie pasować do Twojego samochodu. W rezultacie Twoje dziecko nie jest prawidłowo zabezpieczone.

Na czym polega inspekcja fotelików?

1) Na początek sprawdzana jest jakość fotelika oraz jego dopasowanie do samochodu i wzrostu, wieku, a także wagi dziecka. To pierwszy krok do ustalenia, czy dany sprzęt ma szansę prawidłowo zadziałać i ochronić swojego pasażera.

2 ) Nawet najlepszy fotelik może zaszkodzić zamiast uratować życie, jeśli nie jest poprawnie zamontowany. Eksperci sprawdzają więc sposób montażu (w tym: prowadzenie pasa, stabilność, wybór ulokowania fotelika) oraz instruują rodziców.

3) Nie można zapomnieć o sprawdzeniu danego urządzenia w bazie niezależnych testów zderzeniowych oraz na liście recall (lista modeli i serii fotelików, w których wykryto wady i usterki).

4) Instruktaż to nie wszystko – teraz kolej na rodziców. Każdy z nich powinien powtórzyć i utrwalić wiedzę przekazaną mu przez instruktora oraz samodzielnie zamontować fotelik pod okiem eksperta.

5) Dodatkowo opiekunom udzielane są indywidualne porady, eksperci pozostają do dyspozycji odpowiadając na wszelkie pytania.

6) Jeśli okazało się, że dotychczas używany fotelik samochodowy jest niewłaściwy (np. przez wzgląd na jego niekompatybilność z kanapą samochodu lub kiepskie wyniki w testach fotelików), dobierany jest inny fotelik, by ułatwić rodzicom kupno odpowiedniego sprzętu.

Czy inspekcje są potrzebne?

Jak pokazują raporty sporządzone przez uczestników międzynarodowych projektów badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych, wypadki drogowe są jedną z wiodących przyczyn poważnych i śmiertelnych urazów dzieci. Pomimo stosowania odpowiednich urządzeń zabezpieczających, takich jak foteliki samochodowe dla dzieci i pasy bezpieczeństwa, dzieci wciąż są ofiarami wypadków. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia te nie są używane poprawnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem i nie są w stanie spełnić swojej funkcji. Inspekcje fotelików w USA i Europie Zachodniej pokazują, że zjawisko to dotyczy od 70 do nawet 85% przypadków. Główny nacisk kładzie się więc obecnie na bezpośrednią edukację rodziców, która przynosi najbardziej satysfakcjonujące wyniki (co pokazuje np. istniejąca sieć punktów inspekcyjnych w Stanach Zjednoczonych).

70 do 85% fotelików samochodowych montowanych jest nieprawidłowo. A Twój? Sprawdź to, zapisz się na inspekcję!