☰ menu

02.10-21.12.2012

Pory roku – jesień. Piaskowe pejzaże

(klasy 0-6, gimn.)
Wraz z nastaniem jesieni zmienia się krajobraz wokół nas. Zmieniają kolory liście, otoczenie nabiera złoto-brązowej kolorystyki z akcentami czerwieni i pomarańczowego. Tak, jak natura tworzy piękne pejzaże, tak i my podczas warsztatów stworzymy niepowtarzalne jesienne impresje przy użyciu kolorowego piasku.
Tworząc nie tylko rozwijamy umiejętności manualne, ćwiczymy również spostrzegawczość, uczymy się barw i prawideł kompozycji, a wreszcie wzbogacamy swoje wnętrze. Proponowane warsztaty wspaniale nadają się dla grup klas integracyjnych oraz specjalnych.

Czas trwania warsztatów: ok. 60 min.
Miejsce – gmach MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1

Czas trwania oferty dla grup zorganizowanych:  2.10. 2012 – 14.12.2012, w godz. 10.00 – 15.00
Warsztaty dla indywidualnych chętnych: 17.11.2012, godz. 10.00 – 11.30, 12.00 – 13.30

bilet normalny – 7 zł, bilet ulgowy – 4 zł

Fajka jako dzieło sztuki
(klasy 3-6, gimn., licea, dorośli)
Warsztaty towarzyszą wystawie "Fajka jako dzieło sztuki. Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji". Ekspozycja jest pokłosiem wieloletniej, dobrej współpracy Muzeum Miasta Gdyni i środowisk kolekcjonerskich. Kilkaset eksponatów, pochodzących z kilkunastu poważnych kolekcji przekrojowo ukazuje dzieje przedmiotu, który niegdyś był w powszechnym i codziennym użyciu.
Podczas zajęć zwiedzimy wystawę z przewodnikiem, dowiemy się, do czego służą fajki, jaka jest ich budowa, poznamy wielkie bogactwo rodzajów i form fajek z różnych krajów. Zobaczymy również tematykę fajek w filatelistyce oraz tabakiery z Pomorza.
W części warsztatowe natomiast sami spróbujemy swoich sił jako współcześni dizajnerzy – zaprojektujemy i wykonamy własną wizję fajki jako dzieła sztuki w różnych materiałów plastycznych.

Miejsce – gmach MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1

Czas trwania oferty dla grup zorganizowanych:  2.10.2012 – 31.10.2012, w godz. 10.00 – 15.00

Obowiązują zapisy telefoniczne

Jaki jestem, każdy widzi?
(Dla wszystkich grup wiekowych)
Zwiedzając wystawę "Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni” z przewodnikiem będziemy mogli zaobserwować na przykładzie kolekcji, jak różni artyści przedstawiali siebie na autoportretach. Poznamy różne formy wyrazu artystycznego. Następnie podczas zabawy w grupową autoanalizę spróbujemy sami wybrać się w głąb samych siebie – czy jesteśmy tacy, jak sami siebie widzimy, czy jak widzą nas inni? Odpowiedzi poszukamy we własnych wizualizacjach artystycznych.

Dla najmłodszych w części warsztatowej możliwość wykonania kolorowego autoportretu z rzucanego światłem cienia.

Miejsce – gmach MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1

Czas trwania oferty dla grup zorganizowanych:  2.10.2012 – 30.11.2012, w godz. 10.00 – 15.00

Halloween w muzeum.
Bogini Jastra i morskie demony.

(Dla wszystkich grup wiekowych)
Zapraszamy na kolejną edycję gawęd związanych z czasem zadusznym. Dowiemy się, co ma wspólnego Halloween z Zaduszkami. Stare obrzędy, kultywowane przez dziesiątki,  czasem setki lat, są wypierane przez nowe zwyczaje. Wiele z nich jednak przetrwało po dziś dzień, nie pamiętamy jednak ich znaczenia.
Tym razem muzealna czarownica przypomni nam czasy dawnych wierzeń i obyczajów morskich, kiedy Bałtykiem rządziła Jastra, a na łodziach rybackich Klabaternik pilnował porządku. Jak co roku warsztatom towarzyszyć będzie straszna atmosfera przy upiornym uśmiechu wydrążonych dyni. Na koniec uruchomimy wyobraźnię tworząc filcowe breloczki z postaciami z zadusznych opowieści.

Czas trwania warsztatów: ok. 60 min.
Miejsce – Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30

Czas trwania oferty dla grup zorganizowanych:  9.10.2012 – 31.10.2012, w godz. 10.00 – 15.00
Warsztaty dla indywidualnych chętnych: 27.10.2012, godz. 10.00 – 11.30, 12.00 -13.30

bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1 zł

Opowieści wigilijne

(Dla wszystkich grup wiekowych)
Wigilia Bożego Narodzenia to wieczór czarów i cudów w naszej tradycji ludowej. Ten dzień z następującą po nim nocą ma w naszej obrzędowości miejsce wyjątkowe i jedyne. Niepowtarzalny charakter tych świąt współtworzy zagęszczenie symboli, obrzędów, wierzeń i zwyczajów, ujawnia się wielkie bogactwo przeżyć. Ten właśnie dzień i ta wyjątkowa noc pozwala uczestnikom Wigilii dotknąć i doświadczyć  tego, co święte i wieczne.
Świąt Bożego Narodzenia nie wyobrażamy sobie dziś bez najważniejszego ich symbolu – choinki wraz z kolorowymi ozdobami. Współcześnie jest ona atrybutem uświetniającym atmosferę zimowych świąt, pełniąc często funkcję wyłącznie marketingową i estetyczną. Ozdoby choinkowe to jednak nie tylko dekoracja. Dawniej miały bogaty, magiczno-mityczny wymiar. Czym ozdabiano choinki w czasach, kiedy nie było bombek? W którym wieku zadomowiła się w naszych domach współczesna choinka i z jakiego kraju "przywędrowała” do nas? Czy w dawnych czasach dzieci otrzymywały świąteczne prezenty?
Zapraszamy dużych i małych do Muzeum Miasta Gdyni na kolejną edycję świątecznych gawęd o ozdobach choinkowych. W części warsztatowej własnoręcznie wykonamy niepowtarzalne ozdoby wigilijne, które ustroją nasze domy.

Miejsce – Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30

Czas trwania oferty dla grup zorganizowanych:  27.11.2012 – 21.12.2012, w godz. 10.00 – 15.00
Warsztaty dla indywidualnych chętnych: 15.12.2012, godz. 10.00 – 11.30, 12.00 – 13.30

bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1 zł
Obowiązują zapisy telefoniczne

Zajęcia dostosowujemy dla różnych grup wiekowych

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o dokonywanie rezerwacji telefonicznych w Dziale Naukowo-Edukacyjnym co najmniej tydzień przed planowanym terminem zajęć.
Tel.:  58 66-20-935
          58 66-20 936