☰ menu

Odkryj tajemnice gór Sowich

śr.-niedz.
14.05-01.06.2014

W tym roku poznamy tajemnice Gór Sowich!

Dla kogo?

Do udziału w Wyprawie zapraszamy dzieci w wieku 11 – 13 lat

W obozie weźmie udział 15 osób.

Kiedy?

Na wyprawę wyruszamy pociągiem z miejscami do leżenia późnym wieczorem 13 lipca 2014.

Powrót planujemy w taki sam sposób na poranek 26 lipca 2014.

Na czym to będzie polegać?

Część dzieciaków, które brały udział w projekcie Wioska Bullerbyn, całkiem już wyrosła. Obserwujemy, że potrzebują nowych wyzwań i są gotowi na wakacje w nowej dla nich formie.  W tym roku zapraszamy na obóz wędrowny w Górach Sowich.

Góry Sowie to pasmo Sudetów Środkowych, położone na terenie województwa dolnośląskiego nieopodal Wałbrzycha i Kłodzka. Najwyższym wzniesieniem jest Wielka Sowa (1015 m.n.p.m.). Teren Gór Sowich jest częścią Szlaku Piastowskiego pełnego zamków, fortów i miejsc związanych z historią, zarówno średniowiecza jak i II Wojny Światowej.

Wspólną przygodę rozpoczniemy od przejazdu nocnym pociągiem z Warszawy do Wałbrzycha. Siły na wspólną wędrówkę nabierzemy wysypiając się w przedziałach z miejscami do leżenia. Pierwsze 4 dni spędzimy w miejscowości Niedźwiedzica, poznając się, integrując i odwiedzając okoliczne ciekawe miejsca – nad wyborem których razem się zastanowimy. A do wyboru mamy dość sporo – jest Zamek w Grodnie, Zalew Lubachowski, warsztaty pracy ze szkłem, sztolnie, podziemia, mnóstwo lasów oraz mniejszych i większych pagórków. Będzie to również czas na formowanie się grupy, ustalanie zasad, wacht kuchennych i ćwiczenia innych obowiązków. Posiłki po części będziemy przygotowywać sami, czasami wspierając się, szczególnie podczas obiadów, pomocą stołówek lub pensjonatów.

 

Kolejnym etapem naszej wyprawy będzie wizyta w obiekcie Włodarz oraz w podziemnym mieście Osówka. Są to sprawiające ogromne wrażenie pozostałości XX wiecznej historii, które pozwolą nam ukryć się pod ziemią i poznać mroczne historie II Wojny Swiatowej na Dolnym Śląsku. Stamtąd udamy się szlakiem na Wielką Sowę aby popodziwiać okoliczne krajobrazy i oddać się lekkiemu trekkingowi. Być może po drodze coś nas zaskoczy, albo zatrzyma. Pozwolimy sobie również na pewną elastyczność w planowaniu, podążając bardziej za naszymi wspólnymi potrzebami niż presją czasu. Nasze bagaże będziemy przewozić na różnych odcinkach trasy. Ważne jednak aby każdy mógł na pewnych krótkich odcinkach donieść swój plecak.

Trzy następne dni spędzimy w okolicach Srebrnej Góry. Na pewno zajdziemy do twierdzy i spędzimy czas w całym kompleksie fortów. Jest to również miejsce gdzie można zaliczyć sporą dozę adrenaliny korzystając ze ścianek wspinaczkowych oraz różnego rodzaju zjazdów na linach. Wielki finał i świętowanie odbędzie się w największym w regionie Zamku Książ pod Wałbrzychem, gdzie nie tylko mieszkali książęta, ale gdzie mieści się też duża ilość tuneli i zakamarków. Z Wałbrzycha nocnym pociągiem wrócimy do Warszawy.

Zobacz przybliżoną trasę wyprawy w Google Maps.

Co jest dla nas ważne

 

W Fundacji Bullerbyn ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane działania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć. Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi. Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  0 swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i 0 innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.

Spotkanie integracyjne 

Aby poznać się i zobaczyć jeszcze przed wyprawą zapraszamy na spotkanie integracyjne do Świętochowa. Spędzimy tam weekend 31 maja – 1 czerwca. Będzie to też okazja do tego by posnuć wspólnie wakacyjne plany, ale przede wszystkich będziemy poznawać się i dowiadywać czegoś o sobie. To ważne, żeby na dworcu w dniu wyjazdu spotkać się już tylko z widzianymi wcześniej ludźmi.

Opiekunowie

 

Tegoroczną wyprawę poprowadzą osoby, których na pewno nie trzeba Wam przedstawiać. Będzie to Ania Pękala i Błażej Puziak – których świetnie znacie z wcześniejszych Wypraw oraz Agnieszka Turula, która już od kilku lat jest z dziećmi podczas letniej Wioski Bullerbyn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version