☰ menu

Odczytanki. Zanurz się w książkowej Warszawie

niedz.
19.04.2015

Zapraszamy młodszych i starszych na spotkania z lekturą, pełną wyjątkowych dziewczyn, chłopaków, ich zabaw, problemów oraz… miasta.

„Odczytanki" będą okazją dla dzieci w różnym wieku, aby usłyszeć opowieści nowe i wciągające, a dla rodziców i dziadków – powrotem do kultowych lektur oraz Warszawy ich młodości i dzieciństwa. Wybór książek proponuje znany autor, bibliofil i wydawca, Paweł Dunin-Wąsowicz.

Wyciągnięci na muzealnych krzesłach i poduchach, zajrzymy najpierw w czasy sprzed pierwszej wojny, kiedy do Warszawy, do pracy, zjeżdżali robotnicy z polskich ziem pod trzema zaborami. Aleksander Janowski, autor „Naszego placu", snuł ówcześnie wizję Warszawy przyszłości jako metropolii.

Potem przeniesiemy się do dziecięcego świata międzywojnia. Wtedy Zofia Dromlewiczowa stworzyła „Dwóch chłopców z filmu" – opowieść o zafascynowanych filmem kolegach pochodzących z różnych klas społecznych. Powieść opisuje m.in. atelier filmowe na Woli.

W latach PRL Józef Hen i Adam Bahdaj barwnie oddawali koloryt powojennej Woli, ruiny, rolę futbolu i rywalizację chłopców z Saskiej Kępy z młodymi prażanami („Bitwa o Kozi Dwór", „Do przerwy 0:1", „Stawiam na Tolka Banana").

Czasy nam współczesne to, między innymi, powieści Rafała Kosika, w tym znana Felix, Net i Nika, opisująca życie dzieci na zamkniętym osiedlu oraz złego dewelopera.

Po fragmencie lektury zapraszamy do zabawy w zbudowanie odczytanej i wyobrażonej Warszawy z różnych materiałów i klocków, pod opieką animatorów sali MiastoKlocki.

Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy

ul. Srebrna 12