☰ menu

Obchody Święta Wojska Polskiego w Rybniku

sob.
14.08.2010

Obchody rozpocznie o godzinie 18.00 uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego. Po ceremonii zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i przemarsz uczestników uroczystości na Rynek. Tam o godzinie 19.15 odbędzie się uroczysty apel wojskowy. W ramach przedsięwzięcia dowódca uroczystości złoży meldunek. Odegrany zostanie hymn narodowy, a flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt. Uroczystość obejmie także wręczenie medali i wyróżnień oraz okolicznościowe wystąpienia prezydenta miasta, Adama Fudalego i Wojskowego Komendanta Uzupełnień, ppłka Andrzeja Sygulskiego.

Sporą atrakcją dla mieszkańców będzie z pewnością prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego oraz modeli lotniczych.

Sprzęt taki będzie stał na rybnickim rynku między godziną 16.00 a 20.00. W tym czasie będzie można dokładnie zobaczyć pojazdy militarne używane przez polską armię kiedyś i obecnie. Oglądać będzie można m.in. sprzęt będący w dyspozycji Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, Żorskiej Grupy Operacyjnej i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Z okazji Święta Wojska Polskiego i 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Rybnickim Centrum Kultury wysłuchać będzie można programu w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyr. Grzegorza Mielimąki. Koncert odbędzie się we wtorek, 17 sierpnia o godzinie 18.00. Bilety w cenie 5 i 10 zł do nabycia w kasie RCK.