☰ menu

O talerzu Nierozbitku – premiera w Teatrze Dzieci Zagłębia, Będzin

sob.
19.12.2015
Wydarzenie to otrzymało dofinansowanie z Instytutu Teatralnego, w ramach Konkursu Dormanowskiego, a wystawienie spektaklu planowane jest na 19 grudnia 2015r.

W spektaklu opowiedziana jest historia inspirowana duńskim zwyczajem celowego rzucania kamieniami w talerze, w której jeden z talerzy nie zostaje stłuczony. W „Nierozbitku" Jan Dorman opisuje swoją wersję wydarzeń na temat potencjalnych następstw wspomnianego duńskiego rytuału. W zwyczaju tym Duńczycy rozbijając talerze w specjalnym kramie rozładowują rodzinne – i nie tylko – napięcia. Lecz w historii Jana Dormana nieudany rzut nie rozbija kolejnego talerza, uruchamiając tym samym opowieść o losach talerza Nierozbitka i jego porozbijanych, a później posklejanych przyjaciół.

Nośność metafory rozbitego, czy posklejanego świata/człowieka/postaci, a także gestów nieudanych, niepowodzeń i ich skutków życiowych, pozostaje niewyczerpywalna i jest nadzieja, że sensy te przeniosą się na małego widza poprzez medium teatralne. Ponadto w spektaklu zostaną zawarte elementy rytmizacji wypowiedzi z włączeniem chóru dzieci, wspólne z widzami kibicowanie poszczególnym wydarzeniom scenicznym, oraz wyliczanki dormanowskie, a ta perspektywa sugeruje zabawowość i współodgrywanie scenicznego świata wraz z młodymi widzami w szkolnej, czy przedszkolnej przestrzeni. Tym bardziej spektakl będzie się odwoływał do świata dziecięcej wyobraźni podejmując także temat indywiduacji i rozwoju, porażki, która może stać się punktem zwrotnym w życiu, jak również będzie pogłębiał świadomość, że „rozbicie" można „posklejać".

„Nierozbitek" jest historią o zbieraniu/sklejaniu rozbitego świata, w którym można zaprzeczyć deterministycznej nieuchronności ludzkiego losu.
Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach i przedszkolach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Reżyseria: Gabriel Gietzky
Scenografia: Maria Kanigowska
Tekst: Jan Dorman
Obsada: Joanna Rząp, Ewa Zawada, Edyta Dziura, Jacek Mikołajczyk, Adam Kwapisz

19.12.2015r. – 17.00 – PREMIERA
Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin, ul. Teatralna 4
Wiek: 4 – 9 lat
Ceny biletów: bilety do wygrania w konkursach
Rezerwacje: (32) 269-89-15

 

Exit mobile version