☰ menu

Nowy Rok w marcu, czyli kurdyjski Newroz w Galerii Bronowice

sob.-niedz.
22.03-23.03.2014

Pikniki w gronie najbliższych z radosną muzyką i tańcami, skoki przez ogień, zabawy oraz wykwintna kuchnia – to esencja najradośniejszego święta Kurdów, jakim jest Newroz, czyli Nowy Rok. Tradycyjnie przypada on na przesilenie wiosenne, ale jest celebrowany przez kilka dni, od 18 do 24 marca. W dosłownym tłumaczeniu Newroz oznacza „nowy dzień" – czas kiedy Kurdowie z nadzieją spoglądają w przyszłość. Świętu nieodłącznie towarzyszą ogniska, stanowiące symbol wolności, radości i wyzwolenia.

Obchody kurdyjskiego Nowego Roku, odbywające się w ramach Miesiąca Kurdyjskiego w Galerii Bronowice, rozpoczną się w sobotę 22 marca o godz. 15.00 koncertem

zespołu z Kurdystanu. Zaraz po nim, w godz. 16-18.00, odbędą się pokazy i warsztaty tańców kurdyjskich. Będzie więc można dać się porwać muzyce, wirując wśród trzymających się za ręce tancerzy w tradycyjnej formacji govand lub próbując swych sił w pełnych gracji, skomplikowanych układach tanecznych. Hay Nara, Darsim, Chupi czy Halparika – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Natomiast w niedzielę 23 marca w godz. 15-16:00 Kurdyjki i Kurdowie przygotują świąteczny stół na Nawroz, na którym królować będą… przedmioty. Obowiązkowo staną na nim m.in.: świece, lustro, ocet, czosnek oraz akwarium z rybą. Dlaczego? O symbolice poszczególnych elementów i ich położeniu opowiedzą rodowici Kurdowie.

Serdecznie zapraszamy do pawilonu Stolice Kultury!

****************************

Podczas Miesiąca Kurdyjskiego w lokalu Stolice Kultury organizowane są m.in. wystawy tradycyjnych strojów, projekcje filmów, warsztaty językowe, pokazy slajdów z wypraw do Kurdystanu i wiele innych aktywności. Nadchodzący weekend poświęcony będzie tańcom kurdyjskim oraz zwyczajom obchodzenia nowego roku, a kolejny językowi i literaturze regionu.

Miesiąc Kurdyjski w Galerii Bronowice – harmonogram

22-23 marca     KURDYJSKI NOWY ROKpokaz i warsztaty tańców kurdyjskich; koncert muzyki kurdyjskiej; przygotowanie świątecznego stołu

29-30 marca     WEEKEND Z KURDYJSKIM JĘZYKIEM I LITERATURĄ

Wszystkie imprezy są bezpłatne i otwarte dla publiczności.