„Studenci” poznają zagadki świata przyrody podane w atrakcyjnej formie, dostosowanej do dziecięcej percepcji, nauczą się konstruowania i programowania samodzielnie zbudowanych robotów. Zajęcia prowadzone są metodami opartymi na doświadczeniach, stymulującymi samodzielne wyciąganie wniosków z zaobserwowanych reakcji, przy jednoczesnym założeniu, że najlepszą metodą nauki jest zabawa. Nowohucki Uniwersytet Dzieci działa w strukturach Nowohuckiego Centrum Kultury i posiada pięć Wydziałów: Detektywistyczny, Programowania, Przyrodniczy, Robotyki oraz Turystyki.
W marcu NUD zaprasza wszystkich studentów na kolejne warsztaty, podczas których dowiemy się co to suchy lód i monotlenek diwodoru, odkryjemy bioróżnorodność w mikro-skali i zobaczymy to, co niewidoczne.
Zajęcia:
Wydział Przyrodniczy „Sublimacja zestalonego dwutlenku węgla”
4 marca (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006
Co to jest suchy lód? I dlaczego dużo osób myli go z ciekłym azotem? Podczas zajęć wyjaśnimy różnice, dowiemy się czym jest i do czego służy suchy lód. A nawet każdy dostanie swój kawałek lodu na pamiątkę!
jednorazowa wejściówka: 35 zł
Wydział Ochrony Środowiska „Jak wybuchają bomby kwiatowe? Bioróżnorodność w mikro-skali”
11 marca (sobota), g. 11.00, sala 006
Ile gatunków roślin i zwierząt rozpoznasz na klombie w parku, przy sadzawce, przy leśnej ścieżce? Kiedy pod lupę weźmiemy mały skrawek łąki może okazać się, że bioróżnorodność tego miejsca nas naprawdę zadziwi! Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, każdy funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Tak naprawdę znamy tylko niektóre z nich i wciąż odkrywamy nowe.
jednorazowa wejściówka: 35 zł
Wydział Detektywistyczny „Jak zobaczyć niewidoczne?”
18 marca (sobota), g. 11.00, sala 006
Czy wiesz jak wyglądają w powiększeniu ubrania, sierść zwierząt czy włosy? Czy detektywi, by zobaczyć niewidoczne korzystają z magii czy nauki? Użyj mikroskopu, odkryj fascynujący świat, którego na co dzień nie widać gołym okiem.
jednorazowa wejściówka: 45 zł
Wydział Przyrodniczy „Monotlenek diwodoru!”
25 marca (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006
Szukamy jej na innych planetach. Podobno nie ma bez niej życia. Można z niej zrobić bombę albo przy jej pomocy wytworzyć składnik do napełniania sterowców. O czym mowa? O wodzie, czyli towarzyszącym nam na co dzień związku chemicznym o wielu zastosowaniach, któremu przyjrzymy się dokładnie podczas zajęć i wykorzystamy w ciekawych eksperymentach.
jednorazowa wejściówka: 35 zł
Szczegółowe informacje:
Zapisy: Dział Edukacji NCK, tel.: 12 644 02 66 wew. 37
e-mail: edukacja@nck.krakow.pl