Oscar Troplowitz, Arthur Kochmann, Julian Kornhauser – trzy jakże charakterystyczne postaci dla żydowskiej historii miasta. Ich fascynujące biogramy i historie rodzinne pomogą uczestnikom zajęć lepiej zrozumieć miejsce, w którym żyją. Lekcje muzealne „Oscar Troplowitz – Innowator z Gliwic”, a także „Tu jest moja Jerozolima” – opowieść o Arthurze Kochmannie, „Starcie Dawida z Goliatem – opowieść o Petycji Bernheima” to podróż w czasie, dzięki której uczniowie poczują klimat przedwojennego Gleiwitz, a także dowiedzą się kim byli Żydzi Górnośląscy. Z kolei zajęcia „Powojenny krajobraz Gliwic w twórczości Juliana Kornhausera” pokażą uczestnikom miasto jako miejsce przenikania się kultury polskiej, niemieckiej, śląskiej i żydowskiej. Interdyscyplinarna formuła wszystkich lekcji muzealnych prowadzonych w Domu Pamięci, umożliwi uczniom wpisanie własnego miejsca zamieszkania w szerszy kontekst historyczny i kulturowy, a znajomość historii lokalnej niewątpliwie zaprocentuje w ich dalszej edukacji.
W ofercie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich znajdują się także zajęcia „Żydzi nie wzięli się z Księżyca… tak jak „Auschwitz z nieba”. Dzięki uniwersalnemu charakterowi, są one doskonałym wprowadzeniem w tematykę żydowską dla młodszych uczniów. Pomogą także istotnie wzbogacić wiedzę uczniów szkół średnich zarówno w ramach lekcji wychowawczej jak i historii.
Wychodząc naprzeciw obostrzeniom epidemicznym, wszystkie zajęcia odbywają się na specjalnej platformie „Wirtualnych wystaw wiele”. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, oferta Muzeum w Gliwicach wychodzi poza sztywne ramy tradycyjnych lekcji muzealnych. Platforma umożliwia większą aktywizację uczniów oraz daje nauczycielom nowe narzędzie do wykorzystania w przyszłości.
Zajęcia opracował i prowadzić będzie Wojciech Ciuraj, absolwent judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zajęcia realizowane są bezpłatnie, na platformie ZOOM.
Zajęcia prowadzone są we środy, czwartki, piątki o godz. 9.30 oraz o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna co najmniej tydzień przed terminem lekcji (tel. 32 428 16 09, kom. 605 362 594) lub mailowa (dompamieci@muzeum.gliwice.pl).
więcej informacji