„Opowieść wigilijna”, napisana w stylu wiktoriańskim i opublikowana po raz pierwszy w 1843 roku pod tytułem A Christmas Carol. In Prose. Being a Ghost Story of Christmas, ukazuje przemianę Ebenezera Scrooge’a, skąpca, mizantropa i wyzyskiwacza, zachodzącą w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Jest on samotnikiem, który nienawidzi ludzi i dba jedynie o pomnażanie swego bogactwa. W nocy odwiedza go duch zmarłego wspólnika, Jakuba Marleya, odbywającego pokutę w okowach łańcucha win, który wykuł dla siebie za życia. Ta nagła wizyta, której celem jest uchronienie Scrooge’a przed podobnym losem, doprowadza w efekcie do jego moralnej odnowy. Od 2017 roku „Opowieść wigilijna” jest w Polsce lekturą obowiązkową dla uczniów VII klasy szkoły podstawowej.
Podobnie jak XIX-wieczne dzieło Dickensa, nasza „Nowa opowieść wigilijna”, której akcja rozgrywa się w XXI wieku w środowisku pracowników korporacji, stawia nam na nowo odwieczne pytanie: „mieć czy być? Przypomina też kilka uniwersalnych życiowych prawd: sensem ludzkiego bytu nie jest zdobywanie pieniędzy ani władzy, by życie miało sens, człowiek musi je przeżyć wśród ludzi, odczuwać ich bliskość i wsparcie, rozumieć ich problemy i pomagać im w potrzebie, bo taka postawa przynosi szczęście, a dobro zwycięża.
Opowieść Charlesa Dickensa należy do klasyki światowej literatury. Historia Scrooge’a, który stał się symbolem skąpca i nikczemnika, rozgrywa się w połowie XIX wieku w Londynie, ale dzięki zawartemu w niej ponadczasowemu przesłaniu, które jest też istotą „Nowej opowieści wigilijnej” stworzonej na scenie Opery Krakowskiej, nigdy i nigdzie nie straci na aktualności.
Naszą muzyczną opowieść o magicznych wydarzeniach wigilijnej nocy określamy jako „spektakl rodzinny”, adresowany do widzów od 12 do 112 lat.
Spektakl rodzinny (od 12 roku życia)
Nowa Opowieść Wigilijna
5 lutego, 11:00 i 18:30
Duża Scena