☰ menu

Noc Naukowców w EXPERYMENCIE

plakat_noc-naukowcow experzment gdznia
pt.
30.09.2016
Zostań kosmonautą choć na jedną noc! Gdyńskie centrum zaprasza już po raz szósty na NOC NAUKOWCÓW, która organizowana jest w ostatni piątek września równocześnie w 300 miastach Europy! Jest to coroczne wydarzenie dedykowane dzieciom, młodzieży i rodzicom, które w interaktywny i kreatywny sposób pokazuje najnowsze osiągnięcia nauki i zachęca do podejmowania kariery naukowej poprzez najprzyjemniejszą z metod – fantastyczną zabawę!

Podczas Kosmicznego EXPERYMENTU odbędą się warsztaty, na których goście poeksperymentują z pudełkiem umożliwiającym zamknięcie dźwięku! Edukatorzy zaprezentują, jak mogłyby wyglądać uprawy na Marsie, gdzie żadna z roślin nie zakorzeniłaby się w glebie. Na gości EXPERYMENTU czekać będą również niesamowite seanse w mobilnym planetarium.

A wszystko w cenie jedynie 12 zł od osoby. godzina 19.00 – 23.00

Bilety dostępne na stronie bilety.experyment.gdynia.pl do 30 września do godziny 15:00 lub do wyczerpania puli oraz w dniu wydarzenia od godz. 9:00 w kasach Centrum – do wyczerpania puli.
Centrum Nauki EXPERYMENT, Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

PROGRAM (godziny poszczególnych atrakcji dostępne na stronie experyment.gdynia.pl)

Kosmiczne Science Show – pokaz chemiczno – fizyczny, podczas któregp goście poznają naukowców próbujących wyjaśnić kosmiczne zagadki w swoim laboratorium. Przy pomocy doświadczeń fizycznych i chemicznych Edukatorzy opowiedzą o gwiazdach oraz ogromnym (do -180°C) zimnie, które panuje w zacienionej przestrzeni kosmicznej.

Mobilne planetariumzabierze widzów w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu, odkryje i wyjaśni niesamowite zagadki Wszechświata. Seanse wzbogacone są grami i doświadczeniami, które pozwolą utrwalić przedstawiony uczestnikom materiał. (Obowiązują zapisy, szczegóły na experyment.gdynia.pl)


Pokaz łazika marsjańskiego LEM Studenci Politechniki Gdańskiej tworzący grupę Nex Robotics zbudowali łazik marsjański. Nazwali go Lem – oczywiście na cześć Stanisława Lema, wspaniałego pisarza science fiction, filozofa i futurologa. Podczas Nocy Naukowców zaprezentują wszystkie  możliwości kosmicznego pojazdu!


Kosmiczne experymenty otwarte warsztaty, na których będzie można wykonać kosmiczny hologram, przetestować technologie, które przyczyniły się do eksploracji kosmosu, sprawdzić działanie paneli słonecznych i przekonać się, dlaczego  najefektywniejsze są właśnie w przestrzeni pozaziemskiej. Będzie można wykonać doświadczenia, które pokażą jak zachowują się różne przedmioty w próżni.

Zostań operatorem łazika marsjańskiego! Gra interaktywna, podczas której goście będą mogli wcielić się w rolę kosmonauty sterującego każdym ruchem łazika na powierzchni czerwonej planety.

Zdjęcia z kosmosu, czyli specjalnie przygotowana fotobudka, dzięki której goście będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia w kosmicznej aranżacji. Każdy otrzyma wydruk  fotografii i wersję cyfrową na adres mailowy. 

WYKŁADY/POKAZY EKSPERTÓW

10 faktów z astrofizyki, o których musisz wiedziećpodczas wykładu uczestnicy zostaną zapoznani (a nawet będą mogli sprawdzić sami) z dziesięcioma (subiektywnie najważniejszymi) teoriami wyjaśniającymi, jak działa Kosmos. Prowadzący: prof. dr hab. Wiesław Laskowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak wygląda gwiaździste niebo nad Gdynią?  – Przemysław Rudź, specjalista pracujący w Polskiej Agencji Kosmicznej oraz aktywny członek Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprezentuje gościom nasze niebo, jako świat mgławic, galaktyk, planet, komet i planetoid.

PREZENTACJE EDUKATORÓW

Big Bang Theory – audiowizualny pokaz, który wyjaśni wszystkim zainteresowanym Teorię Wielkiego Wybuchu. Podczas pokazu, goście zobaczą, jak prawdopodobnie wyglądała pierwsza minuta po narodzinach Wszechświata.

Układ Słoneczny audiowizualny pokaz, podczas którego będzie można dowiedzieć się o odległościach i matematyce w kosmosie. Jak daleko znajdują się od siebie planety? Ile czasu trzeba by przedostać się z jednej do drugiej? Co to jest rok świetlny?

Życie astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznejaudiowizualny pokaz, podczas którego goście przekonają się jak wygląda codzienność astronautów w przestrzeni kosmicznej. Czynności, takie jak np. mycie włosów są bardzo utrudnione przez występujący tam stan nieważkości.

Kosmiczna farma – prezentacje, podczas których goście zobaczą, jak wygląda uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej.

Exit mobile version