Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Pl. Małachowskiego 3 | godz.19-1
WYSTAWY
Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci
Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań — przecież „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso. Wystawa podzielona jest na dwie strefy: muzealną i freestylowo twórczą. Centralna część to wybudowany w galerii wielki kubik z pracami artystów, wokół niego rozciąga się artystyczny plac zabaw z zadaniami dla dzieci, nawiązującymi do prezentowanych dzieł.
Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918
Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana jest wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostały za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).
KONCERT
Koncert Warsaw Electronic Festival od godziny 17 do 21
sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny
W programie:
ZEN LU (ambient, experimental electronics)
KIM NASUNG (Mateusz Bąkała, experimental electronics)
GOLD PLATED FACE (Jarek Grzesica, ambient, experimental electronics)
OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM W GODZINACH: 20, 21, 22, 23
zbiórka w holu głównym
oprowadzanie w jęz. angielskim 21.30 (guided tour in English at 9.30 p.m.)
wstęp wolny
KSIĘGARNIA ARTYSTYCZNA
czynna do godz. 1
MPZ
Ul. Gałczyńskiego 3 | godz.19-1
WYSTAWA
Niespodziewane spotkanie. Anna Panek, Won Seoung Won
Praca nad wystawą Niespodziewane spotkanie rozpoczęła się od… spotkania. Kko-Kka Lee, kuratorka z Seulu, przedstawiła swoich ulubionych artystów z Korei kuratorce Miejsca Projektów Zachęty, Magdzie Kardasz. Ta z kolei zaprezentowała ich Annie Panek — artystce z Warszawy. Tak powstał pomysł nawiązania dialogu z Koreanką Won Seoung Won. I takie były kulisy „niespodziewanego spotkania” dwóch w pełni ukształtowanych artystek pochodzących z odległych kultur.
Ich twórczość obu łączy traktowanie natury jako niewyczerpanego magazynu form i inspiracji, choć motywacje i cele sztuki są dla każdej z nich różne. W MPZ podłożem wspólnego dzieła są ściany i podłoga galerii. Obrazy wychodzą z ram, nawiązują ze sobą rozmowę, a czasem spór.
KONCERT
zagra zespołu Sorja Morja o godzinie 20
wstęp wolny
O zespole: Sorja Morja to projekt muzyczny założony przez Ewę Sadowską i Szymona Lechowicza w 2013 roku. Przez kilka pierwszych lat duet pracował korespondencyjnie i publikował synth-popowe single. W 2017 roku nakładem Thin Man Records ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany Sorja, na którym grupa zaprezentowała nowe, oparte na gitarach brzmienie inspirowane minimalistycznym post-punkiem i ścieżkami dźwiękowymi gier jRPG. Za produkcję płyty odpowiedzialny był Michał Kupicz.
Tuż po debiucie płytowym do grupy na stałe dołączyła Małgorzata Penkalla znana z grupy Enchanted Hunters. Obecnie jako trio Sorja Morja dużo koncertuje i pracuje nad materiałem na kolejne wydawnictwo.