☰ menu

www.cwrdw.tczew.pl
Wstęp: wolny

Program:

19.00 – otwarcie wystawy Górale Śląscy:
na wystawie zaprezentujemy najbardziej charakterystyczne elementy dla kultury góralskiej. Goście będę mogli podziwiać słynne koniakowskie koronki oraz stroje ludowe z elementami haftu. Oprócz tego pokażemy elementy sztuki ludowej, instrumenty ludowe i pasterskie jak róg pasterski, trombity, gajdy.
19.30 – 21.30 – Wieczorne wycieczki po Tczewie:

1. Znani i nieznani Tczewianie. Trasa: CWRDW – Plac Piłsudskiego – ul. Lecha – Strzelecka – Obrońców Westerplatte – Słowackiego – Kościuszki – Łazienna – Dominikańska – Kościelna – Plac Hallera – Krótka – Dąbrowskiego – 30 Stycznia

2. Śladami murów obronnych i fortyfikacji wojennych. Trasa: CWRDW – ul 30 Stycznia – J. Dąbrowskiego – Plac Hallera – Okrzei – Bulwar Nadwiślański – Nad Wisłą – Chopina – Rybacka – Wąska -30 Stycznia

19:55 – 20.55 warsztaty muzyczne prowadzone przez Joszka Brodę: warsztaty artystyczne Joszka Brody to niepowtarzalne spotkanie artysty i twórcy z młodym człowiekiem. To okazja by poczuć inspirację, uruchomić procesy twórcze, otworzyć oczy. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty ludowe (w tym: materiał, z jakiego powstały, sposób gry i możliwości danego instrumentu), m.in.: fujary, gajdzica, dudy, okaryny, drumla, drewniany róg pasterski, szofary, róg węgierski. Celem spotkania jest przede wszystkim budowanie poczucia godności, szacunku oraz dumy z własnej tożsamości rodzinnej, lokalnej i regionalnej, a z drugiej strony wdrażanie idei wzajemnego poszanowania dla odmienności na tle kulturowym, narodowościowym i wyznaniowym.
20.00 – 22.00 – Wieczorna wycieczka po Tczewie:
Zabytki Nowego Miasta. Trasa: CWRDW – Park Kopernika – Wojska Polskiego – Sobieskiego – kościół św. Józefa – Mostowa – Kaszubska – Południowa – Gdańska – 1 Maja – Lecha – Plac Piłsudskiego.
21:15 – 21:45 – Występ Zespołu Regionalnego Istebna: prezentacja melodii i tańców Beskidu Śląskiego
21:55 – 22.10– pokaz czepiania chusty i nauka tańca „bioły”: założenie chust przez góralki wymagało pewnej wiedzy i umiejętności. Zainteresowane osoby będą mogły spróbować swoich sił w czepianiu chusty, a następnie zespół Istebna wraz z kapelą zaprosi Gości do nauki tańca „białego”.
22:15 – 22:25 – konkurs gry na trombicie:po minionych atrakcjach nasi Goście będą mogli spróbować zagrać samodzielnie na dwóch instrumentach; pierwszym z nich będzie trombita.
22:30 – 23:00 – II występ Zespołu Regionalnego Istebna
23:05 – 23:25 – nauka tańców góralskich: tancerze z Zespołu Regionalnego Istebna przy towarzyszeniu kapeli nauczą wszystkich chętnych Gości następujących góralskich tańców: kapustę – taniec dla dziewczyn, placki – taniec w trójkach, błogosławiony oraz zasiali Górale
23:30 – 23:40 – konkurs gry na rogu pasterskim: II konkurs gry na instrumencie pasterskim.
23:50 – 00:05 – Pokaz marionetkarza
00:10 – 00:45 – Napad Zbójnicki wraz z tańcem zbójnickim: uczestnicząc w tegorocznej Nocy Muzeów przygotowanej przez tczewską Fabrykę Sztuk należy być bardzo ostrożnym. Podobno grupa beskidzkich zbójników będzie próbowała porwać kilka osób. Ale bez obaw, porwani będą mieli szansę na wolność, jeśli zostaną wykupieni.
00:50 – 01:00 – odśpiewanie hymnu Beskidu Śląskiego. Oficjalne zakończenie Europejskiej Nocy Muzeów w Tczewie.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji podczas trwania Europejskiej Nocy Muzeów w Tczewie będzie trwał jarmark sztuki ludowej połączony z pokazami. Będzie można zakupić atrakcyjne upominki, m.in. rzeźbę sakralną, wyroby z kości i gliny, koronki, hafty, kwiaty z drewna i bibuły, malowane pierniki i malarstwo na desce oraz patchwork. Dla dzieci przygotowaliśmy różne gry i zabawy plastyczne oraz ruchowe. A dla zainteresowanych – możliwość konsultacji ze słynną starą znachorką, znającą specyfiki pomagające wszystkim na wszystko

Dodatkowo, liczne gry i zabawy umysłowe, które będzie można rozwiązać podczas zwiedzania naszych wystaw: Górale Śląscy i Pradzieje Tczewa.

Głodnych i zmęczonych zapraszamy do stoisk z daniami kuchni góralskiej i nie tylko, a w przypadku niesprzyjającej pogody proponujemy grzane wino.

Muzeum Wisły w Tczewie
ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew
tel. 58 530-22-52
Wstęp : bezpłatny

Program:

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Tczewie jest konserwacja zabytków.

Pracownia Konserwatorska:
• Pokaz metod konserwacji przygotowany przez Dział Konserwacji Muzealiów CMM.
• Prezentacja plansz z projektami na konkurs architektoniczny Pracowni Konserwatorskiej w Tczewie – budynek Pracowni.
Wiata – oglądanie jachtów OPTY, KUMKA IV i DAL. Dodatkową atrakcję stanowią fotografie oraz opowieści o jachtach i konserwacji KUMKI IV.
Budynek Muzeum Wisły – I piętro:
• pokaz zabytków „Generała Carletona” i plansz z fotografiami tychże zabytków tuż po wydobyciu z morza.
• edukacyjne działania dla najmłodszych – stanowisko z puzzlami o tematyce marynistycznej; wykonywanie modeli z masy solnej