☰ menu

Noc Muzeów w Rydlówce

pt.
17.05.2013

 

17 maja, godz. 19.00 – 24.00


 
– udostępnienie zwiedzającym stałej ekspozycji Muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście o godzinie 24.00),

–  pokaz filmu dokumentalnego Raz dokoła. Opowieść Marii Rydlowej o godzinie 21.00,

-otwarte stanowiska warsztatowe różnych technik rzemiosła artystycznego, prowadzone przez współpracujacą z Muzeum, krakowską ŻyWą Pracownią

MALOWANIE TKANIN W MOTYWY Z KRAKOWSKICH HAFTÓW
Na warsztatach zapoznamy się z tradycyjnym strojem Krakowiaków Zachodnich. Szczególną uwagę zwrócimy na stroje weselne oraz strój żeński i jego zmienność uzależnioną od stanu cywilnego kobiety. Obejrzymy ślubną koronę, czyli wieniec ozdobiony sztucznymi kwiatami, błyszczącymi bombkami i kolorowymi wstążkami Podczas warsztatów zapoznamy się również z charakterystycznymi dla regionu krakowskiego, motywami haftów wykonywanymi m.in. na chustach czepcowych, koszulach, gorsetach, zapaskach. Obejrzymy wzorniki haftów z ornamentyką roślinną (kwiatki, listki, motyw winnego grona), serduszkami, palmetami i ślimacznicami oraz różnorodnymi kombinacjami dziurek i ząbków wielu kształtów i rozmiarów.

Każdy uczestnik warsztatów, inspirując się haftami krakowskimi z przygotowanych wzorników, będzie mógł, przy uzyciu specjalnych barwników, ozdobić płócienną tkaninę, ktora później może posłużyć za serwetkę, zakładkę do książek lub dekoracyjną aplikację na odzież.

WYKONYWANIE TRADYCYJNYCH SŁOWIAŃSKICH LALEK WESELNYCH
W każdej kulturze z zmianami w życiu człowieka i cyklem przyrody związne są tzw. rytuały przejścia. Na słowiańskich wsiach z rytuałami owymi związane były lalki, którym nadawano symboliczny, czasami wręcz magiczny charakter.
Na warsztatach dowiemy się, jakie lalki wykonywane były na wschodniej słowiańszczyźnie m.in. z okazji narodzin dziecka, zmiany pory roku, czy zmiany stanu cywilnego kobiety, a także co one symbolizowały i w jaki sposób były wykonywane.

Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł wykonać jedną z tradycyjnych słowiańskich lalek związanych z okresem zaślubin:
– LALKĘ WESELNĄ – z dwiema kobiecymi głowami – jedną w wianku i warkoczami, drugą w chustce na głowie – symbolizującą przejście ze stanu panieńskiego w małżeński,
– LALKĘ NIEROZŁĄCZKĘ – lalkę kobiety i mężczyzny z jednym wspólnym ramieniem symbolizującą wspólne życie młodej pary.

WYKONYWANIE PAMIĄTKOWYCH ODBITEK GRAFICZNYCH EXLIBRISU Z NOCY MUZEÓW W "RYDLÓWCE"
Na przygotowanych wcześniej, przez grafika Arkadiusza Twardowskiego, matrycach do wypukłodruków – linorytu, gispsorytu i drzeworytu, pojawią się motywy związane z Muzeum Młodej Polski w Rydlówce i " Weselem" Stanisława Wyspiańskiego.

Uczestnicy na stanowisku warsztatowym, będą mogli samodzielnie wykonać pamiątkową odbitkę graficzną Exlibrisu z Nocy Muzeów w Rydlówce, na podstawie Exlibrisu Lucjana Rydla

– warsztaty tradycyjnych tańców wirowych i korowodowych z muzyką na żywo (przerwa w muzykowaniu na czas pokazu filmu dokumentalnego 21:00 – 21:30)
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów, towarzyszyć nam będzie kapela czterech młodych muzykantów, grających polską muzykę taneczną, oraz zespół wokalny "Strojone", czyli sześć dziewcząt zafascynowanych tradycją, symboliką i znaczeniem śpiewu w kulturze ludowej. Na warsztatach będzie można nauczyć się tradycyjnych tanców wirowych, m.in. oberka, oraz usłyszeć pieśni, które towarzyszyły kochankom od samego początku ich znajomości: od poznania aż po zaślubiny. A więc najpierw pieśni umizgowe, potem związane z samym weselem od momentu zrękowin, poprzez przygotowania weselne, jazdę do kościoła, oczepiny, pożegnanie z domem, aż po wesołe pieśni opiewające już stan małżeński.


Exit mobile version