☰ menu

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym
sob.
18.05.2024
Oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” i „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” w Muzeum Narodowym, rodzinny spacer integracyjny z tłumaczeniem na PJM pt. „Tropem ptaków!” pomiędzy muzealnymi oddziałami, oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Aśka Borof. Powszednie misterium” i „Rzeczy przysposobione” w Muzeum Etnograficznym, performance taneczny oraz pokazy filmów towarzyszące wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” w Pawilonie Czterech Kopuł, a także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych – to niektóre z wydarzeń zaplanowanych na Noc Muzeów przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały w sobotę 18 maja 2024.

W tym roku w wydarzeniu uczestniczy również Muzeum „Panorama Racławicka”. Jedną z największych atrakcji turystycznych Polski będzie można zwiedzać bezpłatnie od godz. 16:00, tradycyjnie jednak trzeba się liczyć z oczekiwaniem w kolejce.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Noc Muzeów 2024

■ godz. 16:00–18:00
Tropem ptaków! – spacer ponad oddziałami [integracyjny spacer tematyczny z tłumaczem PJM]
— 16:00 Przystanek w P4K (prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk)
— 16:40 Przystanek w MNWr (prowadzenie: Michał A. Pieczka)
— 17:20 Przystanek w ME (prowadzenie: Julia Szot)
Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na niezwykły rodzinny spacer integracyjny z tłumaczeniem na polski język migowy. Uczestnicy spotkania będą mogli w rodzinnych zespołach rozwiązywać przygotowane w formie kart pracy zadania dotyczące ptaków. A to nie wszystko, wspólnie udadzą się na spacer łączący trzy oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spacer rozpocznie się przy Pawilonie Czterech Kopuł, kolejnym przystankiem będzie Gmach Główny Muzeum Narodowego, a wyprawa zakończy się przy Muzeum Etnograficznym.
Tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler, zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81 (limit miejsc wyczerpany)

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5, tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Muzeum czynne w godzinach 16.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.30)

Czynne będą 3 wystawy stałe:
■ „Sztuka śląska XVI–XIX w.”
■ „Sztuka polska XVII–XIX w.”
■ „Sztuka europejska XV–XX w.”
Wystawy czasowe można oglądać tylko podczas zaplanowanych oprowadzań kuratorskich, na które obowiązują zapisy.

Wydarzenia
■ godz. 19:00
„Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]
Pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki, którzy wcielili się w rolę kuratorów i kuratorek. Z kolekcji Muzeum Narodowego wybrali blisko 70 dzieł sztuki, do części z nich stworzyli teksty literackie, które również zostały zaprezentowane. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej.
Prowadzenie: Sławomir Ortyl, Grzegorz Wojturski, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (limit miejsc wyczerpany)

■ godz. 21:00
„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]
Przekazany w kwietniu 2022 roku dar Haliny Pfeffer-Oberländer dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest doskonałą okazją do prześledzenia skomplikowanej i różnorodnej drogi artystycznej jej męża, Marka Oberländera. Starannie wyselekcjonowane prace, z liczącego blisko 500 obiektów przekazu, pozwolą przeanalizować twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem.
Prowadzenie: Justyna Chojnacka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (limit miejsc wyczerpany)

Wydarzenia w Muzeum Etnograficznym
ul. R. Traugutta 111-113, tel. 71 344 33 13 lub edukacja@muzeumetnograficzne.pl
Muzeum czynne w godzinach 16.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.30)

Czynne będą wystawa stała i czasowe:
■ „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”
■ „Aśka Borof. Powszednie misterium”
■ „Rzeczy przyspobione”

Wydarzenia
■ godz. 16:00–18:00
„Pamiątkowa pocztówka z muzeum” [warsztaty dla dzieci i dorosłych]
Mali i duzi będą mogli wykonać pamiątkową pocztówkę z Muzeum Etnograficznego z motywem „romantycznym”.
Nie obowiązują zapisy

■ godz. 18:00
„Aśka Borof. Powszednie misterium” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]
Prace Aśki Borof wykonane są tradycyjnymi technikami takimi jak haft, malarstwo na szkle czy wycinanka. Tematyka poruszana przez artystkę to życie ludzkie od narodzin aż do śmierci oraz przesądy, wierzenia i marzenia w świecie, w którym religia przeplata się z magią. Prace artystki odwołują się także do pierwotnego sensu sztuki – mediacji. Poprzez sztukę, obiekty wotywne artystka prosi o zdrowie dla siebie i najbliższych. Przygląda się pięknu katolickiego rytu bez uprzedzeń, a przecież najtrudniej dostrzec piękno w tym, co bliskie i codzienne. Aśka Borof niczym etnografka dokumentuje też przemijające piękno Górek Zachodnich, dzielnicy Gdańska, w której mieszka i pracuje.
Prowadzenie: Olga Budzan, nie obowiązują zapisy

■ godz. 20:00
„Rzeczy przysposobione” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]
Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Pokazane zostały fotografie Łukasza Skąpskiego oraz przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina. Ważnym elementem prezentacji są fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w latach 2019–2022 w obu miastach.
Prowadzenie: Marta Derejczyk, nie obowiązują zapisy

Wydarzenia w Pawilonie Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1, tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Muzeum czynne w godzinach 16.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.30)

Czynna będzie wystawa stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”

Wydarzenia
■ godz. 18:00–19:00
Oddech – wewnętrzny ogień [warsztaty dla młodzieży i dorosłych]
To zajęcia, które pozwolą ukazać niezwykłą moc oddechu. Tą najbardziej podstawową funkcją organizmu możemy poprawić swoje zdrowie i jakość życia. Warsztaty będą zarówno teorią, jak i praktyką. Celem spotkania jest poprawa funkcjonowania organizmu poprzez oddech oraz wykorzystanie go w ruchu. Uczestnicy zapoznają się z teorią metod Butejki i Oxygen Advantage oraz wykorzystają je w praktyce. Będą badać, jak oddychają w aktualnym momencie, co mogą zrobić, żeby poprawić swój oddech i co dzięki temu oddechowi zyskają. Oddech jest z nami każdego dnia i warto wiedzieć, jak można z nim pracować!
Prowadzenie: Paulina i Dawid Galanciak-Ilczyszyn, zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81 (limit miejsc wyczerpany)

■ godz. 22:00–22:30
Performance taneczny „Improwizacja Niezbędna”
Projekt inspirowany wystawą „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” to zaproszenie do interpretacji dzieł artystki poprzez język tańca. Ruch i gest pomogą w eksplorowaniu atmosfery prac Biskupskiej z cykli „Wytyczanie obrazu O1” i „Rysunek rzeźby”. Improwizacja Możliwa? Improwizacja Niezbędna!
Prowadzenie: Barbara Przerwa, nie obowiązują zapisy

■ godz. 16:00–23:30
Seanse filmów towarzyszących wystawie „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”
W przestrzeni dziedzińca Pawilonu Czterech Kopuł odbędzie się projekcja filmów związanych z postacią artystki Bożenny Biskupskiej, m.in. „Od Materii do Materii” w reżyserii Tomasza Solińskiego, „Śladem Jednonogiego” stworzonego przez warszawską galerię Wallspace Gallery oraz filmu zrealizowanego przez Sabina Kluszczyńskiego dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Nie obowiązują zapisy

Wydarzenia w Muzeum „Panorama Racławicka”
ul. J. E. Purkyniego 11, tel. 71 344 23 44
Bezpłatne seanse w godzinach 16.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.30)

W sobotę 18 maja 2024 w godz. 8:30–14:00 „Panoramę Racławicką” będzie można zwiedzać odpłatnie – klasyczne seanse po 30 minut.
Od godz. 16:00 rozpoczną się bezpłatne seanse 15-minutowe – ze względów konserwatorskich i by zapewnić komfort zwiedzającym jednorazowo na platformę będzie mogło wejść 85 osób. Uwaga, trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce. Prosimy o przychodzenie bez plecaków i bagażu ze względu na brak możliwości skorzystania z szatni.

Informujemy, że w niedzielę 19 maja 2024 Muzeum Narodowe we Wrocławiu czynne będzie w godz. 12:00–18:00 – wstęp na wystawy czasowe w specjalnej cenie 3 zł. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej czynny będzie w godz. 12:00–18:00, Muzeum Etnograficzne czynne będzie w w godz. 12:00–18:00, natomiast Muzeum „Panorama Racławicka” otwarte będzie bez zmian. Zapraszamy!

Exit mobile version