☰ menu

Noc Muzeów w Muzeum Miasta Łodzi

Noc Muzeów w Muzeum Miasta Łodzi
sob.
18.05.2019

W Noc Muzeów zapraszamy do Pałacu Izraela Poznańskiego, Muzeum Kanału „Dętka” oraz do Zatoki Sportu na wystawę stałą „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”. W siedzibie głównej Muzeum będzie można obejrzeć zabytkowe wnętrza dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę bogactwa i przepychu pofabrykanckiego pałacu oraz poznać detale architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku. Tego dnia zapraszamy również do obejrzenia ekspozycji stałych prezentowanych pod wspólnym tytułem „Panteon Wielkich Łodzian” poświęconych wybitnym łodzianom. Głównym punktem programu tegorocznej Nocy Muzeów będzie udostępnienie wystawy stałej „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”. Ponadto zwiedzający będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień wydarzeniach związanych z realizowanym przez Muzeum w 2019 roku projektem „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”. Jednym z jego elementów jest stworzenie „wspomnieniowego repozytorium”, na który złożą się opowieści i anegdoty łodzian o ich podwórkach, kamienicach, znajomych i sąsiadach. Chcąc utrwalić te ulotne historie z codziennego i niecodziennego życia mieszkańców naszego miasta, zapraszamy do podzielenia się swoimi relacjami z przeszłości. Podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy stałej będą na Państwa czekali pracownicy Muzeum, którzy chętnie wysłuchają Państwa wspomnień. Zachęcamy również do spisania swoich historii i przekazania bezpośrednio do naszej siedziby.

Wejścia o każdej pełnej godzinie w grupach nie większych niż 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0.00).

Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi – Pałac I. Poznańskiego (Siedziba Główna), ul. Ogrodowa 15.

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć również wnętrze zabytkowego kanału „Dętka” – podziemnego, owalnego zbiornika na wodę, wybudowanego w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem „Dętki” wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na ok. półtora metra, co sprawia, że bez przeszkód można nim spacerować.

Wejścia co 15 min. w grupach 10-osobowych – ostatnie wejście o godz. 0.45.

Miejsce: Muzeum Kanału „Dętka” (Filia Muzeum Miasta Łodzi), pl. Wolności.

Tego dnia zapraszamy również na nocne zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Sportu i Turystyki mieszczącej się w nowoczesnym Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Na niemal dwustu metrach kwadratowych zebrano liczne obiekty opowiadające historię sportu i aktywności fizycznej w Łodzi i regionie. Wejścia do „Zatoki Sportu” w formie oprowadzania z przewodnikiem będą odbywały się co pół godziny w grupach 30-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0.30).

Miejsce: Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

Exit mobile version