☰ menu

Noc Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich

sob.
18.05.2013

Muzeum Historii Żydów Polskich

ul. Anielewicza 6, Warszawa

Noc Muzeów

18 maja, godz. 19.00-01.00

W Noc Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich prezentowana będzie multimedialna instalacja Pétera Forgácsa, oparta o archiwalny materiał filmowy, dokumentujący żydowskie życie w międzywojennej Polsce. Dopełnieniem materiału wizualnego będzie tło muzyczne, skomponowane i wykonane przez zespół The Klezmatics, w nawiązaniu do archiwalnych nagrań dźwiękowych z epoki. Ponieważ będzie to pierwsza Noc Muzeów w nowym budynku, chcielibyśmy również zaprosić warszawiaków do odkrywania architektury muzeum. O znaczeniu symboliki budynku opowiedzą edukatorzy, zapraszając do wspólnego poznawania tajników architektury i kontekstu miejsca, w którym powstało muzeum. O wyjątkowym projekcie i jego miejscu w odniesieniu do architektury pamięci na świecie opowie autor koncepcji budynku, architekt Rainer Mahlamäki oraz inni dyskutanci. Monumentalna bryła budynku stanie się także punktem wyjścia do wspólnego tworzenia projekcji i odkrywania znaczeń symboliki żydowskiej. Wydarzeniem muzycznym będzie koncert zespołu Alte Zachen (jid. Stare Rzeczy).

Szczegółowy opis wydarzeń w czasie Nocy Muzeów:

WYDARZENIE MUZYCZNE

godz. 21.00, koncert Alte Zachen

Alte Zachen (jid. Stare Rzeczy) to zespół powołany przez znanego z wielu reinterpretacji muzyki żydowskiej gitarzystę Raphaela Rogińskiego (Shofar, Wovoka, Cukunft) i współtworzony przez Olę Rzepkę (Drekoty, Wovoka), Bartka Tycińskiego oraz Macia Morettiego (Mitch and Mitch, Baaba, Paristetris). Stworzone przez nich kompozycje, określane mianem „żydowskiej surferskiej muzyki religijnej", są połączeniem chasydzkich pieśni liturgicznych, rock ′n′ rolla i psychodelicznego rocka. „Dziś gramy muzykę, która brzmi jak z lat 60-tych, obecna w kulturze była 150 lat temu, a jej źródła sięgają 5000 lat wstecz", mówią twórcy, tłumacząc zapożyczoną ze slangu zbieraczy złomu w Izraelu nazwę grupy.

WYSTAWA LISTY DO TYCH, CO DALEKO

Multimedialna instalacja Pétera Forgácsa ze ścieżką dźwiękową zespołu The Klezmatics, złożona z kilkunastu audiowizualnych „orkiestracji" opartych o archiwalny materiał filmowy, dokumentujący żydowskie życie w międzywojennej Polsce – przede wszystkim amatorskie filmy żydowskich imigrantów, kręcone podczas wizyt w rodzinnych miejscowościach. Filmy te, tworzone z myślą o pokazaniu ich po powrocie do Ameryki rodzinom oraz członkom ziomkostw, utrwalają nie tylko szeroką panoramę społeczną, ale też codzienne życie miejscowej ludności. Péter Forgács przesyła tę wizualną pocztówkę dalej – do współczesnego odbiorcy. Wystawa realizowana we współpracy z YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku. Czynna do 30 września 2013 roku.

Projekty towarzyszące wystawie:

Do tych, co daleko, do tych, co blisko – pocztówka dźwiękowa – w nawiązaniu do instalacji Pétera Forgácsa, goście Nocy Muzeów zostaną zaproszeni do stworzenia własnej pocztówki dźwiękowej – listu/przekazu, skierowanego zarówno do przodków, jak i do współcześnie żyjących Żydów i Polaków.

Pocztówka z dwudziestolecia – w nawiązaniu do instalacji Pétera Forgácsa, w różnych miejscach muzeum zaprosimy do spotkania z przedstawicielami przedwojennej społeczności żydowskiej, zatrzymanej w kadrach fotograficznych. Każdy z kadrów będzie ożywał w opowieści „opiekuna" zdjęcia – facylitatora, który przywoła kontekst danej sytuacji i przedstawionych postaci.

ODKRYJ MUZEUM

– godz. 19.00, międzynarodowa debata Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich – inspiracje, symbolika, proces, funkcjonalność

Uczestnicy debaty: prof. Rainer Mahlämaki (Finlandia) – projektant Muzeum Historii Żydów Polskich, prof. Bogdan Paczowski (Luksemburg) – przewodniczący jury konkursu na projekt muzeum, projektant Muzeum Historii Polski, prof. Ewa Kuryłowicz – wiceprezes zarządu Kuryłowicz & Associates, polski partner Rainera Mahlamäkiego, prof. Maria Poprzęcka – dyrektor Instytutu Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski, Grzegorz Piątek – krytyk architektury i kurator. Prowadzenie: arch. Grzegorz Stiasny – autor wielu realizacji, krytyk architektury. Partnerem debaty jest miesięcznik „Architektura Murator".

– godz. 19.30-20.30, warsztaty rodzinne Zbuduj swoje muzeum

Warsztaty art&craft – zajęcia połączone z warsztatami edukacji architektonicznej z wykorzystaniem elementów architektury budynku muzeum. Warsztaty prowadzone przez Archidzieciaki, dla dzieci od 7 do 12 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

– godz. 20.30-21.30, Rodzinna gra muzealna

Odkrywanie architektury budynku poprzez grę muzealną – zaglądanie do „ukrytych" przestrzeni, tropienie kolejnych informacji i rozwiązywanie zagadek, przybliżających zagadnienia związane z historią powstania muzeum i symboliką budynku. Dla dzieci do 12 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

– przez cały czas trwania Nocy Muzeów:

– projekcje filmu przeprowadzającego przez osiem galerii przygotowywanej wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, opowiadającej o 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich;

– spacery po budynku, podczas których zwiedzający poznają historię muzeum oraz miejsca, w którym się znajduje, legendę Polin, do której odnoszą się napisy na szklanych panelach okrywających budynek, a także różne interpretacje symboliki architektury budynku;

– otwarte warsztaty wokół kształtów związanych z architekturą muzeum oraz symboliką żydowską, których efekty będą przedmiotem naściennych projekcji – wizualnych kolaży tworzonych na żywo. Prowadzenie: Grupa Malarze.

Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Rezerwacja miejsc na warsztaty rodzinne i rodzinną grę muzealną: tel. (22) 4710301/302, e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Exit mobile version