Od godziny 19.00 do północy co 15 minut będą się odbywać półgodzinne wycieczki 50-osobowych grup
Celem działań artystycznych projektu „Music Sounds Better with You" jest uwrażliwienie widza na działania interdyscyplinarne, w których muzyka, sztuki wizualne i architektura są ze sobą nierozerwalne. W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć działania i prace artystów, które wpiszą się w przestrzenie nowego gmachu Filharmonii i okoliczności zwiedzania.
Leitmotivem swobodnie związanym z działaniami podczas wydarzenia jest tytuł jedynego utworu w wykonaniu francuskiego zespołu Stardust powstałego w 1998 roku „Music Sounds Better with You", który stał się hitem lat 90-tych.
Podczas Nocy Muzeów odbędzie się także występ muzyczno-wizualny – Mikołaj Tkacz aka WSZYSTKO „Radość". Projekt Mikołaja Tkacza – WSZYSTKO jest wynikiem jego muzycznych działań eksperymentalnych z różnymi gatunkami – od hip-hopowych bitów, przez techno, aż po eksperymentalny jazz. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie zaprezentowany zostanie pełen refleksji nad szczęściem set pod nazwą „Radość". Improwizacji przy pomocy spreparowanych sampli i przetworzonej muzyki towarzyszyć będą motywy rodem z muzyki tła, czyli „muzaków". Fragmenty improwizacji w muzyce elektronicznej będą przeplatane improwizacjami nagranymi na ośmiośladzie kasetowym. Eksperyment muzyczny uzupełnią wizualizacje, które zabiorą widza w podróż poprzez skupiska kondensatów substancji występującej w postaci pary, potocznie zwanych chmurami.
Mikołaj Tkacz, ur. w 1991 roku w Poznaniu, student specjalności Multimedia Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, członek komiksowej grupy Maszin. W 2013 roku opublikował autorski komiks „Przygody nikogo" i – wraz z Agnieszką Piksą – album „Nieznany geniusz". Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, w marcu 2013 roku pokazał na wystawie indywidualnej „Komiksy na kalkach" w Galerii U we Wrocławiu zbiór ponad 40 krótkich komiksów. Podczas ostatniej edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie od Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo „Rysunki, które zrobiłem w manii". Więcej prac wideo Mikołaja Tkacza znaleźć można na: vimeo.com/nikolaitkacz
„LEOSZEWSKI MAJEM, czyli Wiem Jak Nie Jest" to tytuł programu, opartego na kompozycjach Ryszarda Leoszewskiego. Pretekstem, inspiracją do stworzenia materiału muzycznego były wiersze Marka Maja – szczecińskiego poety, autora scenariuszy i sztuk teatralnych.
Powstało 14 utworów zróżnicowanych w warstwie muzycznej, precyzyjnie i swobodnie skojarzonych z niebanalnymi, refleksyjnymi i momentami prowokującymi tekstami. Utwory z „Wiem Jak Nie Jest" zostały wydane na płycie CD w ramach projektu kampanii społecznej pn. „Szczecin z całego serca polecam AMBASADOR". Są z powodzeniem emitowane w wielu krajowych rozgłośniach radiowych, między innymi na antenie Programu III Polskiego Radia, zaś w audycji „Gitarą i piórem" można było usłyszeć wieloodcinkową rozmowę z autorami, ilustrowaną piosenkami z płyty.
W 2013 roku Ryszard Leoszewski podjął współpracę z kwartetem smyczkowym VIGOROSO, aranżując kilka utworów na kwartet smyczkowy. Obecnie wszystkie utwory z płyty "Wiem, Jak Nie Jest" zostały przearanżowane na zespół i kwartet smyczkowy i właśnie w tym kształcie zostaną wykonane podczas koncertu.
Ryszard Leoszewski – kompozytor i wokalista, jedna z ciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) oraz twórca dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987). Kojarzony też z projektem artystycznym „Ulica Mandelsztama", w ramach którego wykonywał swoje kompozycje z orkiestrami: Opery na Zamku, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, czy Pomorskiej Filharmonii w Bydgoszczy. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, honorowym Ambasadorem Szczecina, wyróżniony niedawno Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.
Wstęp wolny.