☰ menu

Noc Muzeów w Domu Spotkań Z Historią

sob.
16.05.2015

Noc Pielgrzyma. Znikające światy

 16 maja (sob.) 2015, godz. 18.00-24.00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

W programie: wernisaż wystawy Przestrzenie duchowe, warsztaty pisania ikon i rękodzieła artystycznego dla dzieci i rodziców, teatr cieni, fascynujące opowieści artystów, fotografików i podróżników o tym, jak zmieniają się zwyczaje i obrzędy, gdzie szukają ich śladów i o tym, jak współczesny świat niszczy tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenia, a także pokazy zdjęć, nauka tańców: chodzonego, okrąglaka i oberka, przerwach zapraszamy do posłuchania pieśni dziadowskich z akompaniamentem liry korbowej i skrzypiec. Co półgodziny nowy gość i temat.

Dla dzieci w wieku (6+) i rodziców polecamy szczególnie warsztaty plecionkarskie, warsztaty pisania ikon i teatr cieni prowadzone w ramach tegorocznej Nocy Muzeów – 16 maja 2015 roku, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, w godz. 19.00-23.00. WSTĘP WOLNY.

Warsztaty WIERZBOWA DROGA

Jak wykorzystać młode pędy wierzb? Jakie są podstawowe sploty i techniki wyplatania? Podczas warsztatów będzie można poznać trochę historii plecionkarstwa i samodzielnie stworzyć wymyśloną przez siebie przestrzenną formę.

Prowadzenie: Sylwia Kozłowska (instruktor rękodzieła artystycznego, architekt krajobrazu, arteterapeuta). Organizuje twórcze warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Związana od lat z Centrum Promocji Kultury na warszawskiej Pradze, gdzie prowadzi pracownię wikliniarstwa. Zaangażowana w działania kulturalno-społeczno i edukacyjne związane z ochroną krajobrazu, ogrodnictwem i sztuką ludową.

Warsztaty PISANIE IKON

Napisz swoją ikonę i dowiedz się, czym różni się ikona od obrazu. Podczas warsztatów opowiemy o tym, czym jest ikona, wyjaśnimy, dlaczego ikony się „pisze" a nie maluje. Każdy będzie mógł wykonać ikonę zgodnie z obowiązującym kanonem. Dla rodziców przygotowaliśmy specjalny wykład, podczas którego postaramy się przybliżyć świat ikon oraz prawosławia.

Objazdowe Warsztaty Pisania Ikon tworzy czwórka młodych entuzjastów sztuki ikony: Anna Marjak i Maria Marjakova z Gdańska oraz Elżbieta Długosz i Szymon Burek z Lublina działających wspólnie od 2013 roku.

Anna Marjak: Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nauczycielka plastyki. Od kilkunastu lat z serca ikonopisarz. Uczyła się u siostry Dominiki SNPM ze zgromadzenia grekokatolickiego Sióstr Służebnic Niepokalanej Maryi Panny na Słowacji, doskonaliła swój warsztat na kursie przy parafii prawosławnej Św. Mikołaja cudotwórcy w Gdańsku

Maria Marjakova: Absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ikonopisania uczyła się u sióstr ze zgromadzenia grekokatolickiego Sióstr Służebnic Niepokalanej Maryi Panny na Słowacji, pasjonatka życia, otwarta na nowe doświadczenia i poznawanie piękna codzienności.

Elżbieta Długosz: Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z historii sztuki, studentka Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w zakresie edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Ikoną zajmuje się od siedmiu lat, kiedy ukończyła kurs pisania ikon w „Drodze ikony" pod okiem o. Jacka Wróbla. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania ikon przy lubelskich dominikanach. 

Szymon Burek: Kulturoznawca UMCS w Lublinie. Od kilku lat pasjonuje się prawosławnym wschodem. Na warsztatach prezentuje prawosławie w historycznym i kulturowym kontekście.

SŁOWIAŃSKI TEATR CIENI

Teatr Ex Machina przygotował, specjalnie na tą noc, sztukę o tajemniczym świecie Słowian. Udaj się w podróż w czasie do świata starodawnych wierzeń i mitów słowiańskich i stwórz razem z nami teatr cieni. Sprawdź w co potrafią przemienić się Twoje ręce.  Daj się porwać nocnej opowieści Prowadzenie: Teatr Ex Machina. Baśnie słowiańskie: Jancyk, Duch pasiecznik i Wodnik. O teatrze: http://teatrexmachina.pl/TEATR

Exit mobile version